روش های رشد سریع جوجه مرغ برای سوددهی بیشتر

Rate this post

مرغ‌ها پرندگانی همه چیزخوار هستند و اگر بیمار نباشند معمولا به خوبی غذا می‌خورند و رشد سریعی دارند. اما با توجه به صنعتی شدن روش‌های پرورش مرغ، به خصوص مرغ‌های گوشتی، روش‌های بهتر برای رشد سریع‌تر این پرندگان، به افراد فعال در این کسب و کارها کمک می‌کند تا سوددهی سریع‌تر و بهتری داشته باشند. با کمک راهکارهایی که در ادامه مقاله بررسی می‌کنیم، می‌توانید جوجه‌ها را با سرعت بیشتری رشد دهید تا در مدت زمان کوتاه‌تری به درآمد و سوددهی برسید. در این مقاله قصد داریم تا با روش های رشد سریع جوجه مرغ بیشتر آشنا شویم و در ادامه نیز مزایای استفاده از قفس مرغ برای رشد بهتر جوجه‌ها را بررسی می‌‌کنیم.

مزایای استفاده از روش های رشد سریع جوجه مرغ

مرغ پرنده‌ای همه چیز خوار است و هر غذایی که در اختیارش قرار گیرد را مصرف می‌کند. با توجه به این واقعیت که هزینه خرید دان و جیره، اصلی‌ترین هزینه در بین هزینه‌های جاری در مرغداری‌ها است، اهمیت استفاده از تغذیه مناسب و مغذی، دو چندان می‌شود.

یکی از اصطلاحات مهم در مرغداری صنعتی نوین، «ضریب تبدیل» است. این ضریب نسبت مصرف دان مرغ به ازای هر کیلوگرم وزن‌گیری پرنده است. اگر جیره حاوی مواد مغذی لازم برای رشد بهتر جوجه‌ها مانند ویتامین، املاح، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و دیگر نیازهای تغذیه‌ای مرغ‌ها باشد، می‌توانید به خوبی و با سرعت بالایی رشد مطلوب را تضمین کنید. یک جیره مناسب باید بتواند 45 روزه جوجه‌های گوشتی را به رشد کامل رسانده تا مرغ‌ها برای کشتار آماده شوند. در ادامه روش‌هایی برای رشد بهتر جوجه‌ها و مرغ‌ها را بررسی خواهیم کرد.

حتما بخوانید: پرورش مرغ

بررسی روش های رشد سریع جوجه مرغ

مصرف‌کنندگان و خریداران مرغ در ایران، بیشتر مایل به خرید مرغ‌هایی با اندازه درشت هستند. به همین دلیل مرغداران همیشه سعی می‌کنند که راه‌هایی برای افزایش وزن مرغ‌های گوشتی که تا حد امکان ایمن و طبیعی باشند، بیابند. برای افزایش وزن یا رشد سریع جوجه‌ها، می‌توانید از این تمهیدات استفاده کنید:

1.    نژاد مناسب را برای جوجه‌کشی و یا خرید جوجه یک روزه انتخاب کنید

یکی از مهم‌ترین راهکارها برای پرورش بهتر و سریع‌‌تر و سودآوری بیشتر در پرورش مرغ، استفاده از نژادهایی است که رشد سریعی دارند. این موضوع باعث می‌شود تا سریع‌تر به سوددهی برسید و دوره پرورش بعدی را با سرعت بیشتری آغاز کنید.

2.    7 روز اول زندگی جوجه‌ها را مغتنم بشمارید

7 روز اول زندگی جوجه، در مراحل رشد و وزن‌گیری آن، بسیار حیاتی است. این موضوع به این معنا است که اگر به جوجه‌ها در این زمان مقدار کافی غذا در یک محیط مساعد بدهید، ضریب تبدیل خوراک، بسیار بالا خواهد بود. با تغذیه مناسب و شرایط زندگی بهداشتی، وزن یک جوجه یک روزه در عرض یک هفته، سه برابر خواهد شد. این موضوع  با بالا رفتن سن مرغ، برعکس خواهد شد. به همین دلیل توصیه نمی‌شود که مرغ گوشتی بیش از 8 هفته نگه داشته شود زیرا در آن مرحله، نرخ تبدیل خوراک بسیار پایین خواهد بود.

3.    دسترسی همیشگی به آب و غذای کافی

 یکی از مهم‌ترین نکات و روش های رشد سریع جوجه مرغ، دسترسی مناسب همه جوجه‌ها به جیره مناسب، بهداشتی و مقوی است. جوجه‌ها و مرغ‌های گوشتی برای رشد بهتر و سریع‌تر به 110 گرم جیره به صورت روزانه نیاز دارند. این جیره باید در طول شبانه‌روز و همیشه در اختیار پرنده باشد تا بتواند به خوبی تغذیه شود. این جیره باید به صورت عادلانه و یکسان برای همه گله مورد استفاده قرار گیرد. مصرف آب کافی به خصوص در زمان‌هایی که دمای هوا بالا است، یکی از پیش شرط‌های مهم در پرورش این پرندگان است. همچنین مصرف آب قند در 24 ساعت ابتدایی تولد جوجه‌ها می‌تواند رشد و وزن‌گیری آن‌ها را در ادامه زندگی افزایش دهد.

استفاده از فیدرهایی که باعث جلوگیری از  هدر رفتن خوراک مرغ می‌شود را نیز جدی بگیرید.  اگرچه ممکن است خرید فیدرهای ارزان قیمت وسوسه انگیز باشد اما سرمایه گذاری روی فیدرهای باکیفیت که غذای مرغ را هدر نمی‌دهند، می‌تواند در درازمدت نتیجه بهتری برای سوددهی شما داشته باشد.

4.    استفاده از قفس و رعایت بهداشت آن برای رشد بهتر جوجه‌ها

یکی از بهترین راهکارها برای استفاده از روش های رشد سریع جوجه مرغ، استفاده قفس برای نگهداری از جوجه‌ها و مرغ‌ها است. اگر از سیستم قفس برای نگهداری از جوجه‌ها استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که آب کافی و تمیز و غذای مناسب در اختیار همه جوجه‌ها باشد. همچنین مطمئن شوید که منبع آب در جای خنک نگهداری می‌شود. اگر می‌خواهید مرغ‌ها سریع رشد کنند، محیطی امن با نور کافی برای تغذیه مناسب آن‌ها فراهم کنید.همچنین، بهتر است یک بررسی دوره‌ای برای قفس‌ها برای هر گونه علائم آسیب انجام دهید.

5.    از محرک‌های رشد طبیعی استفاده کنید

 از زمان ممنوعیت آنتی‌ بیوتیک‌ها، استفاده از محرک‌های رشد طبیعی در پرورش طیور افزایش داشته است. از جمله محرک‌های رشد طبیعی می‌توان به سیر، فلفل قرمز، کولا تلخ و زنجبیل اشاره کرد.

6.    از خوراک باکیفیت استفاده کنید

خوراک باکیفیت و مغذی نقش بسیار مهمی در  استفاده از روش های رشد سریع جوجه مرغ دارد. مواد مغذی شامل انواع ویتامین‌ها مانند K، A، D و E و B-Complex، املاح معدنی مهم مانند کلسیم، پروتئین کافی، دو اسید آمینه لیزین و متیونین باید حتما در برنامه غذای جوجه مرغ گنجانده شود. بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که خوراک به همراه مولتی ویتامین برای جوجه مرغ را در جای خشک و خنک نگهداری کنید و با جلوگیری از تهاجم جوندگان، از آلودگی خوراک جلوگیری کنید. از نگهداری جیره در دمای بالا خودداری کنید زیرا، این موضوع باعث رشد کپک در جیره می‌شود که ممکن است منجر به عفونت قارچی شود.

حتما بخوانید: آموزش پرورش مرغ تخمگذار با بهترین راهکارها

7.    مرغ گوشتی را بر اساس اندازه و وزن بدن جداسازی کنید.

  با رشد جوجه‌ها، متوجه تفاوت‌هایی در اندازه، رفتار و جنسیت آن‌ها خواهید شد. در این زمان است که شما باید گله را بر اساس اندازه، مرتب و جداسازی کنید. این کار باعث می‌شود تا مرغ‌ها به صورت یکنواخت رشد کنند و مورد حمله پرنده‌های بزرگ‌تر از خود قرار نگیرند.

8.    حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری، یکی از مهم‌ترین روش های رشد سریع جوجه مرغ

جلوگیری از بیماری جوجه‌ها با استفاده از روش‌های گوناگون نیز یکی از روش های رشد سریع جوجه مرغ به حساب می‌آید. جوجه‌های گوشتی بیمار به سختی رشد می‌کنند و اگر به خوبی درمان نشوند، به پتانسیل رشد کامل خود نخواهند رسید. پرندگان ناسالم، به اندازه پرندگان سالم غذا نمی‌خورند و آن چه می‌خورند معمولاً صرف مبارزه با بیماری در بدن آن‌ها می‌شود.

در مقابل، جوجه‌های گوشتی سالم، به ویژه آن‌هایی که سیستم گوارشی سالمی دارند، از مواد مغذی، بهتر استفاده کرده و سریع‌تر رشد می‌کنند.

مزایای استفاده از قفس مخصوص مرغ

گفتیم یکی از روش های رشد سریع جوجه مرغ، استفاده از قفس‌های مخصوص برای پرورش این پرنده است. اما استفاده از این وسیله، چه مزایایی برای رشد بهتر آن‌ها دارد؟

  • در این قفس‌ها به علت جدا بودن فیدر و آبخوری، دسترسی پرندگان به آب و غذا به صورت عادلانه‌تری انجام می‌شود. با استفاده از قفس مرغ ، پرندگان به صورت مساوی به آب و جیره دسترسی دارند و در این صورت رشد بهتر و سریع‌تری خواهند داشت.
  • با استفاده از قفس و به دلیل مکانیزه بودن سیستم دفع فضولات، بهداشت مرغداری بهتر حفظ می‌شود و از این طریق از بروز بیماری‌های واگیردار در گله پیشگیری می‌شود. وقتی پرنده‌ها سالم باشند، بهتر غذا می‌خورند و بهتر و سریع‌تر نیز رشد می‌کنند.

سوالات متداول

مزایای استفاده از روش های رشد سریع جوجه مرغ چیست؟

کم شدن هزینه دان و آب بالا رفتن ضریب تبدیل

یکی از مهم‌ترین روش های رشد سریع جوجه مرغ را نام ببرید؟

حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری

روش های افزایش وزن یا رشد سریع جوجه‌ها را نام ببرید؟

نژاد مناسب را برای جوجه‌کشی و یا خرید جوجه یک روزه انتخاب کنید آب و غذای کافی استفاده از قفس و رعایت بهداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

محصولات

Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.