طوطی برزیلی

0 تا 100 شناخت طوطی برزیلی یا کوتوله + [ طوطی کوتوله ]

4.3/5 - (39 امتیاز)

طوطی برزیلی (Agapornis roseicollis) یکی از محبوب ترین طوطی هایی است که ایرانیان دوست دارند از آن در خانه ها و فضاهای مختلف کار خود استفاده نمایند. این طوطی که به طوطی کوتوله نیز معروف است بیشتر در مناطق جنگلی زندگی می کند. آفریقای مرکزی، آمریکای جنوبی، کنیا و تانزانیا کشورهایی هستند که شما طوطی برزیلی را در آنها بیشتر از سایر نقاط جهان خواهید دید. انتخاب طوطی برزیلی یا طوطی کوتوله برای زندگی در این کشورها داشتن مزارع کشاورزی، درختان بسیار زیاد و بوته‌های بی‌نظیر است. اگر مایلید تا با این طوطی بی نظیر بیشتر آشنا شوید توصیه می کنیم تا انتهای مطلب با سایت پرآور  همراه باشید. ما در این مطلب شما را با مشخصات ظاهری طوطی برزیلی، نحوه تعیین جنسیت طوطی برزیلی، تغذیه آن، نحوه نگهداری و جفت گیری طوطی کوتوله شما را آشنا خواهیم کرد. مطالعه این مطلب به ۷ دقیقه زمان نیاز دارد.

خصوصیات ظاهری طوطی برزیلی

همان طور که در ابتدای مطلب نیز به آن اشاره شد طوطی برزیلی به خاطر جثه کوچک و قد کوتاهی که دارد به طوطی کوتوله نیز شناس شناخته می شود. پر تمامی بدن این طوطی را پوشانده است. در بدن این طوطی تنالیته رنگ ‌های مختلفی چون نارنجی، سرخ، سفید، زرد، آبی آسمانی و مشکی را خواهید دید. اکثر بدنه طوطی کوتوله سبز رنگ است اما سری نارنجی رنگ متمایل به قرمز دارد. نوک این طوطی سفید می باشد. چشمان سیاه، نوک سفید و دمی نسبتا بلند به رنگ آبی کمرنگ و مشکی از دیگر مشخصه های طوطی برزیلی به شمار می رود.

طوطی برزیلی فیشر، طوطی برزیلی نقابدار، طوطی برزیلی سیاه گونه و طوطی برزیلی صورت هلویی از گونه های مختلف این نژاد طوطی ها به شمار می روند. طوطی های برزیلی معمولاً ۱۵ سال عمر می‌کنند و عادت کردن به محیط از مهمترین خصوصیات و ویژگی های آن ها به محسوب می شود. تشخیص سن طوطی برزیلی بسیار مشکل است. توصیه می ‌شود برای تشخیص سن آنها از افراد متبحر در این کار استفاده کنید.

خصوصیات ظاهری طوطی برزیلی
خصوصیات ظاهری طوطی برزیلی

بیشتر بخوانید: صفر تا صد شناخت کاسکو + نژادهای مناسب برای نگهداری

علاقه طوطی برزیلی

طوطی برزیلی به سرگرمی های بسیار زیادی علاقه مند است. حمام کردن یکی از این علاقه مندی هاست. چنانچه دوست دارید شرایط حمام کردن طوطی برزیلی را فراهم کنید می‌توانید از ظروف سفالی اسپری کردن آب و مه پاش استفاده نمایید. هنگام حمام کردن متوجه خواهید شد که طوطی برزیلی به چه اندازه این کار را دوست دارد.

بهداشت طوطی کوتوله برزیلی

یکی از مهمترین نکات در پرورش طوطی برزیلی بهداشت است. چنانچه بهداشت این پرنده به خوبی رعایت نشود راندمان کاری پایین و روش نامناسبی را تجربه خواهد کرد. از جمله مواردی که می توانید با استفاده از آنها بهداشت و شرایطی فردی این پرنده را بالا ببرید می‌توان به کوتاه کردن ناخن ها و نوک ها اشاره کرد.  در کنار بهداشت سعی کنید محیط مناسبی را برای رشد این پرنده فراهم آورید. شما می توانید قفس طوطی برزیلی را هر چند وقت یکبار به صورت کامل بشویید و آن را ضدعفونی نمایید.

نحوه تعیین جنسیت طوطی کوتوله

تعیین جنسیت طوطی کوتوله مانند تعیین سن آن بسیار مشکل است. طوطی برزیلی نر و طوطی برزیلی ماده شباهت بسیار زیادی با یکدیگر دارند. در ادامه به شما کمک خواهیم کرد که چگونه تعیین جنسیت طوطی برزیلی را انجام دهید.

روشی که می تواند به شما کمک بسیار زیادی کند تست لگن پرنده است. معمولاً در طوطی برزیلی ماده فاصله دو استخوان لگن بیشتر از فاصله استخوان طوطی نر است. یا بهتر است بگوییم طوطی برزیلی نر استخوانهایی نسبتاً چسبیده تری به هم دارد. وجود فاصله در بین استخوان های طوطی برزیلی ماده به خاطر تخم گذاری راحت است. برای اینکه بتوانید جنسیت طوطی کوتوله را تشخیص دهید کافی است آن را رو به پشت برگردانید و با انگشت میان دو پای آن را لمس نمایید اگر فاصله داشت طوطی ماده است اگر فاصله نداشت طوطی نر به شمار می‌ رود.

نحوه تشخیص جنسیت طوطی برزیلی
نحوه تشخیص جنسیت طوطی برزیلی

بیشتر بخوانید: سیر تا پیاز شناخت مرغ عشق + نکات پرورش آن

تغذیه طوطی برزیلی

یکی از مهم ترین نکاتی که در پرورش و یا نگهداری طوطی برزیلی باید آن را جدی بگیرید و تغذیه آن است. تغذیه طوطی برزیلی باید کاملاً سالم و بدون هیچگونه مواد افزودنی خاصی باشد. استفاده از تغذیه های نامرغوب می تواند سلامت این طوطی را برهم بزنند و یا آن را دچار بیماری نماید. سعی کنید از انواع مواد معدنی، پروتئین ها و ویتامین ها در تغذیه پرنده استفاده نمایید. یکی از خطرناک ترین کارهایی که پرورش دهندگان طوطی‌کوتوله را انجام می دهد استفاده از تخم کتان در برنامه غذایی این طوطی است. استفاده از تخم کتان های ارزان باعث بیماری و افتادگی جسمی در این نژاد از طوطی ها می شود. به جای تخم کتان می توانید از انواع سبزیجات و میوه ها استفاده نمایید.

نگهداری طوطی برزیلی

اگر قصد دارید طوطی کوتوله را به صورت انبوه یا به صورت تکی پرورش دهید، حتماً در کنار آن یک جفت نگهداری کنید. این طوطی ها از لحاظ روانی بسیار حساس بوده و بعد از مدتی تنها ماندن دچار افسردگی مزمن خواهند شد. تنها زندگی کردن طوطی برزیلی می تواند عواقب بسیار زیادی را برای پرنده داشته باشد. در نظر گرفتن یک جفت برای طوطی برزیلی نه‌ تنها آن را از تنهایی در خواهد آورد، بلکه امکان جفتگیری و تولید مثل در آنها را افزایش خواهد داد. چنانچه دوست داشتید یک جفت از این پرنده را در خانه نگهداری کنید توصیه ما به شما نگهداری یک جفت عاشق یا یک جفت پرنده جوان است. استفاده از جفت جوان می‌تواند برای شما در تخم گذاری نیز مثمر ثمر باشد.

نگهداری طوطی برزیلی
نگهداری طوطی برزیلی

بیشتر بخوانید: بهترین نژاد مرغ مینا سخنگو

جفت گیری طوطی کوتوله

طوطی کوتوله نر معمولا برای اینکه بتواند جنس مخالف خود را راضی نماید، شروع به رقصیدن و خوردن نوک پرنده ماده می کند. اگر طوطی ماده موافق جفتگیری باشد بعد از انجام حرکت برزیلی نر رضایت به جفت گیری رضایت می دهد. جفت گیری و تولید مثل طوطی کوتوله در فصل بهار و با شروع گرما آغاز می شود. بعد از جفت گیری معمولاً طوطی برزیلی ماده برای انجام فرآیند تخم گذاری به لانه موردنظر می‌روند و حدود 4 تا 6 تخم تولید می کنند. اگر بتوانید تغذیه پرنده را به طور کامل تامین نمایید بعد از ۲۳ روز تخم های مورد نظر به جوجه تبدیل خواهند شد.

رفتار اجتماعی طوطی برزیلی

طوطی برزیلی از جمله پرنده هایی است که شما باید رفتار اجتماعی آن را به خوبی رعایت کنید.  رفتار های اجتماعی که با طوطی برزیلی می‌توانید داشته باشید این است که برای آن جفت در نظر بگیرید. زندگی اجتماعی برای طوطی های برزیلی بسیار حائز اهمیت است. چنانچه یک طوطی برزیلی داشته باشید به هیچ عنوان نمی تواند با طوطی های برزیلی دیگر روابط مناسبی برقرار کنید، زیرا روابط شما با این طوطی بسیار سلیقه‌ای و با علاقه قلبی است. طوطی برزیلی بسیار زیاد به فضایی که در آن زندگی می کند و فردی که آن را پرورش می دهد وفادار و علاقه مند می باشد.

شما برای ما از طوطی برزیلی یا کوتوله بنویسید

در این مطلب از سایت پرآور شما را با طوطی برزیلی کوتوله، مشخصات ظاهری آن، نحوه جفت گیری و تعیین جنسیت، تغذیه طوطی کوتوله و نگهداری آن آشنا می کنیم. چنانچه جز علاقه مندان به طوطی برزیلی کوتوله هستید می توانید تجربیات خود را از طریق قسمت نظرات در اختیار مخاطبان سایت پرآور  قرار دهید. همچنین می توانید از این طریق سوالات خود را از پشتیبان سایت پرآور  بپرسید. آنها در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می دهند.

سوالات متداول

خصوصیات ظاهری طوطی برزیلی را بنویسید؟

در بدن این طوطی تنالیته رنگ ‌های مختلفی چون نارنجی، سرخ، سفید، زرد، آبی آسمانی و مشکی را خواهید دید. اکثر بدنه طوطی کوتوله سبز رنگ است اما سری نارنجی رنگ متمایل به قرمز دارد. نوک این طوطی سفید می باشد. چشمان سیاه، نوک سفید و دمی نسبتا بلند به رنگ آبی کمرنگ و مشکی از دیگر مشخصه های طوطی برزیلی به شمار می رود.

طول عمر طوطی برزیلی چقدر است؟

حدود 15 سال

تغذیه طوطی برزیلی چیست؟

تخم کتان، انواع سبزیجات و میوه

69 پاسخ

 1. سلام من ی طوطی برزیلی دارم ۲۰روزشه یکی از پاهاش ۳تا انگشت داره یکی۴تا الان قشنگ راه میره مشکلی نداره وقتی بزرگ شه مشکلی پیش نمیاد؟؟

 2. سلام
  من یدونه طوطی برزیلی کوتوله دارم و دیدم یه چند روزیه خیلی ناراحته و افسرده شده
  ممکنه امکان اینو بدیم که دوست داره یه جفت داشته باشه
  بعد اینکه من زیاد وقت نمیکنم سمتش برم و باهاش بازی کنم به خاطر درس هام خواستم بدونم چه کار کنم که کمتر احساس تنهایی کنه

  1. سلام وقتتون بخیر
   من ده روزه که کوتوله هام جفت گیری میکنن تغذیه خوبی هم.داشتن اما نمیدونم چرا تخم نمیزارن
   لطفاً راهنمایی کنید.

 3. سلام ببخشید طوطی کوتوله برزیلی سیبل فیشر با چه نژادی میتونم جفت بزنم؟؟میخام ازش جوجه بگیرم….ممنون میشم راهنمایی کنید

 4. سلام خسته نباشین
  ببخشیدیه سوالی داشتم
  خواهر برادر طوطی برزیلی باهم جفت میشن ؟
  و اینکه اگه خواهر برادر طوطی برزیلی رو جفت بندازیم تخماشون جوجه میشه ؟
  یا مشکل معلولیت برای جوجه هاشون پیش میاد ؟

 5. سلام من ی جفت طوطی گرفتم
  به حرف فروشنده یکی نر و یکی ماده هست
  ولی اونی که گفته ماده هست مدام از طوطی نر فرار میکنه و اصلا نمیذاره نزدیکش بشه
  دلیلش چی میتونه باشه

  1. دوحالت داره یا سن ماده کمتره یا هردو نریاماده هستن یک لونه بزارید یک هفته زمان بدید جفت میشن اگر نروماده باشن

 6. سلام من یه طوطی برزیلی نر دارم من اگر بخوام یه سفر تقریبا ۹_۱۰ ساعته برم و با خودم ببرمش مشکلی برایش پیش نمیاد البته تو راه هم توقف داریم کلا می‌خوام بدونم براش مشکلی پیش نمیاد

  خیلی ممنون

 7. سلام من یک جفت Love beardداشتم متاسفانه پرنده ماده مرد حالا کی میتونم دوباره براش جفت بگیرم
  ممنون میشم جواب بدین
  ۳ روزه مرده

 8. شش ماهه طوطی برزیلی دارم ، از جوجگی بزرگش کردم و الان بهم حمله ور میشع و میشه گفت قهر کرده هرکاریم میکنم باز بام دوست نمیشه🥲 به این دلیل قهره چون خواستم جلیقه پرواز تنش کنم الان ازم میترسه و حمله ور میشه نمیدونم چکار کنم دوباره اشتی شه

  1. سلام آره میتونه فقط با صاحبش به خوبی زندگی کنه . فقط کوتوله جنس نر به خوبی با صاحبش کنار میاد . من یکی دارم سبز صورت هلو نر هست و مست مست هستش خواستم جفت کنم نشد از تمام نژاد ها رنگ ها ماده مست مست تهیه کردم تا انداختم پیشش چنان بلایی سر ماده میاره که نکم براتون تکه تکه میکنه ماده رو . وقتی جدا میکنم کوتوله خودم با من 1 الی 2 ساعت قهر میکنه تا دلشو بدست بیارم حتی داخل کله هم انداختم بلافاصله شروع به جنگیدن و پر کندن بغبه پرنده ها میکنه .

  2. بهتره که این کار رو انجام ندی چون ممکنه با پر کن شدن طوطی مواجه بشی همونطور که میدونی اسمش love bird هستش

  3. من امروز طوطی برزیلی ۴۵ روره و یکبش ۴۰ روزه دو تا سوال دارم میشه الان جنسیتشو فهمید و کی پرواز میکنن

  1. سلام ماده برزیلی من ۶تا تخم گذاشته تولونه میمونه ولی یک کله روش نمیخوابه روزی سه چهار بار میاد بیرون دوسه دقیقه بیرون دوباره میره تو میخواستم بدونم روی تخم میخوابه یانه باید یک کله بخوابه یا هوا خوری میاز داره

  2. سلام‌من‌یه‌طوطی‌برزیلی‌گرفتمغذا‌کم‌میخوره‌بیشتر‌از قفسش‌میاد‌بیرون‌بلن‌جد‌ترین‌نقطه‌خونه‌میشینه‌میخوابه‌میخام‌بگیرمش‌هم‌از‌من‌میترسه‌ولی‌وقتی‌میگیرمش‌تو‌بغلم‌میخابه‌به‌نظرتون‌مریضه؟

 9. سلام من یه طوطی برزیلی 2 هفته گرفتم از وقتی گرفتیمش خوابه غذا میخوره یه تایم کوتاهی هم فعالت داره ولی بیشتر روز رو خوابیده از قفس هم خودش میاد بیرون و داخل خونه ازاده ولی بیرون هم که میاد همش یک جا نشسته و خوابه به نظرتون مریضه ؟

  1. و اینکه من فقط یک طوطی دارم و برای تشخیص جنسیتش نمیدونم با چی مقایسش کنم مصلا میگن از روی نوک، نوک یکی پهن تره اون‌یکی باریکتر

 10. سلام پری جان اگر جفت نخرید بهتون عادت میکنه و مشکلی براش پیش نمیاد ولی اگر میخواید بدون جفت باشه باید براش وقت بزاری
  حسین جان به نظرم اگر نر باشه و باهاش زیاد کار کنید بتونه بفهمه چی میگید و طوطی برزیلی برای طوطی سخنگو جایگزین مناسبی نیست
  علیجانی جان اگر میخواهید جفت داشته باشه بهتره تو قفس باشه اگر میخواهید بدون جفت باشه بهتره بیرون باشه غذا هم تخمه و ارزن و سبزیجات ولی باید خودتون متوجه بشید طوطی شما چی دوست داره
  ریحانه جان تخمشون جوجه میشه ولی به احتمال زیاد دچار مشکل ژنتيکي میشن یا بعد از در اومدن از تخم میمیرند

 11. سلام وخسته نباشید .
  ببخشید سوالی داشتم که ممنون میشم جواب بدید.
  می خواستم بدونم یه جفت طوطی فیشر که خواهر و برادر باشن ایا تخمشون جوجه میشه ؟ و این که ایا اگر جوجه بشه حتما حتما جوجه ها از نظر ژنتیکی دچار مشکل میشن؟

   1. سلام
    من یه طوطی برزیلی دارم دو ماهشه
    احیای میکنم معمولا ناراحته
    وقتیم که میخوام باهاش بازی کنم اصلا بازی نمیکنه یا میره اونور یا میاد روی کتفم:/😂
    چیکار کنم که بازی یاد بگیره و ناراحت نباشه؟

 12. سلام بنظر طوطی برزیلی نر واسه حیوان خانگی خوبه یا نه بنظر شما ان را داخل قفس بذارم یا همش بیرون باشه و بهش چی غذا بدم بهتره ممنون

  1. سلام اگر بزرگ شود و زیاد باهاش کار بشه و اگه نر باشه ممکنه حرف بیوفته و زیاد واضح هم حرف نمیزنه .

   با احترام.

  2. سلام من امیر حسین هستم بله من خودم یک جفت دارم و دستی هستند الان هم چهار تخم دارن و با من و خواهرم حرف می زنند

  3. سلام میشه به این سوالات جواب بدید ممنون

   ۱_کوتوله بلده حرف بزنه؟

   ۲_ از کجا بفهمیم کوتوله نر یا ماده

   ۳_ نر خوبه یا ماده

   ۴_ کوتوله ها غذا چی براشون خوبه چی بد

   ممنون که جواب میدین

 13. سلام، روزتون به خیر
  ببخشید یه سوال داشتم،،
  طوطی برزیلی میتونه تنها زندگی کنه؟
  آخه نمیخوام زیاد بشن،اگه براش جفت نخرم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام برای نگهداری طوطی برزیلی به عنوان یک حیوان خانگی بهتر است دوتا از این پرنده نگیرید و تک باشه اما به این توجه کنید که منظور از تک بودنش این نیست که پرنده را به حال خود رها کنید بلکه باید حسابی براش وقت بگذارید.
   با احترام.

  2. بله می تونه تنها زندگی کنه برای جفت شدن هم بهتر است تنها بزرگ کنی چون اگه جفت کنی رابطه‌ای که با آن طوطی داشی دیگه قطع میشه و باهات صمیمی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

Cart Item Removed. Undo
 • No products in the cart.

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست