دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک

دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک

Rate this post

به خاطر خاصیت بالای گوشت و تخم کبک مصرف این مواد غذایی طرفداران زیادی در سراسر جهان و ایران دارد. به همین جهت پرورش کبک شرایط کسب سود را برای پرورش دهندگان با تجربه و افرادی که قصد راه اندازی یک کسب و کار جدید را دارند فراهم کرده است. از جمله عوامل محیطی موثر که باید در پرورش این طیور پرسود و صد البته پر خاصیت مورد توجه قرار گیرد تنظیم استاندارد دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک است تا کبک ها در شرایط ایده آل رشد کنند و باعث ضرر و زیان پرورش دهنده نشوند. بنابراین ما در این مطلب از مجموعه « پرآور » قصد داریم به مقدار دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک بپردازیم. همچنین به پرسش هایی همچون چگونگی تعیین دما و رطوبت سالن پرورش کبک، نحوه تامین دما و رطوبت سالن پرورش کبک، چگونگی حفظ دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک و… پاسخ دهیم.

چنانچه مشتاق کسب اطلاعات در این زمینه هستید می توانید ما را تا پایان مطلب همراهی بفرمایید. به علاوه خواندن این محتوا می تواند برای کلیه افرادی که به پرورش طیور علاقه دارند مفید و کاربردی باشد. در ضمن خواندن این مطلب به 10 دقیقه زمان نیاز دارد.

دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک برای جوجه کبک های تازه متولد شده

نسبت دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک در سنین مختلف کبک ها متفاوت است. جوجه کبک ها از وقتی که سر از تخم بیرون می آورند به دما و رطوبت نیاز دارند. به همین دلیل است که نباید جوجه کبک ها را به محض اینکه از تخم بیرون می آیند از دستگاه جوجه کشی جدا کرد چرا که دمای دستگاه جوجه کشی علاوه بر اینکه موجب خشک شدن کامل جوجه ها می شود برای رشد و زنده مانی جوجه کبک های تازه متولد شده مناسب است. به همین جهت لازم است اجازه دهید جوجه های تازه متولد شده به مدت یک شبانه روز کامل در دستگاه جوجه کشی باقی بمانند تا دمای لازم را دریافت کنند. در روزهای نخستین تولد جوجه کبک ها نباید نوسانات دمایی را تجربه کنند در غیر این صورت جوجه ها تلف می شوند.

دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک در هفته های نخست

پس از اینکه جوجه کبک های تازه متولد شده 24 ساعت در دستگاه جوجه کشی باقی ماندند لازم است آنها را به سالن پرورش کبک انتقال دهید سالن علاوه بر اینکه کاملا باید تمیز و به دور از هرگونه آلودگی باشد باید دارای دمای 35 درجه سانتیگراد باشد. از آنجا که دمای بستر سالن پرورش کبک کمتر از قسمت های میانه و بالای سالن است. دمای 35 درجه باید در کف سالن اندازه گیری شود. برای این منظور بهتر است دماسنج را در کف سالن و یا نزدیک کف سالن نصب کنید. دقت کنید دمای کف سالن نباید کمتر از 35 درجه شود چون بیماری در میان جوجه ها بروز می کند و باعث مرگ و میر آنها می شود.
جالب است بدانید که جوجه کبک ها در روزهای نخست تولد قادر به تنظیم دمای بدن خود نیستند و در مقابل دمای سرد و یا دمای بیشتر از حد نرمال به شدت آسیب پذیر هستند. با رشد هر چه بیشتر کبک ها آناتومی بدن آنها کامل تر شده و تا مقدار زیادی از طریق روش های طبیعی قادر به تنظیم دمای بدن خود هستند. ( در پایان مطلب به نحوه عملکرد بدن کبک ها برای تنظیم دما بدنشان خواهیم پرداخت)

نحوه تامین دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک

برای گرم کردن سالن و محیط پرورش کبک ها لازم است پرورش دهندگان از وسایل گرمایشی مثل هیتر، هیتر جت، هیتر کوره‌ای، هیتر موشکی، سیستم گرمایشی تابشی، گرم کننده های چهارشاخ و … استفاده کنند هر کدام از این وسایل گرمایشی برای شرایط جوی خاصی کاربرد دارند و هر کدام از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند. که با توجه به اندازه سالن، نیاز سالن و سلیقه پرورش دهنده مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین بهترین وسیله گرمایشی برای تنظیم دمای جوجه کبک ها مادرهای مصنوعی با مادون قرمز هستند. این نوع مادرهای مصنوعی با کمک لامپ های حرارتی دمای لازم را به بدن جوجه کبک ها می رسانند. استفاده از این مادرهای مصنوعی مادون قرمز نه تنها به کبک ها آسیب نمی زنند بلکه موجب تحریک اشتهای آنها و تنظیم سیستم گوارشی آنها می شوند در نتیجه رشد بهینه ای خواهند داشت.

دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک
دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک

حتما بخوانید: پرورش کبک در خانه

رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک

تامین رطوبت کافی یکی دیگر از مولفه های محیطی پر اهمیت در زمینه پرورش کبک ها است. رطوبت نیز همچون دما باید متناسب با سن کبک ها تنظیم شود. افزایش و یا کاهش بیش از حد نرمال رطوبت موجب بیماری و تلفات کبک ها می شود. چنانچه رطوبت سالن تنظیم باشد کبک ها دچار مشکلات تنفسی نخواهند شد و رشد نسبتا سریع و خوبی را خواهند داشت. همچنین در صورت تامین رطوبت مورد نیاز سالن دمای هوا نیز بیشتر ثابت می ماند و نوسانات به ندرت رخ می دهد.

هوای خشک بدون رطوبت در سالن پرورش کبک باعث از بین رفتن رطوبت بدن کبک ها می شود و کبک ها آب بدن خود را از دست می دهند. که این امر منجر به کاهش رشد کبک ها، لاغر شدن آنها، کاهش تخم گذاری و کم شدن طول عمر آنها می شود. مقدار رطوبت مورد نیاز برای پرورش کبک در روزهای نخست نباید کمتر از 40 درصد باشد. همچنین رطوبت کافی برای پرورش کبک های بالغ را 40 الی 60 درصد دانسته اند. همانگونه که رطوبت کم موجب مشکلات تنفسی می شوند رطوبت زیاد هم موجب خیس شدن بستر می شود. خیسی بستر هم منجر به رشد میکروب و ویروس در سالن و بروز مشکلات گوارشی در کبک ها می شود.

روش های تامین رطوبت سالن پرورش کبک

برای جبران کمبود رطوبت در سالن های پرورش کبک معمولا از تجهیزات مختلف مثل مه پاش و یا دستگاه های آب پاش استفاده می کنند. همچنین به هنگام ساخت سالن پرورش باید مصالحی به کار برده شود که انتقال ناگهانی دما از داخل به بیرون سالن و یا برعکس صورت نگیرد. اینگونه از تشکیل قطرات شبنم و افزایش رطوبت سالن با تغییرات آب و هوایی جلوگیری می شود.

نحوه تعیین دما و رطوبت سالن پرورش کبک

برای تعیین دما و رطوبت سالن محیط پرورش کبک پرورش دهنده باید از رطوبت سنج و دما سنج استفاده کند. انواع مختلفی از رطوبت سنج و دما سنج صنعتی و دیجیتال در بازار وجود دارد که پرورش دهنده با توجه به نیاز خود و اندازه سالن یکی از آنها را انتخاب و مورد استفاده قرار می دهد. علاوه بر این توجه به علایم ظاهری کبک می تواند به پرورش دهنده کمک کند تا کاهش و یا افزایش دما و رطوبت را حس کنند.

تنظیم دما و رطوبت بدن کبک ها با کمک رفتارها و عادات طبیعی آنها

به خاطر سوخت و ساز بالای غذای موجود در بدن کبک ها، بدن آنها حرارت زیادی را تولید می کند البته با کمک برخی از رفتارها و عادت های طبیعی این حرارت و یا به عبارتی مقداری از این دما دفع می شود. در نتیجه حرارت بدن آنها کاهش می یابد. تعدادی از روش های کاهش دمای بدن کبک ها به شرح زیر است:

 • انتقال گرما از طریق تماس با اجسام خنک؛ به عبارتی هنگامی که بدن کبک ها به دلیل مصرف دان و سوخت و ساز مداوم بالا می رود کبک ها با تماس با مواد و اجسام مختلف اطراف مثل بستر سالن پرورش و یا دیوارها مقدار زیادی از دمای بدن خود را به اطراف انتقال می دهند. در نتیجه بدن آنها خنک شده و دمای متعادل را می یابد.
 • برخورد هوای تازه و خنک با کبک؛ هنگامی که هوای خنک به بدن کبک ها برخورد می کند. مقدار زیادی از حرارت بدن آنها گرفته شده و بدن آنها خنک تر می شود به این دلیل است که در فصول سرد کبک ها پرهای خود را در مقابل هوای سرد سیخ می کنند و از پرهای خود به عنوان پوششی در مقابل سرما استفاده می کنند.
 • کاهش دمای بدن کبک ها از طریق بخار شدن رطوبت های تنفسی؛ ساختار بدن طیور به گونه ای است که توانایی عرق کردن را ندارند. بنابراین آنها از طریق تنفس های سریع رطوبت ریوی و تنفسی خود را تبخیر می کنند که همین امر شرایط کاهش دمای بدن آنها را فراهم می کند.
 • دفع فضولات؛ یکی دیگر از راه های کاهش طبیعی دمای بدن کبک ها دفع فضولات است.
 • تخمگذاری؛ یکی از عواملی که حرارت و دمای بدن کبک ها را کاهش می دهد عمل تخمگذاری است. هر چند که حرارت دفع شده از این طریق در مقایسه با سایر روش ها کمتر است.
 • نزدیک به هفتاد و پنج درصد از حرارت اضافی بدن کبک ها از طریق روش های مذکور دفع می شود.

رفتار طبیعی کبک ها برای افزایش و کاهش دما و حرارت بدن خود

دمای مناسب برای بدن کبک های بالغ حداقل هجده و حداکثر بیست و پنج درجه سانتیگراد است. چنانچه دمای بدن کبک از این مقدار کمتر شود کبک ها به طور غریزی بیشتر دان مصرف می کنند تا با افزایش سوخت و ساز دمای بدن خود را بالا ببرند. این حرکت کبک ها از نظر اقتصادی برای پرورش دهنده صرفه اقتصادی ندارد در نتیجه بهتر است از طریق روش های مصنوعی دمای مناسب را برای پرورش آنها فراهم کنیم. همچنین هنگامی که دما و رطوبت سالن پرورش کبک افزایش پیدا می کند به گونه ای که حرارت بدن کبک ها بیش از 24 درجه سانتیگراد باشد. کبک ها به طور غریزی کمتر دان و آب مصرف می کنند تا سوخت و ساز بدن خود را کاهش دهند و از این طریق به دمای متعادل برسند. در نتیجه مقدار تولید و رشد آنها کاهش پیدا می کند. لازم است بدانید کبک ها دمای بالای چهل و هشت درجه را تحمل نمی کنند و در این دما تلف می شوند.
همانطور که مطالعه کردید افرایش و کاهش دما و رطوبت سالن پرورش کبک خارج از حد استاندارد در هر دو حالت موجب ضرر و زیان پرورش دهنده می شود. درنتیجه تنظیم دما و رطوبت سالن پرورش کبک از جمله نکات کلیدی در امر پرورش کبک است.

دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک
دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک

حتما بخوانید: پرورش کبک گوشتی

علایم بالا بودن دما و رطوبت سالن پرورش

هنگامی که سالن پرورش کبک ها دمای بالایی داشته باشد. کبک ها مجموعه ای از علایم را بروز می دهند که می تواند نشان دهد که دمای سالن نیاز به کنترل و کاهش دارد. علایمی مثل:

 • باز کردن پرها و باز کردن بال ها
 • عدم تمایل به مصرف دان ولی در عوض آب بیشتری مصرف می کنند
 • منبسط شدن رگ های سطحی جسم کبک
 • بیحالی و کاهش تحرک
 • سریع شدن تنفس و به اصلاح له له زدن

علایم پایین بودن دما و رطوبت سالن پرورش کبک

کبک ها در دمای سرد فعالیت کمی دارند و سعی می کنند در گوشه های سالن کز کنند. همچنین آنها به صورت غریزی دور یکدیگر تجمع می کنند تا گرمای لازم را از بدن یکدیگر دریافت کنند. گاهی کبک ها قدری به یکدیگر می چسبند و یکدیگر را تحت فشار قرار می دهند که احتمال خفگی کبک های میانی افزایش پیدا می کند.

علایم مناسب بودن دما و رطوبت سالن

چنانچه کبک ها احساس راحتی داشته باشند و فعالیت و جنب و جوش مناسب داشته باشند و به اصطلاح سرحال باشند همچنین از اشتهای مناسب برخوردار باشند و به اندازه کافی دان و آب مصرف کنند و مشکلی در روند رشد و بازدهی خود نداشته باشند یعنی دما و رطوبت سالن پرورش مساعد و ایده آل است.

راهکارهای حفظ دما و رطوبت سالن پرورش کبک

دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک
دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک

حتما بخوانید: پرورش کبک در ایران

چون دمای هوای خارج از سالن پرورش کبک بالاتر و یا پائین تر از داخل سالن است. به همین جهت یکی از روش های مهم برای حفظ و ثابت نگه داشتن دما استفاده از عایق است. برای دور نگه داشتن عایق ها از خیس یا مرطوب شدن و کاهش عملکرد آن بهتر است آنها را به صورت لایه میانی استفاده کنید. همچنین بهتر است به هنگام ساخت سالن از مواد مصالح ساختمانی استفاده شود تا مقدار کمتری حرارت را انتقال دهد لازم است بدانید انتقال دما سالن پرورش کبک از طریق سقف بیشتر از سایر قسمت ها مثل کف و یا دیوارها است. در نتیجه بهتر است عایق و مصالح استفاده شده در این بخش از کیفیت بهتری برخوردار باشند.

تنظیم رطوبت سالن پرورش از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که در صورت کاهش رطوبت گرد و غبار موجود در سالن مشکلات تنفسی برای کبک ها به همراه داشته و به دنبال مرگ و میر در میان آنها را افزایش می دهد و در صورتی که رطوبت بیشتر از حد مجاز باشد شرایط رشد و تکثیر میکروب ها بیشتر می شود. همچنین تنظیم دمای بدن کبک ها که به کمک برخی از روش های طبیعی انجام می گیرد دچار اختلال می شود. مقدار رطوبت مورد نیاز به سن کبک ها بستگی دارد. به طور کلی رطوبت سی و پنج درصد را برای طیور در حال رشد و رطوبت پانزده درصد را برای طیور بالغ مناسب دانسته است. تعدادی از عوامل موجب اختلال در تنظیم رطوبت سالن می شوند که تلفات طیور را به همراه دارد. بنابراین در ادامه به عوامل و راهکارهای مقابله با آن می پردازیم.

عوامل موثر در برهم خوردن دما و رطوبت سالن پرورش کبک

با کاهش دمای خارج از سالن شبنم هایی در سطوح مختلف سالن پرورش کبک تشکیل می شود که موجب افزایش رطوبت سالن پرورش می شود. پرورش دهنده ها برای ممانعت از این شرایط اغلب از عایق استفاده می کنند و با این کار نه تنها دمای داخل سالن را ثابت نگه می دارند بلکه از انتقال حرارت و رطوبت داخل به بیرون از سالن و بالعکس جلوگیری می کنند. تنفس های مداوم کبک ها و از طرفی ریختن آب از آبخوری ها باعث ایجاد رطوبت و افزایش رطوبت سالن می شود. همچنین با دفع فضولات مداوم توسط کبک ها رطوبت سالن بیشتر می شود چرا که طیور در فضولات خود مقداری از آب مصرفی بدنشان را دفع می کنند. در نتیجه تجمع فضولات موجب افزایش رطوبت سالن می شود. با تمیز کردن روزانه فضولات هم گاز آمونیاک موجود در هوا کاهش می یابد و هم از ایجاد رطوبت اضافی جلوگیری می شود. پرورش دهندگانی که از قفس های صنعتی برای پرورش طیور استفاده می کنند. بسیار سریع و راحت می توانند سالن پرورش کبک را تمیز کنند و از عوارض ناشی از آلودگی در محیط جلوگیری کنند چرا که این قفس ها مجهز به سینی فضولات قابل شستشو هستند.

اکنون شما به ما بگویید

مخاطب گرامی شما در این مطلب از سایت پرآور با مقدار دما و رطوبت مورد نیاز سالن پرورش کبک آشنا شدید همچنین نحوه تعیین دما و رطوبت سالن، نحوه تنظیم دما و رطوبت سالن، نحوه افزایش و یا کاهش دما و رطوبت سالن پرورش کبک را مطالعه نمودید علاوه بر این با مکانیسم طبیعی بدن کبک ها که چگونه دما و رطوبت بدن خود را تنظیم می کنند آشنا شدید. چنانچه مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرورش کبک و مولفه های ضروری در این زمینه هستید می توانید در قسمت درج نظرات سوال خود را مطرح کنید تا کارشناسان ما در مجموعه « پرآور » به صورت کاملا تخصصی پاسخگوی شما باشند.

سوالات متداول

دمای مورد نظر برای جوجه کبک های تازه متولد شده چقدر است؟

35 درجه سانتیگراد

رطوبت کافی برای پرورش کبک های بالغ چقدر است؟

40 الی 60 درصد

علایم بالا بودن دما و رطوبت سالن پرورش را نام ببرید؟

باز کردن پرها و باز کردن بال ها عدم تمایل به مصرف دان ولی در عوض آب بیشتری مصرف می کنند منبسط شدن رگ های سطحی جسم کبک بیحالی و کاهش تحرک سریع شدن تنفس و به اصلاح له له زدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
 • No products in the cart.