چه کنیم تا بلدرچین های ما حداکثر تخمگذاری را داشته باشند؟

چه کنیم تا بلدرچین های ما حداکثر تخمگذاری را داشته باشند؟

3.4/5 - (440 امتیاز)

پرورش بلدرچین جز کسب و کارهایی است که شما می توانید با استفاده از آن سودآوری بسیار زیادی را نصیب خود کنید. به دلیل تقاضای بسیار زیاد بابت خرید گوشت بلدرچین و تخم بلدرچین این کسب و کار نسبت به گذشته رونق بسیار زیادی پیدا کرده است. اما زمانی که این کسب و کار به شما سودآوری فراوانی خواهد داد که بدانید چگونه می توان از این پرنده حداکثر راندمان کاری را دریافت کنید. یکی از این عوامل تخمگذاری بلدرچین است. کسانی که قصد دارند با فروش تخم بلدرچین به درآمدزایی برسند باید بدانند چه کارهایی کنند که بلدرچین حداکثر تخم گذاری را از خود به جای بگذارد.

به نظر شما چه کنیم تا بلدرچین ما حداکثر تخم گذاری را داشته باشند؟ به جز این سوال سوالات بسیار زیادی می‌تواند در این زمینه ذهن شما را به خود درگیر کند. از جمله این سوالات می توان به سوالات زیر اشاره کرد؟

آیا بلدرچین های شما از راندمان تخمگذاری پایینی برخوردارند؟

چگونه واحد پرورش بلدرچین با مشکل افت تولید مواجه میشود؟

چگونه میتوان راندمان تخمگذاری بلدرچین ها را افزایش داد؟

برای دستیابی به پاسخ سوالات فوق پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب با سایت پراور همراه باشید. سایت پرآور علاوه بر پاسخ سوالات فلسفه شما را با روشهای بالا بردن راندمان تخم گذاری بلدرچین آشنا خواهد کرد. مطالعه این مطلب به 6 دقیقه زمان نیاز دارد.


چه کنیم تا بلدرچین های ما حداکثر تخمگذاری را داشته باشند ؟

به نظر شما چه کنیم تا بلدرچین های ما حداکثر تخمگذاری را داشته باشند ؟ برای پاسخ این سوال در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

1) پرورش جوجه یکروزه به جای خرید بلدرچین بالغ :

اولین موردی که به ذهن می رسد این است که اگر از مهارت لازم برای پرورش جوجه یک روزه بلدرچین برخورداریم، تا می توانیم از خرید بلدرچین بالغ خودداری نماییم و یا اگر به دلایلی مجبور به خرید بلدرچین بالغ هستیم از فارم هایی که مطمئن هستند خرید نماییم ، زیرا اغلب تشخیص سن واقعی بلدرچین مشکل میباشد و ممکن است بلدرچین های سن بالا را به ما بفروشند که راندمان تخمگذاری آن ها پایین است.

اما اگر مهارت لازم برای پرورش جوجه بلدرچین را نداریم بهتر است بلدرچین بالغ (35 روزه) خریداری نماییم چون عدم مهارت ما در پرورش جوجه ممکن است باعث تلفات شود.

تخمگذاری بلدرچین
تخمگذاری بلدرچین

حتما بخوانید : فیلم آموزش پرورش بلدرچین از 0 تا 100 بصورت کاملا حرفه ای و تخصصی

2) کاهش میزان استرس :

تا حد ممکن میزان استرس وارد شده به طیور را کاهش دهیم، زیرا بلدرچین نیز به طبعیت از سایر پرندگان تخمگذار به شدت به استرس و محیط پر استرس حساس می باشد. استرس می تواند ناشی از عوامل گوناگونی نظیر :

تغیرات دمای سالن ( دمای استاندارد 22 الی 26 درجه سانتیگراد میباشد) ، تهویه نامناسب و یا میزان روشنایی و خاموشی در طول روز باشد.

اگر میزان روشنایی بصورت ناگهانی تغییر کند و یا در زمانی خاص حتی برای چند لحظه خاموشی داشته باشیم باعث ایجاد استرس در بلدرچین ها می شود.

یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث ایجاد استرس در بلدرچین شود به تعویق اقتادن زمان دان دهی از زمان معمول می باشد.

3) تخلیه مرتب فضولات :

سعی شود در حد امکان هر دو الی سه روز یکبار فضولات بلدرچین ها تخلیه شود تا از جمع شدن گاز خطرناک آمونیاک جلوگیری شود، زیرا یکی از عوامل اصلی در کاهش تخم گذاری و حتی توقف تخم گذاری، وجود گاز امونیاک در محیط سالن پرورشی است.

4) ثبت آمار دقیق پرنده ها و سالن پرورش :

با ثبت آمار دقیق بلدرچین ها میتوانید نظارت دقیقی بر روی سالن پرورشی خود داشته باشید، برای مثال وقتی بدانید در هر طبقه از قفس هایی که برای نگهداری بلدرچین ها استفاده میکنید روزانه چه تعداد تخم جمع آوری میکنید، به محض کم شدن میزان تخمگذاری در آن طبقه میتوانید علت را جویا شوید و بلدرچینی را که دیگر تخمگذاری نمیکند حذف نمایید…

چنانچه تصمیم به آمار گیری دقیق از سالن پرورشی خود دارید پیشنهاد میکنیم از فرم ثبت آمار تولید شرکت پرآور که قبلا طراحی شده است استفاده نمایید.

5) استفاده از قفس ها و تجهیزات استاندارد :

استفاده از قفس ها و تجهیزات استاندارد برای پرورش طیور مهم ترین عامل در راندمان تولید بوده و هست، یک قفس استاندارد برای پرورش بلدرچین باید ضدزنگ و قابل شستشو باشد چرا که در صورت زنگ زدگی منجر به پوسیدگی و بروز بیماری های مختلف برای بلدرچین ها خواهد شد، بنابراین قفس هایی که آهن در آن ها بکار رفته باشد به هیچ وجه مناسب برای پرورش بلدرچین نمیباشند.

یک قفس بلدرچین استاندارد باید دارای شرایط خاصی باشد تا پرورش دهنده را به موفقیت برساند، اما اخیرا برخی از کارگاه ها و افراد غیر متخصص اقدام به ساخت قفس بلدرچین کرده و بدون هیچگونه تخصصی در این زمینه، فقط به جهت منافع مالی اقدام به فروش این قفس ها مینمایند…، پرورش دهندگان هوشیار هیچگاه از این افراد خرید نمیکنند چرا که میدانند عدم استفاده از تجهیزات و قفس های استاندارد شروعی بر شکست آن هاست…

قفس بلدرچین برای حداکثر تخمگذاری بلدرچین
قفس بلدرچین برای حداکثر تخمگذاری بلدرچین

حتما بخوانید : استرس در بلدرچین + راهکارهای درمانی

6) حذف بلدرچین های بدون بازده :

کشتار به موقع بلدرچین های بدون بازده ( پرنده هایی که هر روز دان مصرف میکنند ولی تخمگذار نیستند )

یکی از مهمترین مواردی که در مبحث تخمگذاری بلدرچین مطرح می شود دان بلدرچین و ترکیبات آن و کیفیت مواد اولیه به کار رفته در آن نظیر کیفیت ذرت و…. می باشد که بر راندمان تخمگذاری بلدرچین ها تاثیرگذار است.

در مورد ترکیبات به کار رفته در خوراک بلدرچین باید به این نکته نیز توجه داشت که حتی در دو جیره ی غذایی متفاوت، ترکیباتی نظیر پروتئین ، کلسیم ، روی ، انواع ویتامین ها و… به یک میزان باشند. یعنی درصد هر ترکیب در دو جیره به یک میزان باشد.

7)نور و تعداد ساعات روشنایی

 برای افزایش تخم گذاری در بلدرچین‌ها اطمینان حاصل کنید که نور طبیعی و مصنوعی در طول شبانه روز به اندازه کافی به این پرنده خواهد رسید. میزان روشنایی و خاموشی می تواند به طور مستقیم تغییرات مثبت و منفی را در میزان تخم گذاری بلدرچین ها ایجاد کند.

8)تنوع محیط

ایجاد تنوع در شرایط پرورش رچین‌ها می‌تواند شرایطی را به وجود آورد که این پرندگان تخم گذاری خود را افزایش دهند. تنوع در محیط و محل تخم گذاری نه تنها در بلدرچین‌ها بلکه در سایر پرندگان نیز روند مثبتی خواهد داشت. این کار می‌تواند بلدرچین‌ها را برای تخم گذاری بیشتر تحریک کند.

9)پرهیز از افزایش ناگهانی غذا

  اگر دوست دارید تخم گذاری حداکثری بلدرچین‌ها را تجربه کنید از افزایش ناگهانی غذای این پرنده خودداری نمایید. افزایش به یکباره غذا تاثیر روانی منفی در بلدرچین ها می گذارد و همین امر باعث ناپایداری تخم گذاری می‌شود. برای تغییرات در تغذیه این پرنده تغییرات تدریجی را جایگزین تغییرات ناگهانی کنید.

تخمگذاری بلدرچین
تخمگذاری بلدرچین

10)دقت به سلامت فیزیکی بلدرچین ها

سلامت فیزیکی بلدرچین‌ها بسیار مهم است. اگر می‌خواهید بلدرچین‌ها حداکثر توان خود را برای تخم گذاری به کار بگیرند، حتماً از سلامت فیزیک آنها اطمینان حاصل کنید. عدم سلامتی در فیزیک بلدرچین‌ها موجب کاهش تخمگذاری خواهد شد.

11)عدم بیماری در سطح پرورش

علاوه بر داشتن فیزیک سالم بلدرچین نباید بیمار باشد. وجود بلدرچین‌های بیمار می‌تواند سایر گله را نیز درگیر کند، برای جلوگیری از بیماری در سطح فضای پرورش توصیه ما به شما این است که برنامه‌ های واکسیناسیون و پیشگیری از بیماری‌ها را در برنامه خود قرار دهید. استفاده از برنامه واکسیناسیون بیماری را در حد بالایی کم خواهد کرد.

برنامه ریزی و اجرای برنامه واکسیناسیون باید توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود. افرادی که تجربه پایینی دارند در این مواقع تلفات بالایی را برای برنامه‌ریزی و اجرای برنامه واکسیناسیون متحمل می‌شوند.

12)مدیریت بهداشتی

بلدرچین‌ها اگر در فضای احساس راحتی کنند به راحتی می‌توانند مراحل تخم گذاری خود را انجام دهند. یکی از اشتباهات رایج در پرورش بلدرچین عدم مدیریت بهداشتی فضای آن است. علاوه بر اینکه شما فضولات بلدرچین را به صورت دوره‌ای خالی می‌کنید حتماً باید به صورت دوره‌ای نیز فضای پرورش را به طور کلی ضدعفونی نمایید.

مدیریت بهداشتی فضا ایده‌آل بلدرچین‌ها را فراهم می‌سازد که آنها بتوانند به راحتی تخم گذاری خود را افزایش دهند. همچنین فضای بهداشتی موجب عدم بیماری بلدرچین‌ها در دوره تخم گذاری و تلفات آنها خواهد شد. هر چقدر تلفات کمتر باشد میزان تخم گذاری بلدرچین‌ها نیز بالاتر است.

13) جمع آوری تخم بلدرچین در سطح پرورش

بعد از اینکه بلدرچین‌ها تخم گذاری را انجام دادند شما باید در بازه زمانی کوتاهی اقدام به جمع آوری آنها در سطح پرورش کنید. بودن تخم بلدرچین در سطح پرورش از لحاظ روانشناسی روی این پرنده تاثیر منفی خواهد گذاشت و این کار باعث عدم تخم گذاری آنها خواهد شد. برای افزایش تخم گذاری بلدرچین‌ها توصیه ما به شما این است که بعد از تخم گذاری حتماً تخم بلدرچین‌ها را از سطح پرورش جمع کنید.

14)استفاده از مکمل‌ها

ی از مکمل‌ها هستند که شما می‌توانید از آن در غذای بلدرچین استفاده کنید. این مکمل‌ها باعث افزایش تخم گذاری در بلدرچین‌ها خواهد شد. این مکمل‌ها با توجه به سن بلدرچین‌ها و دوره تخم گذاری متفاوت خواهد بود. توصیه ما به شما این است که برای استفاده از این مکمل‌ها حتماً قبل از آن از یک متخصص و با تجربه در زمینه پرورش بلدرچین مشورت بگیرید.

افراد متخصص و با تجربه در این مواقع می‌توانند با توجه به نژاد، سن بلدرچین و دوره تخم گذاری بهترین مکمل‌ها را به شما معرفی کنند. اگر شما تا به امروز از مکمل برای افزایش تخم گذاری بلدرچین استفاده کرده‌اید می توانید نام مکمل و میزان تخم گذاری را از طریق قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید

از لحاظ تاثیر بر روی بلدرچین ها ممکن است یک جیره با موفقیت کامل و دیگری با شکست روبرو شود. چرا ؟

جواب سوال را باید در اینجا جست که علاوه بر درصد املاح ، مواد معدنی ، ویتامین ها و سایر مواردی که در دان به کار میرود نوع آن ویتامین یا ماده معدنی و املاح نیز بسیار مهم می باشد. چه بسا که یک ماده معدنی به دلایلی با این که در یک جیره غذایی وجود دارد ولی بلدرچین قادر نیست تا آن را از ماده ی غذایی موجود جداسازی کند و در دستگاه گوارش بلدرچین جذب نخواهد شد و خیلی زود دفع می شود ؛ با اینکه در جیره وجود داشته است.

در این مورد باید یا با نظر و مشورت یک متخصص تغذیه ی طیور پیش رفت و یا از کارخانجات معتبر و با پیشینه ی مثبت دان تهیه کرد. البته علاوه بر کیفیت دان در مرحله تخم گذاری، کیفیت دان مصرفی در مرحله ی قبل از تخم گذاری نیز مهم می باشد که یا باید جوجه بلدرچین را خودتان پرورش بدهید و یا از افراد مطمئن بلدرچین بالغ (35 روزه) را خریداری نمایید.

روش صحیح و اصولی دان ریزی و تغذیه بلدرچین :

روش صحیح و اصولی دان ریزی و تغذیه بلدرچین  به شرح زیر می باشد.

نکته اول :

مقدار دانی که هر قطعه بلدرچین در طول روز برای تداوم زندگی و تخمگذاری نیاز دارد بین 28 تا 32 گرم می باشد ولی نباید این نکته را هم فراموش کرد که هر بلدرچین توانایی مصرف تا 60 گرم دان را در هر روز دارد و اگر دان بیش از مقدار مورد نیاز به دانخوری اضافه شود فقط باعث افزایش هزینه ها خواهد شد، و حتی ممکن است به دلیل تجمع بیش از حد چربی پس از چندین هفته راندمان تخمگذاری کاهش چشمگیری داشته باشد.

نکته دوم :

طبق بررسی های میدانی چنانچه همین 28 تا 32 گرم را در فواصل زمانی معینی دان ریزی کنیم میزان تخمگذاری نسبت به ارائه یکباره همان مقدار دان در یک نوبت بسیار افزایش خواهد داشت.

در نتیجه روشی که برای دان دهی به بلدرچین توصیه میگردد 4 وعده غذایی در یک روز می باشد، بدین صورت که براساس تعداد بلدرچین های موجود در هر قفس و یا بلدرچین های موجود در بستر به ازای هر بلدرچین بین 7 تا 8 گرم دان در هر وعده غذایی در اختیار پرنده گذاشته شود.

زمانی که برای دان دهی به بلدرچین ها توصیه می گردد، ابتدای صبح بین ساعت 7 تا 8 ، سپس بین ساعت 11 تا 12 ، سپس بین 15 تا 16 و در انتهای روز بین ساعت 19 تا 20 می باشد. البته شایان ذکر است که این ساعات با توجه به ساعات خاموشی و روشنایی سالن شما متغیر می باشد و بهتر است که اولین وعده حداکثر بین 1 ساعت تا دو ساعت پس از روشنایی انجام شود.

مروری کلی بر عوامل تاثیرگذار در  عدم تخمگذاری بلدرچین ها 

تغذیه نامناسب : بلدرچین برای تخم گذاری نیاز به کلسیم کافی دارد! پس باید در جیره غذایی آن کلسیم کافی وجود داشته باشد!!

کوتاه شدن طول روز : در زمستان به دلیل کوتاه شدن طول روز مقدار تخم گذاری بلدرچین کاهش میابد! این مشکل را میتوان به وسیله یک تایمر خودکار و یک لامپ آفتابی حل کرد!!

تخمگذاری بلدرچین
تخمگذاری بلدرچین

حتما بخوانید : کانیبالیسم در بلدرچین + راهکارهای درمانی

افزایش سن : میزان تخم گذاری بلدرچین پس از دوره اول تخم گذاری (6 الی 7 ماهگی) رفته رفته کاهش میابد! بیشترین تولید تخم بلدرچین در سن 2 تا 6 ماهگی میباشد!

تولک : پرهای بلدرچین پس از دوره اول تخم گذاری شروع به ریختن میکند و پس از ریزش کامل پر ها به مدت سه هفته از تخم میرود!

بیماری : بلدرچین های بیمار، فلج و آسیب دیده قادر به تخم گذاری منظم نیستند!

استرس : بلدرچین پرنده ای حساس و استرسی است و فضای نگهداری بلدرچین باید آرام و کم رفت و آمد باشد پس باید از سر زدن مداوم به بلدرچین ها خودداری کرد!

بهداشت : سالن های پرورش باید بصورت مرتب ضدعفونی گردند، مخصوصا سالن های پرورش بلدرچین تخمگذار، چرا که اگر بهداشت در آن ها رعایت نشود با مشکل جدی در میزان تخمگذاری بلدرچین ها و کاهش راندمان تولید مواجه خواهند شد.

مقابله با حشرات و حیوانات موذی : پرورش دهندگان گرامی باید بصورت منظم سالن پرورش خود را تحت نظر داشته و از عدم وجود حشرات و حیوانات موذی نظیر موش و… اطمینان حاصل نموده و در صورت مشاهده اینگونه موجودات سریعا نسبت به مقابله با آن ها اقدام نمایند.

کانیبالیسم یا همخواری : گاهی اوقات بلدرچین ها آنقدر به یکدیگر نوک میزنند که باعث مرگ همدیگر میشوند، پرورش دهندگان محترم باید به محض دیدن رفتارهایی از قبیل نوک زدن بلدرچین ها به همدیگر یا کشیدن پر های هم، سریعا نسبت به مقابله با این بیماری اقدام نمایند چرا که در صورت عدم توجه تمام گله دچار کانیبالیسم شده و خسارت های جبران ناپذیری به پرورش دهنده تحمیل خواهد شد.

شما برای ما تخم گذاری بلدرچین بنویسید

در این مطلب از سایت پراور سعی کردیم شما را با تخم گذاری بلدرچین و نحوه بالا رفتن راندمان کاری در این زمینه آشنا کنیم. چنانچه شما در این زمینه تجربیات متفاوتی دارید می توانید از طریق قسمت نظرات تجربیات خود را در اختیار ما و سایر مخاطبین سایت پراور قرار دهید.

همچنین از طریق قسمت نظرات می‌توانید سوالاتی که در این زمینه ذهن شما را به خود درگیر کرده است را با پشتیبان سایت در میان بگذارید تا آنها در اسرع وقت پاسخگوی کاملاً تخصصی را برای شما به اشتراک بگذارد.

سوالات متداول

چه کنیم تا بلدرچین های ما حداکثر تخمگذاری را داشته باشند ؟

1) پرورش جوجه یکروزه به جای خرید بلدرچین بالغ 2) کاهش میزان استرس 3) تخلیه مرتب فضولات 4) ثبت آمار دقیق پرنده ها و سالن پرورش

آیا تغییر ناگهانی غذا در بلدرچین ها موجب افزایش تخمگذاری می شود؟

خیر، باید غذا به صورت تدریجی افزایش یابد

بهترین روش پرورش برای افزایش تخمگذاری بلدرچین کدام روش است؟

پرورش بلدرچین در قفس

 

مطالبی که با خواندن آن ها استاد پرورش خواهید شد!

423 پاسخ

 1. سلام من الا بلدر چین گرفتم چند روز هست تخم نمی زاره الا یه هفته هست میتونید راهنمایم بشید چیکار کنم که تخم بزاره؟

 2. سلام در یک جعبه چوبی ۷۵ در ۱۱۵ چند بلدرچین ماده میشه نگهداری کرد؟
  من میخواهم از تخم هایشان استفاده خوراکی کنم و نر لازم ندارم

  مچکر از سایت خوبتون بنده چند ساله بلدرچین نگه داری میکردم (بجز پارسال) همیشه سایت خوب شما را الگوی خودم قرار میدادم و اولین سالی که بلدرچین نگداری میکردم(سال ۹۶ فکر کنم) با ۵ تا بلدرچین ماده و البته با راهنمایی های خوب شما تونستم تو ۲ ماه ۱۲۰ تخم بگیرم ازشون

  1. منم نر لازم ندارم اما سال قبل ۳تا ماده گرفتم ۱۰ روز موندن و غذای بلدرچین تخم‌ گذار هم دادم می خوردن اما هیچ تخمی نزاشتن وهر روز پر هاشون میرخت از غصه بعد مردن باید حداقل ۱نر با دوماده باشه و بلدرچین هم کمی تپل باشه و با خیال راحت تخم بزاره چون اگه نر نباشه استرس میگیره وتخم نمیزاره

 3. سلام. در یک فضای ۷۰ سانتیمتر در ۱۳۵سانتی متر در باغچه چند بلدرچین می‌توان پرورش داد؟ (بدون قفس مخصوص)

   1. من فقط ۴ بلدرچین ماده در این فضا نگهداری میکنم ولی بعد از ۲ ماه فقط یکیشون توی ۱۰ روز ۴ تا تخم گذاشت.
    چرا بقیه تخم نمیزارن و این یه دونه که به تخم اومده انقدر کم تخم گذاشته؟

 4. چقد خوبه که توی اینترنت هرچی که بخوایمو میشه پیدا کنیم. قبلا باید همه جا رو زیر و رو می کردیم تا یک نفر پیدا بشه بهمون کمک کنه یا چیزی یاد بده یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه شخص مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه ولی الان دیگه به قول معروف از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو اینترنت ریخته. از اطلاعات عمومی ساده بگیر تا انواع آموزش های فنی و… رو میشه از تو اینترنت پیدا کرد. سوال اینه که میشه به همه اطلاعاتی که توی نت پیدا میشه اعتماد کرد؟ بهرحال بعضی چیزا مثل سلامت، موضوعات مهمیه..

  1. سلام آیا به سن بلوغ رسیده اند ؟ اگر رسیده اند این شرایط را رعایت کنید که راندمان تخم گذاری افزیش یابد
   ۱)تغذیه
   ۲)دمای محیط
   ۳)نژاد
   ۴)روشنایی محیط
   ۵) لانه تخم گذاری
   ۶)رطوبت
   ۷)استرس
   ۸)بهترین دان،دان مخصوص بلدرچین تخمگذار است.

   با احترام

 5. سلام من 40 روز پیش 3 تا بلدرچین داشتم. یک نر و دو ماده بعد از 28 روز هر دوتا تخم گذاشتند. فرداش گربه بلدرچین نر رو برد. از اون زمان تا الآن یکی تخم میزاره و یکی نمیزاره دوباره 14 روز پیش دو عدد بلدرچین ماده اضاف کردم اینها هم تخم نمیزارند و فروشنده گفت تخم گذار هستند الآن سه تا از بلدرچین هام تخم نمیزارند توی قفس توری بزرگی هستند و زیر سایه هستند بهشون دونه ی پارس میدهم و مرتب آبشون رو عوض میکنم چکار کنم تا تخم بزارند
  با تشکر از پاسخ گویی تان

  1. سلام بالغ شدن بلدرچین 35 تا 40 روزگی اتفاق می افتد، و تخمگذاری زود رسی بلدرچین هایتان داشته اند
   ۱)تغذیه
   ۲)دمای محیط
   ۳)نژاد
   ۴)روشنایی محیط
   ۵) لانه تخم گذاری
   ۶)رطوبت
   ۷)استرس
   ۸)بهترین دان،دان مخصوص بلدرچین تخمگذار است.
   این چند مورد را اگر رعایت کنید تخمگذاری ادامه پیدا میکند
   با احترام.

 6. با عرض سلام خدمت دوستان گرامی من چند ماه بلدرچین نر و ماده دارم اونها توی انباری گذاشتم ولی از اول روز که اوردم حتی یک تخم نگذاشتن لطفا هرکی میدونه جواب بده ممنون میشم

  1. سلام من بلدرچین ۴۰ روزه جوون خریداری کردم ولی تخم نمیگذارند حتی خوراک و اب و ویتامین و …. چیزای دیگه ک نیازه هم میدم بهشون اما باز هم تخم نمیگذارند

   1. سلام دوست عزیز، علاوه بر موارد فوق باید دمای محیط 24 الی 26 درجه سانتی گراد باشد. بعد از جابجایی هم ممکن است تا 10 رو تخمگذاری قطع شود

 7. باسلام
  واقعا مطلب مفیدی بود ممنون 🙏
  فقط میخواستم بدونم در چنتا از سایت ها گفته بودن بلدرچین برج پخته میخوره درسته ایا و این که میشه بجای دان مخصوص از سبوس برای دان استفاده کرد ؟؟؟؟؟؟

 8. سلام پرهام هستم یک باغچه دارم ۱مترونم در یک مترک بیسته و میخام یک خونه چوبی به ابعاد یک مترو نیم در ۵۰ بزارم داخلش و آزاد باشن… میتوانم چند بلدرچین را پرورش بدهم؟؟

 9. سلام من یک کمد قابل حمل دارم تقریبا
  ۱متر در ۴۰ سانت است میخواستم بدونم که چند بلدرچین میتوان جا داد

 10. سلام من سه تا بلدرچین دارم دوتا ماده و یک نر هفته اول سه روز پش سر هم تخمگذاری کردن بعد شد هفته ای یک بار تو حیاط بودن الان چند هفته ای چون هوا سرد گذاشتم گوشه اتاقم دمای 25درجس زیرشون یونجه ریختم هیچ بیماری ندارد غذای آن ها هم درجه یک است جتی جفت گیری هم میکنند ولی تخم نمیگذارند وه هیچ بیماری هم ندارن. لطفا جواب بدید

  1. سلام بلدرچین ها برای شروع تخمگذاری مجدد باید حداقل 7 تا 10 روز در یک مکان ثابت باشن تا شروع به تخمگذاری کنند. همچنین بهتره از قفس مخصوص بلدرچین تخمگذار براشون استفاده کنید

   1. سلام.
    من ۱۲ روزه ۴ عدد بلدرچین ماده خریدم ولی تا الان تخم نگذاشتن آب و دون پارس هم بهشون میدم. در باغچه خانه یک قفس ۱۴۰ سانت در ۸۰ سانت دارم داخل آن نگهداری میکنم.مشکل چیه که تخم نمیگذارند؟

 11. سلام گفتین بلدرچین استرس درموردش
  بخوایم روستا نگه داریم صدای سگ ها بلدرچین هارو به استرس نمیندازه؟
  حداقل چند متر سگ نگهبان فاصله داشته باشه

 12. سلام من دو تا بلدرچین نر و ماده دارم که دو روز یا سه روز به سه روز تخم می کنند من دوست دارم تخمشان تبدیل به جوجه بشه ولی هر تخم رو با پا می شکنند من باید چه کار کنم تا جوجه بشه و نشکنه

 13. سلام ببخشید من میخواهم بدونم که درفضای خیلی کم و در پشت بام خانه ۱متر از۳۰سانت میتوان چند بلدر چین پرورش داد در آخر بگویم پرورش بلدرچین بهتر است یا خرگوش

 14. سلام ببخشید چندتایی بلدرچین ماده دارم یکیشون هرروز تخم میزاره ولی پوستش خیلی نازک همونجا باز میشه میخواستم بدونم چکارباید بکنم

  1. سلام در مقیاس خانگی خیر اما اگر قصد استفاده از تخم بلدرچین رو دارید چه در مقیاس خانگی و چه در مقیاس صنعتی بهتره از قفس استفاده کنید. با احترام

 15. ببخشید من باید چی کار کنم که حد اکثر تخم گذاری رو داشته باشن بعد باید چی کار کنم که بیماری هم خواری رو نگیرن؟؟؟؟؟؟

 16. سلام من سه تا بلدرچین دارم سه تا اردک هم پیششون ایا تاثیری روی بلدرچینا داره ؟ بعد فقط بلدرچین نر اواز می خونه ؟ چکار کنیم تا جفت گیری کنن ؟ از کجا بفهمیم کدام نر است و کدام ماده ؟

 17. سلام خدمت شما من یک بلدرچین نر و پنج تا ماده دارم.ولی فقط روزی یک تخم می گذارند.دان خوبی دارند.دمای خوبو استرسی به آنها وارد نمی شود لطفا بگویید که دلیل تخم‌ نگذاشتن چیست با تشکر

 18. سلام وقتتون بخیر من چند تا بلدرچین دارم یک بلدرچین ماده همه رو میزنه باید چیکار کنم تا دیگه اینکارو نکنه؟
  میخواستم بدونم بلدرچین روتخمش میشینه جوجه در میاره یا نه؟
  چه غذایی بدیم که برای تخم گزاری بلدرچین مناسب باشه؟ممنون

  1. سلام لطفا سریعتر این بلدرچین رو از بقیه جدا کنید چون احتمالا مبتلا به کانیبالیسم شده.
   بلدرچین در شرایط عادی معمولا کرچ نمیشه. برای تغذیه هم از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده کنید. با احترام

   1. سلام در یک قفس ی متری ۵ بلدرچین دارم تقریبا تپل مپل هستن دون پارس و سبزی و نون خیس میکنم میدم ولی تخم‌نمیزارن ..در حیاط هم توی قفس چوبی نگه داری میکنم‌

 19. سلام ببخشید ما میخوایم تو پارکینگمون شروع به پرورش کنیم فقط پارکینگ یک رطوبت داره ولی دماش خوبه نظر شما چیه آیادمشکلی پیش میاد؟

 20. سلام با عرض خسته نباشید من چند وقت پیش ۵ تا بلدرچین گرفتم 1نر و ۴ ماده.. اون کسی که به من فروخت گفت که اینا 40 روزه هستن اگر خوب پذیرایی کنی ۵ روز دیگه تخم میان من اوردم خونه توی دمای بیرون نگه داشتم و غذا مداوم پیششون بود دمای بیرون تغریبا ۱۶ تا ۲۰ درجه سانتیگراد بود بعد فهمید15 روز شد ولی تخم نکردن و فک کردم برای دما هست یه جای گرم بین ۲۰ تا ۲۶ درجه سانتیگراد براشون جور کردم الان دوروزه تو هوای مناسب هستند ولی باز تتم نکردن بلدرچینا نسبت به روز های اول چاق تر شدن ینی امکان دارا بخاطر چاق شدن تخم نکنند معذرت بابت پیام طولانی متشکر میشم جواب بدین

  1. سلام دوست عزیز
   دمای مناسب برای نگهداری بلدرچین بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد هست. باید از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

   1. سلام.
    منم ۴ تا بلدرچین ماده دارم دو ماهه خریدم تخم نزاشتن یکم هم چاق تر شدن.
    یعنی گوشتی هستن؟ بلدرچین گوشتی تخم نمیزاره ؟

 21. من دو عدد بلدرچین خریداری کردم و یکی بخواتر استرس گرمایی مرد من آنها را در اتاقم در قفس و در کنار انها جوجه ی مرغ پرورش می دهم .
  ایا وجود جوجه ی مرغ در تخم گذاری بلدرچین لطمه ایجاد می کند
  من از کجا بفهمم که اون ماده است ؟

  1. سلام دوست عزیز
   دمای مناسب برای نگهداری و پرورش بلدرچین بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد هست. بلدرچین پرنده ی حساسیه و نباید با سایر پرنده ها نگهداری بشه . تشخیص نر یا ماده بودن بلدرچین نیاز به کمی تجربه و تخصص داره.
   با احترام

 22. سلام برای پرورش ۱۲ بلدرچین قفس ۱متر در ۲۰ سانتی متر مناسبه و با این شرط قفس، توانایی جوجه کشی با دستگاه جوجه کشی هست

  1. سلام دوست عزیز
   عرض قفس باید حداقل 40 سانتیمتر باشه. بهتره برای پرورش، از قفس های استاندارد استفاده کنید.
   با احترام

   1. سلام خدمت شما
    من میخوام ۱۰ تا بلدرجین ماده بخرم و از تخمشون استفاده کنم من میخوام تو یه گنجه چوبی ۱۱۵ سانت عرض و ۷۵ سانت طولشه بریزمشون و تو حیاط باشن در توری بزنم و آفتاب بهشون بخوره و روزا چند ساعتی تو باغچه ول باشن بنظر شما نتیجه میگیرم؟
    من ۲ سال پیش هم به همین شیوه ۵ نرو یک ماده پرورش دادم ۱۱۷ تا تخم ازشون گزفتم و میخوان از دان مخصوص استفاده کنم
    آیا مشکلی نداره ۱۰ تا ماده بدون نر بیارم؟
    تخم نطفه دار نمیخوام تخم خوراکی میخوام

  1. سلام دوست عزیز
   اینطور نیست که امکان پذیر نباشه، اما بلدرچین راندمان تخمگذاری بالایی نخواهد داشت. مهم تر از اون، در فضای باز، نمیشه بهداشت محیط و پرنده رو تأمین کرد. بهتره تو محیط سر بسته و حدالامکان تو قفس پرورش بدید تا بلدرچین ها، راندمان تخمگذاری بالایی داشته باشند، همچنین از بروز بیماریها جلوگیری بشه.
   با احترام

 23. سلام دوستان یک بلدرچین دارم که تخم داره اما3روزه تخمش را نمیذاره چیکار کنم راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   ابتدا مطمئن بشید که در سن تخمگذاری هست یا نه،چون بلدرچین در سن 40 تا 45 روزگی شروع به تخمگذاری میکنه. بعد از اون باید شرایط دمایی و محیطی فراهم باشه و از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   برای افزایش راندمان تخمگذاری باید از دان مرغوب و با کیفیت مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده کنید که میتونید از کارخانجات تولید دان طیور خریداری کنید، البته خود ما هم دان با کیفیت داریم.
   با احترام

 24. سلام من هفت تا بلدرچین دارم دقیق نمیدونم دو تا نر پنج تا ماده یا سه تا نر چهار تا ماده الان55روزشونه و یه تخمم نزاشتن دمای هوا تو ظهر گاهی به چهل درجه میرسه غذا هم گندم خرد شده و برنج و … میدم باید چکار کنم تخم بزارن؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید شرایط محیطی و دمایی لازم رو براشون فراهم کنید. به این صورت که دمای محیط باید بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد باشه و از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   شرایط محیطی و دمایی لازم رو براشون فراهم کنید و از دان مخصوص بلدرچین، بسته به گوشتی یا تخمگذار بودن، استفاده کنید.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   تو پرورش صنعتی و خانگی،، بلدرچین کرچ نمیشه و باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنین.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   بهتره از قفس استفاده کنید.به دلیل اینکه باید کف به صورت مشبک باشه و فضولات از کف عبور کنه. پوشال، کاه، خاک اره و مشابه اینها، رطوبت فضولات رو تو خودشون نگه میدارن و باعث آلودگی و بروز بیماری در بلدرچین میشن.
   با احترام

 25. سلام خسته نباشید من دوتا بلدرچین ماده خریدم تخم هم خوب میزارن راضی ام. میخام یه نر بالغ هم بخرم بزارم کنارشون . وقتی گذاشتم از اون به بعد هرچی هردوتاشون تخم بزارن نطفه داره؟ امکان نداره با وجود نر هم حتی تخم خوراکی بزاره؟ یا بلعکس. لطفا کامل راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   زمانی که نسبت بلدرچین ها، 1 به 2 یا 1 به 3 باشه، یعنی 1 نر و دو ماده یا 1 نر و 3 ماده، تقریبا تمام تخم ها نطفه دار میشن.
   با احترام

 26. سلام ، من تمام مطالب سایتتون درمورد بلدرچین رو بصورت کامل مطالعه کردم . بنده دقیقا ۷ روز پیش ( یک هفته پیش ) دو عدد بلدرچین بالغ ماده تخم گذار رو از شهر خریداری کردم دوتاش رو ۱۸ هزار تومان خریدم . ساعت ۵ اوردم خونه و ۶ یکی تخم گذاشت و ۱۰ شب هم یکی دیگه و فرداش هم گذاشتن ولی پسفرداش نذاشتن . و روز بعدش دوباره گذاشتن بعد از اون موقع یعنی دوروز آخر رو دیگه نذاشتن هر روزی هم که میزاشتن باهم میزاشتن . این دوروز اخر سویا رو ریز کردم دادم بهشون بخورن شرایط هم مثل اوایل بوده. به نظرتون دلیلش همینه؟ ۷ روز پیش ک خریدم یارو گف ۴۵ روزن !! و در ضمن بنده در حیاط زیر راه پله ها تو سبد میوه که ابخوری و دانخوری اونهارو خودم ساختم که ازشون تغذیه هم میکنن هم اب و هم دان و با پوشال نجاری زیر پاشون گذاشتم که همش با پاهاشون پوشال هارو پرت میکنن تو دانخوری و ابخوری ! یک بار هم دیدم که یکی به یکی دیگه نوک زد و بعد از ظهر ها هم همش یکیشون خودش رو روی زمین قل میده و یا پرهاشون جوری تکون میده که هرچی پوشاله میریزه لای پر هاش . و چند وقت پیش هم همون یکی اسهال شد . لطفا یکم راهنماییم کنید لطفا کامل که با همین شرایط چکار کنم تا بهتر پرورش داده بشن؟؟؟یعنی مریض نباشن و تخم بزارن همش !! و در ضمن همونی که اسهال شد و پرهاشو تکون میده همیشه تخم هاش بزرگ تر بوده شاید بخاطر فشار اینکارارو میکنه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   در ابتدا باید خدمتتون عرض کنم،راندمان تولید تخم بلدرچین 80 درصد هست یعنی به طور متوسط هفته ای 5 عدد تخم میذارن.اما باید تمام شرایط مطلوب فراهم باشه. به این معنا که باید شرایط محیطی و دمایی مناسب باشه و از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده کنید.بهترین روش پرورش بلدرچین، پرورش در سیستم قفس هست، اما اگر قصد دارید بلدرچین ها تون رو تو سبد میوه نگه دارید، به هیچ عنوان نباید کف سبد رو شن، ماسه، کاه، پوشال و یا هر چیز مشابه دیگه ای بریزید. بلکه کف باید به شکل مشبک باشه و فضولات رو از خودش عبور بده. تمام این موارد باعث میشن رطوبت فضولات حفظ بشه و تماس فضولات با بلدرچین، موجب آلودگی و بروز بیماری میشه.
   با احترام

 27. سلام…مطالبتون عالی بود …فقط راجب به اینکه میگید چگونه بفهمیم بلدرچین تخم میزاره یا نه منظورتون از معقد همون مقعده ؟

 28. سلام وقت بخیر.عبدالرضاهستم.
  سوالی داشتم،من قصد دارم داخل طبقه پایین منزلمان تعدادی بلدرچین تخمگذار پرورش بدم(1)درطول روز نور کافی به محیط میافتد اشکالی ندارد؟چون شنیدم نور زیاد خوب نیست(2)برای اینکه از 16تا18ساعت نور کافی برخوردار باشند یک تایمر خریداری کردم.(3) آیا برای این مدت 4الی5ساعت که تایمر فعال است لامپ کم نور(واحیانا رنگی) بگذارم بگذارم یا اینکه مهم نیست.ممنون میشم جواب بدین.خدا خیرتون بده.

  1. سلام دوست عزیز
   1) از تابش نور خورشید بصورت مستقیم در محیط جلوگیری کنید و یک پرده سفید نصب کنید تا نور ملایم تر بشه
   2) روشنایی نباید کم باشد و حدالامکان از لامپ آفتابی استفاده کنید.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   ابعاد قفس مخصوص جوجه یکروزه 1 متر در 1 متر هستش در سه طبقه و مجموعا 450 جوجه یکروزه بلدرچین در این قفس میتونید قرار بدید. با احترام

 29. سلام. من چند سال پیش بلدرچین نگهداری می کردم. بلدرچین هایم همه چیز می خوردند. من هم چون به خاطر علاقه، آنها را نگهداری می کردم و دنبال بازدهی بالا در تخمگذاری نبودم، ته مانده غذای خانه از برنج و سالاد و نان خشک و … را می دادم و خیلی خوب می خوردند. اما امسال چهار تا بلدرچین تمام سفید خریدم که به گفته فروشنده چهل روزه اند. اینها فقط غذایی که خیلی ریز و پودر شده باشد را می خوردند و اصلانوک به برنج پخته یا سبزی و … نمی زنند. این در حالی است که بلدرچین های چند ساکشل پیش من غذاهای خیلی درشت می خوردند.

 30. با سلام از سایت خوب شما
  آیا برای بلدرچین های تخم گذار (بدون نطفه) حتما نیاز به رعایت تعداد نر به ماده یا اصلا نیازی به وجود نر داریم؟؟

   1. آیا با جفت گیری بلدرچین نر با ماده
    بلدرچین ماده مجبور به تخمگذاری میشه؟
    چون پسرخالم دوتا بلدرچین ماده داشت تا یک هفته تخم نزاشتن ولی یه بلدرچین نر خرید انداخت پیششون بعد از ۴ روز تخم گذاشتن.
    من ۴ بلدرچین ماده دارم بعد از دو ماه هنوز تخم نزاشتن یعنی باید یه بلدرچین نر هم بخرم؟

 31. سلام
  دلیل اینکه بخشی از مدفوع بلدرچین تبدیل به کف سفید رنگ (نه مایع سفید)میشه چیه؟
  بیماریه یا هرمونیه؟

 32. سلام با تشکر از راهنماییتون یک بخاری برقی گذاشتم که گرما رو بسمت قفس میفرسته امروز یکیشون تخم کرد و یکی دیگشم گویا صدای مرغ که تخم داره رو در میاره

 33. سلام.من میخوام حدود ۱۰۰ تا بلدرچین تخم گذار بخرم،۱ سوال داشتم بلدرچین برای تخم کردن حتما باید تر هم داشته باشه یا مثل مرغ می مونه که با خروس نطفه دار هست و بدون خروس بدون نطفه؟

  1. سلام دوست عزیز، برای تولید تخم خوراکی نیازی به وجود نر نیست، چنانچه نیاز به تخم نطفه دار داشتید به وجود نر نیاز است. با احترام

 34. سلام 4 بلدرچین ماده و 1 بلدرچین نر دارم غذیه و نور دهیشون خوب بوده دان مخصوص میدم با سبزی و میوه و مولتی ویتامین ولی یک تخم هم نزاشتن و محل نگهداریشون ارومه فقط کمی خنک هست و با چند تا فنچ نگه میدارم یک مکان راهنمایی کنید

 35. سلام ممنون از مطالب خوب تون تو یک قفس طول 1وعرض نیم متر ارتفاع نیم متر چند تا بلدرچین بالغ به صورت بستر نگهداری کرد و بویی و مریضی ایجاد نمیکنه

 36. سلام من می خواستم بفهمم که یک بلدرچین ماده در روز چند تا تخم می گذارد بعدا هم میشه با هر بلدر چین نر پنج تا 7 تا حتی 10 بلدرچین ماده گذاشت

  1. سلام دوست عزیز، هر بلدرچین در هفته 5 الی 6 تخم میذاره. قسمت دوم سوالتون رو متوجه نشدم لطفا واضح تر بیان بفرمایید. با احترام

 37. سلام.من حدود صد تا بلدرچین دارم الان 60روزه شدن ولی تخم نمیزارن.باتوجه به اینکه غذای مناسبی بهشون میدم و استرس و رفت امدم کم هست و دما شونم درسته فقط تر و ماده باهم هستن و ارتفاع زیادی داره قفسشون که باعث میشه بعضی موقع ها همشون شدیدا خودشونو به زمینو اسمون بزنن .راهنمایی کنید لطفا

  1. سلام بلدرچین پرنده پرشی هست و اگر ارتفاع بالای سرش از یه حدی (25 سانتی متر) بیشتر باشه میپره و به خودش آسیب میزنه بنابراین ارتفاع رو به 25 سانت محدود کنید.
   وجود نر مشکلی ایجاد نمیکنه و فقط تخم ها نطفه دار میشن…
   دقت کنید که از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده کنید.
   با احترام

 38. سلام
  من الان 60تا بلدرچین گرفتم فروشنده گفته 40روزه هستش ولی الان دو هفته که دارم ولی تخمی نزاشتم

  دوم اینکه شما در مطلب بالا فرمودین برای تخم گزار باید قفس باشه ولی من جا درست کردم

 39. سلام.خسته نباشید
  میشه در یک قفس دوطبقه یا چهار طبقه یک طبقه رو به بلدرچین اختصاص داد و یک طبقه را به کبک؟
  و همزمان هر دو را پرورش داد؟ یا شرایط نگهداری محیطی و دمایی متفاوت از هم دارند ؟

 40. سلام ببخشید چند سوال داشتم اینکه چطور میشه از کُرچ شدن بلدرچین جلوگیری کرد.. و اگه بیشتر از ۸ ماه بلدرچین رو نگهداریم آیا زنده می ماند و دوباره شروع به تخمگذاری میکند.؟ و عمر بلدرچین آیا به ۸ ماه به یک و یا چند سال میرسد؟ ممنون میشم جواب بدید…. شرایط جا و غذا اوکی میباشد

  1. سلام دوست عزیز
   در پرورش صنعتی بلدرچین کرچ نمیشود و اگر منظور شما تولید تخم نطفه دار است باید بدانید که چنانچه بلدرچین نر در قفس حضور نداشته باشد تخم ها نطفه دار نخواند شد.
   بعد از هشت ماه تخمگذاری بلدرچین قطع نمیشود و فقط کمی کمتر میشود که با تولک بردن بلدرچین میتوان دوباره آن را برای تخمگذاری احیا و آماده کرد.
   عمر بلدرچین بیشتر از هشت ماه است!
   با احترام

 41. سلام
  من دو تا بلدرچین دارم یکی در و یکی ماده و فضای اونا یک قفس قناری هست.
  الان یک هفته است که خریدمش اما هنوز تخم نزاشته و ماده کمی بی حاله.

  1. سلام
   از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده کنید همچنین از دست زدن به بلدرچین ها و ایجاد سروصدا در نزدیکی آن ها خودداری کنید قطعا تخم خواهند گذاشت اگر ماده باشند.
   با احترام

 42. سلام خسته نباشید
  ایا بلدرچین ماده مثل روی تخم می شینه؟
  از طریق تخم گذاری بلدرچین بدون نیاز به دستگاه جوجه کشی و این چیزا ها قادر به افزایش تعداد بلدرچین ها خواهیم بود؟

  با تشکر

  1. سلام متشکرم
   جوجه کشی از بلدرچین بصورت صنعتی باید با دستگاه جوجه کشی انجام شود اما تولید مثل در طبیعت بصورت سنتی انجام میشود.
   با احترام

  1. سلام
   تشخیص سن بلدرچین از روی ضخامت و حجم پرها، ضخامت نوک و ضخامت پاها ممکن است.
   البته نیاز به کمی تجربه در این زمینه دارد. با احترام

 43. سلام من میخام پرورش بلدرچین رو شروع کنم چون جای مناسب ندارم میشه ازمحیط بالکن استفاده کرد ؟هوای روی بالکن گرم نیست براشون؟برای تهیه بادرچین یک ماهه و قفس به کجا مراجعه کنم ? ایا بلدرچین سرو صدا میکنه مثل مرغ؟چون محیط اپارتمانه ایا بو داره؟
  از مشهد

  1. سلام دوست عزیز
   بالکن برای پرورش خانگی مناسبه اما اگر بخواید حداکثر راندمان تخمگذاری رو داشته باشید با شرایط دمایی 22 تا 26 درجه سانتی گراد رو مهیا کنید براشون.
   برای تهیه قفس میتونید با واحد فروش در ارتباط باشید : 05144417200
   سروصدای بلدرچین بسیار کمتر از مرغ هست.
   اگر سینی جمع آوری فضولات به موقع تخلیه و تمیز بشه بوی آزاد دهنده ای ندارند.
   با احترام

 44. من یه جفت بلدرچین دارم وقتی نر میخواد جفت گیری کنه ماده فرار میکنه دو هفته هم هست که خریدمشون یه تخمم نذاشته پراشم میریزه چیکار باید بکنم

  1. سلام توی قفس با فضای محدود قرار بدید، جهت تخمگذاری نیاز به نر نیست البته و حضور نر فقط باعث تولید تخم نطفه دار میشه!
   سن بلدرچین اگر در حدود 40 الی 45 روزگی باشه و شرایط دمایی و دان مناسب براش فراهم باشه قطعا تخم میذاره…
   با احترام

 45. غذاشون جوانه گندم،جوانه،ارزن،دونه پارس وذرت پودرشده است که همشون رومخلوط کردم.آخه برای دماشون چه کنم؟یعنی خیلی مهمه؟تمام قفسشون سایه است وپرازگیاه وجوانه هایی که خودم کاشتم ودودرخت.چه پیشنهادمیدین ممنونم.آیا غذاشون خوبه؟دلیل اون مدفوعی که گفتم چیه؟آیااحتیاج به کولردارن؟وآیابااین وضع توخم نمیزارن؟خاهش میکنم به تمام سوال هایم جواب بدین سپاس گزارم وخداقوت

  1. بله دما در تاثیر زیادی در روند تخمگذاری داره.
   برا تغذیه هم از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده کنید و نیاز نیست چیزی به دان اضافه کنید.
   مدفوع چیز خاصی نیست.
   ممکنه تخم بزارند اما خیلی کم. با احترام

 46. مجددا سلام ببخشیدمدفوع سفیدرنگ که شباهتی به پشمک دارددربلدرچین هایم چی میتونه باشه؟آیاعادی است؟دوم اینکه من یک هفته میشه ده تابلدرچین خریدم ومحلشون کاملا دورازاسترس است ولی دماشون هوای آزادکرج که38درجه است میباشدوباوجودجفت گیریهای زیادنرها،هیچ تخمی نزاشتن.تروخدابه تمام سوال هام پاسخ بدیداین سومین باره خواهش میکنم من روازنگرانی دربیاریدممنونتونم.

 47. با سلام و وقت بخیر

  من میخوام تازه پرورش بلدرچین خانگی رو شروع کنم
  اول اینکه با تعداد 30 تا بلدرچین تخم گذار از طریق فروش تخم ها تقریبا و حدودی چه مقدار سود در ماه به دست میارم؟؟؟
  دوم اینکه د یک بلدرچین معمولی در یک روز چه مقدار تخم میکند ؟؟؟

  سوم اینکه برای پرورش خانگیش یکی از دستگاه های شمارو بخرم راندمان و سود اوری بهتری خواهد داشت یا به همان روش سنتی کار کنم؟؟؟؟

  در ضمن حتما باید برای بلدرچین کولر بگیرم تا بتوان دماشون رو تحت کنترل داشت یا زیاد ضروری نیست؟؟ محل پرور توی مازندران هست اینجا دیگه بیشترین حالتش میشه 37 یا 8 درجه

  خواهشان به هر کدوم از سوالاتم جواب بدید چون خیلی حیاتی هس

  ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام روز بخیر
   1) برای محاسبه میزان سود بصورت دقیق لطفا مقاله تخصصی سود پرورش بلدرچین را مطالعه نمایید.
   2) هر بلدرچین بطور میانگین هفته ای 5 عدد تخم میگذارد
   3) پرورش بلدرچین در بستر منسوخ شده و مشکلات بسیار زیاد همراه با راندمان بسیار پایین خواهد داشت.
   4) دمای مورد نیاز بلدرچین 22 تا 26 درجه سانتی گراد میباشد.
   با احترام

 48. باسلام خدمت شماکه انقدربرای جواب دهی کوشاهستید.من امروزبرای اولین بار15عددبلدرچین ماشینی ازپرنده فروشیهای کرج خریدم ویه قفس 3متردر4متروکفش خاک باتوری مرغی درست کردم وازش استفاده کردم،یکی ازپلدرچین هامودام درحال جفت گیری بزورازتمام آنهااست یعنی بانوک زدن شدیدجفت گیری میکنه آیابیماری نداره که گفتین؟وآیاقفسشون خوبه همش هم سایه است.ممنون میشم جواب بدین.باتشکر

  1. سلام بهتره آهن نباشه چون خواه یا ناخواده با توجه به رطوبت سالن های پرورش بلدرچین زنگ میزنه و علاوه بر پوسیدگی باعث بیماری میشه.
   با احترام

 49. من یه قفس سه طبقه (۳ متر در ۸۰cm)تخم گذار رو با آهن درست کردم.
  در هر طبقه چند بلدرچین تخم گذار باید قرار بدم؟
  آیا طول ۳ متر زیاد نیست؟ نباید به دو قسمت تقسیم کنم؟
  چه استاندارد هایی رو در ساخت قفس باید در نظر بگیرم؟

 50. سلام
  من تازه میخوام پرورش بلدچين رو شروع کنم ولی اطلاعات کافی ندارم میخواستم ببینم ميتوتيد کتابی در این زمینه بهم معرفی کنید

  1. سلام دوست عزیز کتاب خاصی مدنظر ندارم اما اگر مقالات سایت مارو با دقت بخونید اطلاعات کامل و جامعی بدست خواهید اوورد چراکه حاصل تجربیات ما در امور پرورش است.
   با احترام

 51. معذرت میخوام دان شون استاندارده ولی کلا غذا نمیخورن یاخیلی کم میخورن ودارن لاغر میشن وتخم گذاری شون قطع شده علت چیه ازگرما میشه؟دما باید براشون چند درجه باشه؟یکی از بلدرچین هام کلا کور شدوهمزمان تخم کردن هم قطع شد درمان داره؟
  ممنون ازلطفتون

 52. سلام ممنون ازسایت بسیار خوبتون
  یکی ازاقوام سه تا بلدرچین تخمگذار برام آورد روز اول هرسه تا تخم کردن روزدوم دوتا شد وروزسوم یکی وبعد چندروز تخم نکردن والان چندروزیه فقط یکی تخم میکنه باید چکارکنم دوتای دیگه رو؟علت چیه ؟ازکمبودغذا میشه؟البته بگم اینا خوب غذا نمیخورن ودست به چینه دان که میزنی خالیه غذاشون هم تخمگذاریه که واسه بلدرچینا میدن ممنون ازلطفتون

 53. سلام ببخشید میخاستم بپرسم که در مکانی بامتراژ 36 متر یعنی 4متر عرض.9متر طول و 1.5متر ارتفاع با قفس چند تا میشه نگه داری کرد؟؟

 54. سلام بلدرچین های من الان چند هفته تو حیاط نگه داری میکنم وکاملابه ۴۰روز رسیده اند وای تخمی نزاشتند
  خواهشا راهنمایی کنید بدونم علت چیست تا درست کنم و۳بلدرچین نر و۳تاماده دارم

 55. سلام
  من چندتا بلدرچین خونگی دارم میخواستم بپرسم، آیا برا تخم گذاری به بلدرچین نر هم نیاز هست یا نه تخمها برا مصرف خونگی هست و نیازی به نطف دار بودن نیست فقط میخواستم بدونم بدون بلدرچین نر هم تخم میزارن یا نه ممنون میشم جواب بدین

 56. سلام من بلدرچینام تو فضای باز که امنه نگه داری میکنم ولی وقتی میخوام بلدرچینارو جمع اوری کنم تا سه متر پرواز میکنند من میتونم قسمتی از بالشون رو جدا کنم؟
  باتشکر

  1. سلام اینکار نیاز به تجربه کافی دارد خواهشمندم از فردی با تجربه در این زمینه کمک بگیرید تا با مشاهده سایز نوک، انداره بال ها و… شما را راهنمایی کنند.
   با احترام

 57. اصلا جفت گیری نمی کنند بلدرچین هام بالغ هم شدن تخم هم اصلا نمیگذارند بهترین غذایی هم میخورند.دون مرغی و پلت میخورند کلافه شدم چکار کنم

  1. اگر منظور شما جفت گیری است ارتباطی به نوع پرورش گوشتی و تخمگذار ندارد.
   این یک غریضه است و در صورتی که نر و ماده کنار هم باشند جفت گیری خواهند کرد

 58. با سلام و قبولی طاعات و عبادات.
  لطفا راهنمایی بفرمایید چه نوع غذایی(مواد غذایی) و با چه ترکیبی باید به بلدرچین داد ‌ متشکرم

  1. سلام اگر بصورت خانگی بلدرچین رو پرورش میدید که میتونید از باقی مانده غذاها بهش بدید وگرنه بهتر است از دان مخصوص استفاده نمایید.
   با احترام

 59. این دانی که من دارم هفته ای دوبار واسشون میخرم خیلی گرونه بنظرتون ایرادی نداره با یه کیسه دان ارزون و معمولی بصورت مخلوط بهشون بدم؟ضرری واسشون نداره؟

  1. نباید اینکار رو انجام بدید چون در راندمان و کیفیت تخم ها تاثیرگذار هستش.
   ما دان با کیفیت با قیمت مناسب داریم میتونید جهت تهیه با ما در ارتباط باشید:
   09158470498
   با احترام

 60. سلام.وقت بخیر…
  من تقریبا دوهفته ای که بلدرچین خریدم در روز 5-6 وعده بهشون دان میدم و در عرض4روز یک کیسه 25کیلویی دان میخورند.حالا از امروز شروع کردم در 4 وعده و در هر وعده به ازای هر قطعه بلدرچین 7.5 گرم دان داخل جای دانیشون بریزم.ولی خیلی زود دانها را میخورند و جای دانیشون در عرض یکساعت خالی میشه و گرسنه میشند.اینکه گرسنه بمونند تا وعده بعدی غذاشون ایرادی نداره؟گرسنگیشون باعث کم شدن تخمهاشون نمیشه؟
  ممنون بابت راهنماییهاتون

 61. سلام عرض ادب و احترام جهت پرورش بلدرچین تخمگذار به تعداد 2000 عدد هر عدد چند و بعد شش ماه جهت کشتار چند در میادسوالم اینکه که زمان کشتار سود میکنم یا بعد از فروش جهت کشتار باید با نرخ بالاتری خرید مجدد انجام بدم با تشکر

  1. سلام
   قیمت بلدرچین روزانه تعیین میشود اما در حال حاضر (1397/03/17) در بازار از 2400 تا 2700 تومان قابل تهیه است.
   بعد از کشتار بصورت کیلویی بفروش خواهد رسید و باید قیمت گوشت را در نظر داشته باشید.
   با احترام

 62. بلدرچین من تازه تخمگذاری رو شروع کرده. الان 4 تا تخم گذاشته. رفته رفته داره تخمش کوچیک تر میشه برای چی این مشکل پیش اومده؟ سریع جواب بدین

 63. سلام من دو تا بلدرچین نر و ماده دارم ماده هر روز تخم میزاره. میخوام 3 تا ماده دیگه بگیرم بزارم پیششون . آیا مشکلی پیش میاد؟ ماده هم دیگرو میزنن آیا؟

 64. ببخشید من یه سوال دارم شما میگید بلدرچین از 8 ماهگی به بعد تخم نمیگذارد این 8 ماهگی، همان هشت ماهگی عمرش است یا روز های تخمی گذاری اش.در چند ماهگی یا سالگی میمیرد؟ راستی یکی از بلدرچین های نر من بی حال است و اصلا جنب و جوش ندارد آیا بیماری خاصی دارد؟

  1. سلام، بلدرچین از 40 ال 45 روزگی شروع به تخمگذاری مینماید و تا شش ماه پس از آن حداکثر راندمان را دارد اما بعد از این مدت تخمگذاری قطع نمیشود فقط راندمان پایین می آید و بهتر است بلدرچین ها به کشتارگاه فرستاده شوند و بلدرچین های جدید جایگزین شوند.
   با احترام

 65. سلام.از راهنماییتون سپاسگزارم…
  عذرخواهی میکنم اگر امکان داره در رابطه با دو مشکلی که دارم اگر راهکاری دارید بنده را راهنمایی کنید.چون تعداد بلدرچینها زیاده و در حیاط منزل داخل یک اتاقک نگهداری میشند من با مشکل بوی شدیدا نامطبوع و جمع شدن تعداد زیاد مگس مواجه شدم.البته دو روز یکبار سینی های زیر قفس هارا تمیز میکنم و از چسب مگس و یک پودری که از سم فروشی تهیه کردم استفاده کردم که متاسفانه جواب نداده.اسم پودر را نمیدونم ولی شبیه به شکر هست با رنگ بنفش..ممنون میشم از راهنماییتون…

    1. چنانچه تهویه فعال باشه و سینی ها به موقع تمیز بشوند مشکلی از بابت بو نخحواهید داشت آن هم در این تعداد کم!
     به هرحال هر پرنده ای کمی بو دارد و این از طبیعت آن هاست نباید خیلی حساس بود.
     با احترام

     1. بله شما درست میگید.ولی بیشترین نگرانی من بابت ناراحتی همسایه ها از بوی نامطبوع هست.نظرتون درباره استفاده از پادآمونیاک داخل سینی زیر قفس ها چیه؟چند روز یکبار اگر ازش استفاده کنم ضرری برای بلدرچین ها نداره؟

 66. سلام.خسته نباشید.
  من یک هفته پیش 100تا بلدرچین خریدم که 40تای اونا درحال تخمگذاری بودند و بقیشون هنوز به تخم نرسیدند.دو روز اول روزی 40تا تخم میکردند.بعد از دو روز 100تا بلدرچین دیگه و یه قفس استاندارد پنج طبقه خریدم.از همون روز تا الان تعداد تخم هاشون به سدت کم شده و یکسریاشون پرهای روی کمرشون ریخته.
  از نظر شرایط نگهداری وضعیتشون خوبه.
  سوال من اینه که اگر بلدرچین ها تو لک رفتند آیا مجددا تخم گذاری میکنند و بعد چه مدت؟ اگر دیگه تخم نمیکنند باید اونها را بفروشم؟

  1. سلام معمولا بعد از جابجایی و تغیر محل نگهداری بلدرچین ها کمی استرس میگیرند که پنچ شش روزی زمان میبره که رفع بشه و مجددا شروع به تخمگذاری کنند.
   نیاز به فروش بلدرچین ها نیست. مقاله تخصصی تولک بلدرچین ها رو مطالعه بفرمایید.
   با احترام

 67. سلام
  خسته نباشین
  میخواستم الان بلدرچین ماده رو از نرم جدا کنم و اونو تو سایه قرار بدم تا کرچ شه
  الان فصل این کار هست؟
  فصل کرچ بلدرچین الان هست؟
  با تشکر از پشتیبانی قویتون

  1. سلام من چند تا بلدرچین دارم یکیشون تخم میذاشت بعد ۴روزنذاشت اودیم روستا الان دیگه اصلا نمیذاره لثالان یه هفته است اومدیم چی کار کنم

   1. سلام علت های زیادی میتواند داشته باشد
    ۱)تغذیه ، و آب تمیز
    ۲)دمای محیط
    ۳)نژاد
    ۴)روشنایی محیط
    ۵) لانه تخم گذاری
    ۶)رطوبت
    ۷)استرس دلیل تعویض جا زیاد میتوانید در راندمان تخمگذاری تاثیری بسزایی داشته باشد ، چه دانی تهیه کردید؟

    با احترام.

 68. سلام
  من چندتا از بلدرچین هام پرهاشون دچار پراکندگی شده و حدود ۵ ماهشونه میشه علتش رو توضیح بدین
  ۲…دان همیشه در دانخوری براشون موجوده مشکلی نداره
  ۳…فکر کنم خیلی چاق شدن چون خالت خمیده راه میرن….مشکلی ندارن
  ۴ یکی از دوستام گفت بهشون آرد ذرت و گندم مخلوط بدم از اون روز تخمشون کم شده
  ممنون از راهنمایی تون

 69. سلام و تشكر از سايت مفيدتين، من ٦ تا بلدرچين ٣ نر و ٣ ماده تقريبا ٢ روز پيش خريداري كردم
  به گفته ي فروشنده اينها ٤٠ روز سن دارن . أيا ميشه از صحت اين موضوع اطمئنان پيدا كرد ، يعني مطمئن شم كه ٤٠ روزه ان؟
  و سوال دوم : تو حياط سبزي كأشتم به ميل خودشون ميخورن ضرري نداره؟ ، سوال اخر : من اينارو شبا تو لونه ميبرم و روزها وارد حياط ميكنم تا بچرخن يعني در روز ٢/٣ بار جابه جايي دارن مشكلي نيست؟
  مجددا تشكر ميكنم ازتون

  1. سلام دوست عزیز
   تشخیص سن بلدرچین ها امری کاملا تجربی میباشد و باید توسط یک نفر که تجربه کافی در این زمینه دارد و آن هم بصورت حدودی انجام شود.
   مشکلی در خصوص اموری که فرمودید پیش نخواهد آمد.
   با احترام

 70. سلام خسته نباشژن من ۲۶ تا بلدرچین دارم که یکی یا دوتاشون نر هستن. و بهشون ارد ذرت و دون پارس میدم
  نور هم دو تا لامپ صد گذاشتم و ۲۴ ساعته هم روشنن و زیرشون هم خاک سفت هست.
  به نظرتون این عوامل خوبه برای تخم گذاری؟
  و این که سن یلدرچین هارو از کجا بفهمم؟

 71. سلام.یک دوست عزیز به من گفت فضا برای جفت گیری بلدرچین باید ۲۰در ۲۰باشه ب ازای ی ماده،دوتا سه ماده در این فضا.ی توری بکشم وسط قفس که سه تا ماده و یک نر طرف راست و سه ماده و یک نر طرف چپ خوبه ؟اشکال نداره؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 72. ببخشید.تشخیص سن بلدرچین به چه شکل هست از کجا باید بفهمیم چند روز داره و ایا بلدرچین به صورت ایستاده تخم میگذارد و در اخر ایا بلدرچین بدون نر تخم میگذارد و اگر بدون نطفه تخم میگذارد،رنگ پوسته به چه شکل است؟؟ سپاس فراوان

  1. سلام
   تشخیص سن بلدرچین ها باید توسط فردی که تجربه کافی در این زمینه دارد انجام شود و به عواملی چون سایز پرنده، ضخامت نوک، میزان رشد پرها و… وابسته است.
   بلدرچین بدون نر تخم خوراکی و بدون نطفه تولید میکند.
   با احترام

 73. سلام.من چهار تا بلدرچین ماده دارم سن اون ها دو ماه اون دوتا چاق تر هر روز تخم میکنن ولی اون دو تا دیگه لاغر ترن و شوخ تر تخم نمیذارن منو راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز موارد زیر را بررسی کنید
   1 – سن بلدرچین ها از 40 روز بیشتر باشد
   2 – بلدرچین ها ماده باشند
   3 – از دان استاندارد استفاده شده باشد
   4 – بلدرچین ها دچار استرس نشده باشند
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   توجه داشته باشید که بلدرچین ها از حدودا 45 روزگی شروع به تخمگذاری مینمایند.
   نوع دان مصرفی در تخمگذاری بلدرچین ها بسیار ضروری بوده و باید حتما از دان استاندارد استفاده شود.
   با احترام

   1. خدمت شما عرض شود که اصلا با هم جفت گیری نمیکنن میخوام علت این رو بدونم.در ضمن غذا بهشون پلت و دون مرغی با هم قاطی میکنم بهشون میدم اتفاقا خیلی هم دوست دارن.فقط توروخدا بگین مشکل عدم جفت گیری چیست چکار کنم؟ ممنون میشم اجرتون با امام حسین

    1. جفت گیری باید بررسی شود و به این شکل نمیوان اظهار نظر کرد اما معمولا یا نر در بین بلدرچین ها وجود ندارد و شما به اشتباه فکر میکنید که تعدادی نر هستند، یا سن آن ها زیر 45 روز بوده و برعکس، یعنی سن آن ها زیاد میباشد.
     با احترام

     1. ن داداش مطمئنم که هر دو نر هستند میشناسم.راجب سنشون هم خدمت شما عرض شود که قطع به یقین حتی یک سال هم ندارند که بگیم پیر هستند شاید حرف شما درست باشه زیر ۴۵روز هستند.زیر ۴۵ روز امکان جفت گیری وجود نداره؟؟ و اگه بالای ۴۵روز بشن ماده جفت میخوره یا نه؟ ببخشید خیلی صحبت کردم فقط جواب همین سوال بدین ی دنیا ممنون میشم

 74. با سلام.
  من یه فضا به اندازه 7 متر در عرض 3 متر دارم . میخواستم اقدام به پرورش بلدرچین تخم گذار کنم . چندتا میشه اینجا پرورش داد و اگه تعداد زیاد بشه مثل هزار تا یا بیشتر آیا بوی زیاد هم داره که باعث آزار بشه؟
  تشکر

 75. سلام خسته نباشید. من چهار تا بلدرچین دارم سه تا ماده است و حدود یک ماه سن دارن ولی دو ماده هم وزنشون کمتره و هم تا حالا تخم نگذاشتن ولی اون یکی وزنش بیشتره و روزه یکی تخم میذاره باید با اون دوتا چیکار کنم تا به تخم بیاد ممنون میشم منو راهنمایی کنید.

  1. سلام دوست عزیز، توجه داشته باشید که بلدرچین ها از حدود 40 الی 45 روزگی شروع به تخمگذاری مینمایند بنابراین باید تا رسیدن به این سن صبور باشید.
   با احترام

 76. سلام. توضیحات شما کامل و عالی بود. بنده مشکل جا ندارم ولی در نظر دارم از 150 تا شروع کنم و برای خرید اولیه نیاز به راهنمایی و مشاوره دارم باید چیکار کنم. و اینکه شما تهران هستید؟؟

    1. سلام دوست عزیز باتوجه به متغیر بودن قیمت ها بر اساس تعداد قفس های درخواستی شما لطفا جهت استعلام دقیق قیمت ها با واحد فروش در ارتباط باشید :
     09128470498
     05144417200
     با احترام

 77. سلام من دو تا بلدرچین حدودا دو ماه و ده روز دارم یکی نر و یکی ماده
  از چند روز پیش یک روز درمیون تخم میزاره امروز سومین تخمشو گذاشت ولی تخمش پوست نداشت و یه چیز سفیدی دور سفیده و زردش بود

 78. سلام خیلی ممنون مفید بود
  من ۲۰ تا بلدرچین تو تور داخل حیاط نگه میدارم و دور باغچه تور کشیدم هر روزم خاک بازی میکنن و عشق حال سقفشونم تور زدم نپرن بیرون
  بهشون آرد ذرت میدم ولی فعلا بالغ نشدن ۴ تاشون موهای کمرشون ریخته علات چیه؟
  چیکار کنم زود به تخم بیان؟
  پرهاشون بزنم یا نه؟تاثیری تو بزرگ شدن و تخم گذاری داره؟

  1. سلام خواهش میکنم دوست عزیز
   برای تخمگذاری از دان بالانس شده استفاده کنید و خودتون چیزی ندید بهشون
   بلدرچین از 40 تا 45 روزگی شروع به تخمگذاری میکنه و نیاز نیست پرهاشون رو بزنید.
   با احترام

 79. سلام ببخشید من حدود 1000تا دونه بلدرچین ماده و 100تا دونه نر دارم ولی روزی 15.20تا تخم میزارن لامپ سفید کم مصرف سفید 24ساعته روشن هستش اب دون خیلی زیاد بیش از حد خودشون میخورن من باید چه کاری کنم

  1. سلام دوست عزیز
   لامپ 24 ساعته نباید روشن باشه ، 16 ساعت روشنایی کافیه.
   لامپ سفید و زرد مناسب تره.
   برای مورد تخمگذاری در مورد اول سن پرنده رو بررسی کنید که بیشتر از هشت ماه نداشته باشن و در مرحله بعدی دان بررسی بشه.
   با احترام

  1. سلام. من یه بلدرچین نر و ماده دارم که بلدرچین نر من صبح ها حدود دو ساعت پشت هم میخونه؛ خیلی هم صداش بلنده. دلیلش چیه و چکار کنم که نخونه.

 80. باعرض سلام و خسته نباشید من میخوام این شغل رو راه اندازی کنم حدودا ۲۰۰متر مربع جا دارم تا چه تعداد میتونم نگهداری کنم وبنده قصد نگهداری برای تخمگذاری ندارم ایا بازده خوبی داره یا نه

  1. سلام دوست عزیز
   باید طول، عرض و ارتفاع سالن رو بفرمایید تا براتون محاسبه کنیم که چه تعداد بلدرچین میتونید پرورش بدید.
   اگر اصولی کار کنید چه تخمگذار و چه گوشتی بازده بسیار خوبی خواهد داشت.
   با احترام

 81. سلام مطالب بسیار خوب توضیح داده شده ممنونم.من با اینکه تازه تصمیم گرفتم برای اینکار ولی اطلاعات لازم رو کسب کردم ممنونم

 82. سلام ببخشیدبخوایم باشمادرتماس باشیم میتوانیم شماره ای داشته باشیم؟!ازکجاازکدام کارخانه مطمئن جوجه بلدرچین تهیه کنیم؟!

 83. سلام
  من تو شهرستان جا دارم میخواستم بدونم میشه بدون قفس از تولید تخم بلدرچين بهره ببرم؟
  فضایی ک دارم 20 متره میخوام آزاد باشن تو این فضا

  1. سلام
   در خصوص بلدرچین تخمگذار حتما باید از سیستم قفس استفاده کنید در غیر این صورت راندمان تخمگذاری بسیار پایین و تلفات بسیار بالا خواهد بود.
   با احترام

 84. سلام خسته نباشید
  من جوجه بلدرچین هام ۱ هفتس بدنیا اومدن و گذاشتمشون زیر لامپ مادرمصنوعی(مادون قرمز)
  خواستم بدونم تا چ زمانی باید ازین لامپ استفاده کنم!؟؟؟؟

 85. سلام ببخشید من دو عدد بلدرچین دارم من حواسم نبود بهشون پوست خیار سبز دادم بعد از اون به بعد برام تخم نزاشتند حالا چکارکنک دوباره بران تخم بزارند

 86. در یک پرورشگاه بلدرچین به اندازه 2000متر مربع چند عددبلدرچین تخم گذار یا گوشتی میتوانم پرورش بدم
  و همچنین میخواستم بدونم بلدرچین گوشتی بهتر است یا تخم گذار برای پرورش

  1. سلام دوست عزیز، باید طول و عرض سالن پرورش را اعلام نمایید تا آمار دقیق بدیم خدمتتون، در بازار فعلی ایران تخمگذار را توصیه میکنم.
   با احترام

   1. سلام شما پیج اینستاگرام دارین اگه دارین میشه لطف کنید.عکس قفسه های۵طبقه رو میخام ببینم..اگه عکس ش رو دارین روببینم

 87. سلام ببخشید من سه تابلدرچین ماده دارم
  ویک نر روز اول که آوردم خونه دوتا تخم گزاشتن روز بعدی یکی روزبعد هم یکی دیگه ازاون روز دیگه تخم نداشتن
  خونمون هم بندرعباس هست جای خوبی برای پرورش بلدرچین هستش

  1. سلام دوست عزیز
   لطفا چند نکته رو رعایت بفرمایید :
   از دان مناسب برای بلدرچین ها استفاده کنید، از گرفتن و دست زدن به بلدرچین ها خودداری کنید، زیاد به محل نگهداری بلدرچین ها رفت و امد نکنید، دمای محل پرورش را تنظیم کنید.
   با احترام

  2. سلام من پنج تا ماده دارم یه نر چهار ماهه دارمشون دو سه هفته اول تخم نکردن بعدشروع کردن بدون تعطیلی هرروز پنج تا تخم میزارن داداش اول باید دان خوب بدی من بهترین نوع دان دان مرغ مادر رو بهش میدم ولی زیر بلدرچینا حتما حتماخاکستر تنور سنتی بریز همیشه هفته ای یبار هم عوض کن هم همیشه خشک میمونه هم بونمیگیره هم میکروب جمع نمیشه بهترین راهه امتحان کن عالیه جلو دید نزارشون ی جا دنج

 88. سلام من میخواهم تازه شروع کنم میخوام بدونم بلدرچین بالغ بگیرم یا جوجه؟واینکه جوجه چقدر میکشه تا تخمگذاری کنه؟ممنون

 89. سلام ببخشید میخواستم بدونم که چطور میشه بلدرچین تخم گذار رو از بلدرچین تخم نذار تشخیص بدم لطفا چند راه کار بگید؟و بلدرچین از چند ماهگی شروع به تخم گذاری میکنه؟ممنون

  1. سلام دوست عزیز برای تشخیص بلدرچین تخمگذار باید بلدرچین رو بگیرید و در قسمت مقعد اون فوت کنید، در صورتی که مقعد باز شده بود بلدرچین شروع به تخمگذاری کرده در غیر این صورت بلدرچین هنوز تخمگذاری نکرده است.
   بلدرچین ها معمولا از سن 45 روز به بعد اقدام به تخمگذاری میکنند.
   با احترام

 90. سلامدو خسته نباشید ، من حدود ۱۰۰ قطعه بلدرچین دارم و حدود ۲۰ روزه بودن ک خریداری کردم تخمدگذاری عالی بود ولی حدود ۱ هفته است که هروز شاهد کاهش تخم هستم ، غذاشون و سر موقعذمیدم فقط ی سگ هست که تازگیا جلوی درشون برای امنیت میخوابه م چند روز پیش از کیسه دان انها تغذیه کرد ایا دلیل کم شدن تخم به وجود این سگ بستگی دارد با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   صدای سگ ممکنه باعث ایجاد استرس در بلدرچین ها بشه که در نتیجه تخمگذاری رو شدیدا کاهش میده.
   لطفا مقاله تخصصی استرس در بلدرچین ها رو مطالعه نماییدو سگ رو دور از سالن پرورش ببندید بصورتی که صدای سگ در سالن پرورش شنیده نشود.
   با احترام

 91. سلام من یه بلدرچین نر دارم دوتا ماده که حدود دوماهی میشه نگهداری میکنم یکی از ماده ها تقریبا کوچیک تر بود آنقدری ک تخم نمیزاشت از زمانی که شروع به تخم گذاری کرده حدود دو هفته س بلدرچین نر بهش حمله میکنه طوری که از سرش خون راه میوفته میخواستم بدونم چیکار باید بکنم

 92. سلام.من‌تعداد 20 عدد بلدرچین یک روزه تهیه کردم والان 1 ماه میشه که هر روز به طور مداوم تخم میزارن.اوایل سایز تخم ها خوب بود ٬هر چند که از تخم های بازاری ریز تر بودن .ولی الان تخم ها خیلی ریزه…میخواستم راهنماییم کنید و بگید علت چیه و درمانش چطوره؟

  با تشکر مطالب سایت خیلی مفیدن

  1. سلام دوست عزیز
   علت کاهش سایز تخم بلدرچین ها معمولا به کیفیت و میزان دان مصرفی مربوط هستش که میزان دان مصرفی در بلدرچین هم به خیلی عوامل از جمله وقوع استرس در بلدرچین ها و… مربوط هستش.
   در همین راستا شما ابتدا باید منشا را شناسایی و اقدام به حذف آن نمایید، پس در لطفا ابتدا از کیفیت دان مصرفی اطمینان حاصل کنید و برای میزان دان مصرفی هم مقاله تخصصی استرس در بلدرچین ها و راه کارهای مقابله با آن را مطالعه نمایید

   1. سلام من بلدرچینم تخم نمیکنه ۵۶روز هم بیشتر گذشته چکنم تخم کنه حتی در مطالبی دیگر گفتند بزاریمس زیر آفتاب تا تخم کنه گذاشتم ولی نکرد من همش قفس وفضولاتشان را میشورم از مطالب شما هم چیزی دست گیرم نشد ومطمئن ام ماده است

 93. سلام خسته نباشی.من چند وقته تو فکر یه کار دوم هستم.من اگه پنج هزار تا بلدرچین نگه دارم،توی شرایط معمولی چقدر در آمد دارد.با تشکر.

 94. سلام من 5 تا بلدرچین دارم تقریباً از اردیبهشت ماه از بازار خریدم آنها به مدت یک هفته 1 تا تخم می گذاشتند اما الان هیچ تخمی نمی گذارند ما چیکار کنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 95. سلام
  چطور میشه فهمید کدوم بلدرچینها در گله تخم نمیذارن…من حدود 100 قطعه 55 روزه دارم که روزانه حدود سی الی چهل تخم میزارن

  1. با سلام خدمت شما
   شما با تکنیک فوت کردن در مقعد بلدرچین میتونید بفهمید که کدام بلدرچین ها هنوز اقدام به تخمگذاری نکرده اند. همچنین برای بالا بردن راندمان تخمگذاری و جلوگیری از ضرردهی باید فرم ثبت آمار تولید روزانه را بصورت منظم در روند کاری خود مورد استفاده قرار دهید.

    1. سلام دوست عزیز
     بلدرچین را گرفته و با فصاله پنج سانتی در مقعد بلدرچین فوت میکنید، اگر مقعد باز بود بلدرچین تخمگذاری میکند در غیر این صورت بلدرچین تخمی نگذاشته است.
     با احترام

     1. سلام
      من حدودا ۵۰ تا بلدرچین ماده دارم که تو یه قفس ۲ طبقه نگه میدارم. قبل از خرید بلدرچین ها از سایت شما برای آشنایی با نحوه نگهداری ازشون دیدن کردم و طبق برنامه ای که شما گفتین: ساعت ۷. ۱۱. ۱۵. ۱۹ دان بهشون میدم و هربار که دان میدم آبخوری هایشان را میشورم و در روز یکبار به آبشان ویتامین میریزم.
      قبلاً از ۶۰ بلدرچین روزی ۴۰ الی ۴۵ تا تخم برمیداشتم ولی با مرور زمان و دادن تلفات زیاد و تعویض جا الان از ۵۰ تا روزی ۲۵ الی ۳۰ تا تخم برمیدارم. البته الان در جای جدیدشان جوجه های سه ماهه هم نگه میدارم.
      ۱ سوال دیگر: من متوجه شدم که بلدرچین های یک طبقه به کانیبالیسم مبتلا شدن آیا این بیماری به راندمان تخم گذاری نیز آسیب میرساند؟
      لطفاً راهنمایی کنید کجای کار اشتباه می کنم؟

     2. سلام علت های زیادی میتواند داشته باشد
      ۱)تغذیه ، و آب تمیز
      ۲)دمای محیط
      ۳)نژاد
      ۴)روشنایی محیط
      ۵) لانه تخم گذاری
      ۶)رطوبت
      ۷)استرس دلیل تعویض جا زیاد میتوانید در راندمان تخمگذاری تاثیری بسزایی داشته باشد ، چه دانی تهیه کردید؟
      بله ، راندمان تخمگذاری کاهش پیدا میکنه و حتی ممکنه به صفر برسه.
      با احترام.

 96. سلام خدمت شما.برای بلدرچین موزیک ملایم هم تاثیر داره؟سوال دومم اینه که شب که تخم ها رو جمع کردیم،از شب تا صبح که خاموشیه غذا نریزم براشون گرسنشون نمیشه؟یا در طول خاموشی تا صبح از باقیمانده غذاهای مصرف میکنن؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز
   تاثیر موزیک هنوز از نظر عملی بازخوردی نداشته بین پرورش دهنده ها
   شما در طول ۲۴ ساعت باید ۳۰ گرم خوراک به ازای هر بلدرچین داخل دانخوری ها اضافه کنید.
   یعنی در ۳ مرحله اقدام به دان ریزی کنید و این موضوع ارتباطی به ساعات خاموشی نداره.
   با احترام

  2. سلام نوک بالایی بلدرچینم شکسته از نوک پایین ش یک خورده کوتاه تر ازش خون هم اومد موقع که شکست وقتی غذا میخوره سه بار نوک میزنه تا یه دونه میگیره اماکن دارد نوک بالایی ش رشد کند اگه رشد نکند چیکار کنم برای درمان تو رو خدا جواب بدین جوجه م دوست دارم خیلی

   1. سلام از دان بلدرچین استفاده کنید از دان های بزرگ مثل گندم ،جو ، ذرت استفاده نکنید که فشار به نوک وارد نشه ، بله رشد میکند مدتی بگذارید رد شود . با احترام

 97. سلام درباره استرس بلدرچین سوال داشتم شما می گید نباید زیاد رفتو امد کرد پس دان دهی تمیز کردن بلدرچین جمع کردن تخم چطور ممکنه چون بهشون شوک وارد می شه و شما می گید که جمع اوری تخم بلدرچین در خاموشی باشه چطور مگه در تاریکی میشه تخم جمع اوری کرد

  1. با سلام خدمت شما
   در خصوص استرس های وارد شده به بلدرچین ها خواهشمندم ابتدا مقاله تخصصی استرس در بلدرچین ها رو مطالعه بفرمایید.
   خوب حالا با مطالعه مقاله فوق مطمئنا متوجه شدید که دلایل بروز انواع استرس ها در بلدرچین ها چی میتونه باشه! پس سعی کنید کمترین استرس رو در سالن پرورش ایجاد کنید که چندتا راهکار ساده داره:
   1 – از ورود افراد متفرقه به سالن پرورش تا حد امکان جلوگیری کنید
   2 – موقع ورود و کار درسالن از کفش مناسب استفاده کنید تا راه رفتن شما باعث ایجاد سروصدا نشه
   3 – تا حد امکان با ارامش و دقت اقدام به جمع اوری تخم ها نمایید
   با احترام

     1. بلدرچین های من تازه به تخم آمدند در دمای ۱۰ درجه روز و ۲ درجه شب نگهداری میکنم داخل قفس دورش با مشما پوشیده هست. ۱۰ روز پشت سر هم همشون تخم گذاشتند!!
      چون تازه به تخم آمدند اینطوری هست؟

 98. باسلام من شهرستان مرودشت استان فارس هستم برای تهیه قفس استاندارد وقیمت مناسب مشکل دارم اگر امکانداره راهنمایی بفرمایید باتشکر

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز، شرکت و کارخانه پرآور صنعت بزرگترین تولید کننده قفس های نگهداری طیور و ماکیان در ایران هست که با سابقه ده ساله در زمینه تولید قفس های استاندارد و ضد زنگ فعالیت میکنه و محصولاتش رو به سراسر کشور ارسال میکنه…
   شما در این صفحه میتونید انواع قفس های نگهداری طیور و ماکیان رو ببینید و همچنین ویژگی های این قفس ها را کاملا مطالعه کنید.
   همچنین کارشناسان شرکت در ساعات اداری پاسخگوی هرگونه سوالات فنی و حتی مشاوره ای شما خواهند بود.
   تلفن تماس : 05144240498
   با احترام

 99. سلام من ۷ تا بلدرچین دارم ۲ نر و ۵ ماده ۳ ماهه اون ها رو دارم ولی هنوز حتی یک تخم هم نذاشته اند.
  به نظر شما مشکل چیست چه کنم که بلدرچین ها تخم کنند.

  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز، عدم تخم گذاری بلدرچین ها میتونه دلایل مختلفی داشته باشه از قبیل استرس ، دمای نا مناسب ، نوع دان مصرفی ، عدام استفاده از قفس های استاندارد و…
   شما ابتدا باید این موضوع رو ریشه یابی کنید و سپس اقدام به حل اون کنید.
   با احترام

   1. سلام من دوتا بلدرچین خریدم نر وماده بعد از چند روز نر باماده درمیفته بعد از حدود بیست روز ماده با نر دعوا میکنه ونر از ماده میترسه و از اون فرارمیکنه آیا باید چکار کنم

  2. سلام مطلبا واققققققعاااااااااااا عالی بودن خدا خیرتون بده ممنوووون.
   ????????????یه سوال ببخشید:من می خوام توی یک جای ۱متر در ۷۰ چنتا می تونم بلدرچین پرورش بدم و مثلا توی بالا پشت بوم خوبه اگه جاشونو خیلی خوب درست کنم ممنون میشم

   1. سلام دوست عزیز
    خوشحالیم که مطب برای شما مفید واقع شده. برای فضای 1 متر طول و 70 سانتی متر عرض شما میتونید از قفس های 1 تا 5 طبقه پرورش بلدرچین ما استفاده کنید که ظرفیت هر طبقه 33 قطعه بلدرچین میباشد.
    همچنین با ساخت فضای نگهداری در پشت بام هم میتوانید به کسب و کار پرورش بلدرچین بپردازید.
    با احترام

 100. سلام بلدرچین دارم همه روز یه تخم میزاشت عصرها ولی الان 4 روز تخم نمیزاره کسی میدونه علت تخم نزاشتنش چیه ؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز ، همانطور که قبلا هم مطرح شد عواملی نظیر استرس ، دمای نامناسب ، عدم استفاده از قفس های استاندارد ، نوع دان مصرفی همه میتوانند از عوامل تخمگذاری بلدرچین ها باشند.
   شما باید اول موضوع رو ریشه یابی کنید سپس به دنبال راه کار های رفع اون باشید.
   با احترام

  2. سلام دوست عزیز بلدرچین در ماه حدودا 26 عدد تخم میکنه حدود 4 روز استراحت بعد دوبار ه شروع به تخم گذاری میکنه

  3. سلام دوستان خسته نباشید من دو تا بلدرچین خریدم یکیش هر روز تخمیگذاره ولی اون یکی تخم نمیزاره چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟

   1. سلام علت های زیادی میتواند داشته باشد
    ۱)تغذیه ، و آب تمیز
    ۲)دمای محیط
    ۳)نژاد
    ۴)روشنایی محیط
    ۵) لانه تخم گذاری
    ۶)رطوبت
    ۷)استرس دلیل تعویض جا زیاد میتوانید در راندمان تخمگذاری تاثیری بسزایی داشته باشد ، چه دانی تهیه کردید؟
    8) مطمعن هستید که ماده است ؟
    با احترام.

 101. سلام.تولید تخم بلدرچین ما ب صورت محسوس کاهش یافته.و گله ای جوانی ک حدود یک ماه است ریختیم هم حدود50درصد تخم گذاری دارد.و نکته جالب ک قفس های پایینی تخم گذاری بسیار ضعیف دارن.علت ان چیست.وراه کار ان را بیان بفرمایید ممنون میشم

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز ، در پاسخ به شما باید بگویم عواملی نظیر استرس ، شرایط دمایی ، نوع دان مصرفی و حتی استاندارد بودن قفس مورد استفاده در پرورش بلدرچین میتواند از عوامل موثر در این امر باشند لذا شما باید ایتدا این عوامل را بررسی کنید و سپس در جهت رفع آن قدم بردارید.
   با احترام

   1. سلام لطفا جواب گو باشید من دوتا بلدرچین خریدم یک نر ویک ماده بعد از چند روز نر با ماده درمیفته بعد از حدود بیست روز ماده با نر در میفته ونر از ماده میترسه و ازش فرار میکنه آیا باید چکار کنم لطفا حتما جواب گو باشید خیلی ممنون

    1. دوست عزیز نظرات در سایت به ترتیب و اولویت پاسخ داده میشن، البته که پاسخ شما در کمتر از 10 ساعت داده شد ولی باید کمی شکیبا باشید به علت حجم زیاد سوالات.
     با احترام

    2. منم بلدرچینام این طوری بودن ببین اولا خیلی سخت جفت گیری میکنن یا اصلا نمیکنن بابد نر رو ازماده جدا کنی که غرورش برگرده و پس از مدتی به شرطی که ماده تخم بزاره نرو پیش مادهت بزاری تا جفت بشن ولی بهترین کار عوض کردن بلدرچین مادته چون کمتر بلدرچینای ماده خشن هستند در زمن از بالغ بو دن بلدرچین نرتم مطمان شو چون اگه بالغ نشده باشه با ماده سر غذا و غیره جنگ میکنه

     1. سلام اگر بلدرچین خشن است جدا در قفس مخصوص نگهداری شود . بله این راه هایی که پیشنهاد دادین دوست عزیز درست است سعی کنید به همین روش پیش بروید
      با احترام.

 102. سلام
  در پرورش بلدرچین فعالیت دارم و عمده فعالیت واحد ما تولید تخم نطفه دار هست متاسفانه مولدهای ماده در زمان تخم گذاری دچار مشکل میشوند که باعث مرگشان میشود راهنمایی میخواستم لطف میکنید ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   اینمورد از موارد نادر و تخصصی هست که ما باید ایتدا اطلاعاتی راجب سالن پرورش شما ، نوع شرایط محیطی و… رو داشته باشیم تا بتونیم راهنماییتون کنیم.
   با احترام

   1. سلام من یک بلدرچین نر و یک ماده دارم ۳روزهه خریدم آنها رو بعد به فروشنده گفتم جوجه می آورد گفت خیر این ها دستگاهی هستن و جوجه نمیارن دریته؟؟؟؟؟و تا الان هم تخم نزاشتن بلدرچین نر رفت جفتگیری کند اما بلدرچین ماده فرار کرد چرا؟؟؟؟ ممنون جواب بدین

  2. سلام من یک بلدرچین نر و یک ماده دارم ۳روزهه خریدم آنها رو بعد به فروشنده گفتم جوجه می آورد گفت خیر این ها دستگاهی هستن و جوجه نمیارن دریته؟؟؟؟؟و تا الان هم تخم نزاشتن بلدرچین نر رفت جفتگیری کند اما بلدرچین ماده فرار کرد چرا؟؟؟؟ ممنون جواب بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

سبد خرید0
سبد خرید خالی است
0

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست