تعیین جنسیت بوقلمون

تعیین جنسیت بوقلمون

5/5 - (1 امتیاز)

بوقلمون از جمله پرندگانی است که گوشت سرشار از پروتئین دارد و افراد زیادی از آن به عنوان خوراک روزانه استفاده می کنند. گوشت این پرندگان برای درمان بیماری ‌های مختلف مثل دیابت و فشار خون بالا مفید است. بنابراین استفاده از گوشت و تخم آنها علاوه بر خواص غذایی دارای خواص درمانی نیز می باشد. مصرف گوشت بوقلمون نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای جهان مورد استقبال مردم قرار گرفته است و همواره میزان تقاضا برای خرید گوشت و تخم بوقلمون در حال افزایش است. به همین جهت است که افراد زیادی اقدام به پرورش بوقلمون و کسب سود از این طریق می کنند. آنچه که برای پرورش دهندگان در این مسیر از اهمیت زیادی برخوردار است کسب توانایی لازم در پرورش آنها و تعیین جنسیت بوقلمون است. تشخیص جنسیت بوقلمون یکی از مهارت هایی است که قابل آموزش می باشد و پرورش دهنده با تکرار و تمرین می تواند به راحتی جنسیت بوقلمون مورد نظر خود را تشخیص دهد.
ما در این مطلب از مجموعه « پرآور » سعی کردیم بهترین، موثر ترین و کاربردی ترین روش های تعیین جنسیت بوقلمون را با شما به اشتراک بگذاریم. چنانچه مشتاق کسب اطلاعات در این زمینه هستید ما را تا پایان مطلب همراهی بفرمایید در ضمن خواندن این مطلب به ۷ دقیقه زمان نیاز دارد.

ضرورت یادگیری روش تعیین جنسیت بوقلمون

تعیین جنسیت بوقلمون از اهمیت زیادی برای افرادی که در امر پرورش و فروش بوقلمون فعالیت می کنند برخوردار است. چرا که در اغلب مراکز پرورش بوقلمون زمانی که بوقلمون ها به سن کافی رسیده باشند بوقلمون های نر را برای کشتار به فروش می ‌رسانند و از بوقلمون های ماده برای تولید تخم نطفه دار استفاده می‌ کنند. اگر پرورش دهنده نتواند جنسیت بوقلمون ها را به درستی تشخیص دهد دچار مشکل خواهد شد. همچنین اهمیت تشخيص جنسیت بوقلمون ها زمانی بیشتر می شود که بوقلمون های نر را در گله ماده برای جفت گیری قرار می دهند. زیرا در صورتی که تناسب وجود نر و ماده در یک گله رعایت نشود شرایط بروز مشکلاتی مثل درگیری های مداوم میان بوقلمون ها و تلفات در میان آنها فراهم می شود. لازم است بدانید به طور معمول نسبت مناسب قرار گرفتن بوقلمون های نر و ماده در یک گله به ازای هر سه بوقلمون ماده یک بوقلمون نر می باشد.

بنابراین چنانچه پرورش دهنده در تعیین جنسیت بوقلمون توانایی لازم را نداشته باشد نمی‌ تواند در این حرفه شغلی موفقیت های لازم را کسب کند اما جای نگرانی نیست. چرا که بوقلمون از جمله پرندگانی است که جنسیت آن هم از ظاهر و هم از نحوه رفتار و صدای آن به سادگی قابل تشخیص است و تنها کافی است که آموزش های لازم در زمینه تعیین جنسیت بوقلمون را ببینید و روش های تعیین جنسیت بوقلمون را بشناسید.

تعیین جنسیت بوقلمون
تعیین جنسیت بوقلمون

بیشتر بخوانید: پرورش بوقلمون

روش های مختلف تعیین جنسیت بوقلمون

هرچند که تشخیص نر یا ماده بودن بوقلمون در ابتدای کار امری سخت و عجیب به نظر می‌ رسد. با این حال متخصصان به راحتی می ‌توانند حتی از راه دور جنسیت بوقلمون مورد نظر خود را تشخیص دهند. برای کسب این مهارت لازم است که فرد به تعدادی از فاکتورهای ظاهری بوقلمون توجه کند.

روش های تعیین جنسیت بوقلمون از راه دور

بوقلمون های ماده معمولا از سر و جثه کوچکتری نسبت به بوقلمون های نر برخوردار هستند و سر بوقلمون های ماده پوشیده از پر است و پرهایی که سر بوقلمون ماده را می پوشانند کوچک هستند اما سر بوقلمون نر علاوه بر اینکه نسبت به ماده مقداری بزرگتر است کاملا بدون پر می باشد. همچنین پرهای بدن بوقلمون نر نسبت به پرهای بدن بوقلمون های ماده روشن تر و براق تر است و رنگ متفاوت تری نسبت به بوقلمون های ماده دارد. پر بوقلمون های نر بیشتر به رنگ مسی، قرمز و یا سبز تمایل دارند در حالی که پرهای بوقلمون ماده اغلب دارای رنگ قهوه‌ای و یا خاکستری هستند. همچنین پرهای بوقلمون ماده فاقد هرگونه براقیت می باشد و اغلب کدر به نظر می رسد.

شاید جالب باشد بدانید که این براقیت و زیباتر بودن پرهای نر به خاطر جذب بوقلمون های ماده در فصل جفت گیری است. هر چند که رنگ پرهای بوقلمون اغلب به نژاد آنها بستگی دارد در برخی از نژادها، پرهای بوقلمون نر از براقیت بسیار بالا و زیبایی بهتری نسبت به پرهای ماده ها برخوردار هستند در حالی که در برخی از نژادهای دیگر براقیت و زیبایی پرهای بوقلمون نر زیاد قابل مشاهده و تشخیص نیست. علاوه براین می توانید به پرهای سینه بوقلمون توجه کنید اگر بوقلمون ها ماده باشد پرهای سینه آنها به رنگ برنز یا سفید قهوه ای هستند اما پرهای سینه بوقلمون نر دارای قسمت هایی به رنگ سیاه هستند. این پرهای سیاه نشان دهنده نر بودن بوقلمون ها است.

روش های تشخیص جنسیت بوقلمون با کمک تفاوت های آن ها

یکی دیگر از راهکارهای تشخیص بوقلمون نر از ماده توجه به صدای آنها است. بوقلمون های نر معمولاً صدای بم تری نسبت به بوقلمون های ماده دارد و به اصطلاح صدایی همچون تکرار مداوم کلمه gobble دارند. به عبارت ساده تر بوقلمون های ماده صدایی نرمتر و زیرتری نسبت به بوقلمون های نر دارند. از دیگر مولفه های تشخیص بوقلمون نر از ماده توجه به دنب آنها است بوقلمون های نر معمولا تمایل دارند. دنب خود را بالا برده و همچون پره های پنکه پرهای دمب خود را باز از یکدیگر نگه دارند. در حالی که بوقلمون های ماده دنب های افتاده و چسبیده به هم دارند و هیچ‌گونه تمایلی به این نوع خودنمایی ندارند. شاید جالب باشد بدانید دلیل این فرم از دنب در بوقلمون های نر جلب توجه بوقلمون های ماده و جذب آنها به سمت خویش است که بیشتر در فصول جفت گیری به چشم می خورد.

تعیین جنسیت بوقلمون با کمک توجه به پاهای آنها

یکی از روش های ساده و کاربردی تشخیص جنسیت بوقلمون نر از ماده توجه به پاهای آنها است. پاهای بوقلمون نر نسبت به بوقلمون های ماده بلندتر است. علاوه بر بلندتر بودن پاهای بوقلمون نر همچون پای خروس دارای برآمدگی است که این برآمدگی کاملاً قابل مشاهده است. بوقلمون هایی که کمتر از یک سال سن دارند برآمدگی پای آنها حدود یک سانتیمتر است و در بوقلمون هایی که سن بیشتری دارند و به اصطلاح بیشتر از ۵ سال عمر دارند به اندازه یک و نیم سانتیمتر است. بوقلمون ها از این برآمدگی پای خود برای دفاع و حمله به هنگام جنگ و دفاع از خود استفاده می کنند. آنها به ویژه از این برآمدگی برای حفظ جفت خود در فصول جفت گیری در مقابل سایر رقبا استفاده می کنند.

تعیین جنسیت بوقلمون ها با کمک کلواک یا مخرج آنها

برخی از پرورش دهندگان بوقلمون جنسیت نر از ماده را با کمک کلواک یا مخرج ( معقد) آنها تشخیص می‌دهند. عملی کردن این روش به این صورت است که پرورش ‌دهنده بوقلمون را به پشت می خواباند و کلواک آنها را لمس می کند در صورتی که حالتی صاف و مسطح داشته باشد بوقلمون مورد نظر ماده و در صورتی که کلواک حالتی گرد داشته باشد بوقلمون مورد نظر نر است. این روش یکی از پرکاربرد ترین راهکارها برای تشخیص جنسیت بوقلمون نر از ماده است. با تکرار مداوم و به مرور زمان مهارت و سرعت پرورش دهنده به هنگام استفاده از این روش در تشخیص جنسیت بوقلمون ها افزایش پیدا می کند.

تعیین جنسیت بوقلمون
تعیین جنسیت بوقلمون

بیشتر بخوانید:  خواص و مضرات تخم بوقلمون

تعیین جنسیت بوقلمون با توجه به ریش آنها

برخی از پرورش دهندگان با توجه به ریش بوقلمون ها جنسیت آنها را تعیین می کنند. هر چند که اطمینان به این روش به صورت صد در صدی نیست چرا که نزدیک به 20 درصد از بوقلمون های ماده نیز دارای چنین ریش هایی هستند اما می توان از این روش به عنوان یک روش تکمیلی در کنار روش های دیگر برای تشخیص جنسیت و یا حتی سن بوقلمون ها استفاده کنید. بوقلمون های نر اغلب از مقداری ریش در قسمت جلوی سینه ی خود برخوردار هستند که هر چه سن آنها بیشتر شود ریش مذکور بیشتر قابل مشاهده است. برخی از پرورش دهندگان از این روش برای تعیین سن بوقلمون های نر استفاده می کنند. به هنگام استفاده از این روش توجه داشته باشید که این نوع ریش با ریشی که به رنگ صورتی است و در قسمت سر و گردن بوقلمون قرار دارد متفاوت است.
لازم است بدانید که ریش بوقلمون ها از ۲۸ سانتیمتر بیشتر رشد نمی کند با این وجود ریش بوقلمون های زیر دو سال حدود ۲۵ سانتی متر و ریش بوقلمون هایی که بیشتر از سه سال عمر دارند بیش از ۲۵ سانتیمتر است.

تعیین جنسیت بوقلمون با توجه به وزن آنها

بوقلمون های نر علاوه بر اینکه جثه درشت تری نسبت به بوقلمون های ماده دارند به طور معمول از وزن بیشتری نیز نسبت به بوقلمون های ماده برخوردار هستند اما استفاده از این روش به سادگی امکان پذیر نیست چون در حقیقت وزن کردن یک گله بوقلمون برای پرورش دهنده تنها برای تعیین جنسیت آنها کار منطقی نیست و بسیار زمانبر است. وزن بوقلمون وحشی به طور معمول نزدیک به ۱۰ کیلوگرم است در حالتی که بوقلمون های ماده در نوع وحشی خود بیشتر از ۵ کیلوگرم وزن ندارند. این تفاوت وزن را می توانید در بوقلمون های پرورشی نیز مشاهده کنید. بوقلمون های پرورشی نر حدود ۱۲ کیلو و بوقلمون های پرورشی ماده حدود ۸ الی ۱۰ کیلو وزن دارند. به هر جهت بوقلمون های نر همیشه از وزن بیشتری نسبت به ماده ها برخوردارند و این امر یک فاکتور برای تشخیص جنسیت این گونه از پرندگان است.

روش تشخیص جنسیت بوقلمون نر از ماده با توجه به رفتار آنها

تلاش برای تعیین جنسیت جوجه بوقلمونی هایی که تازه از تخم خارج شده ‌اند می‌تواند دشوار باشد، اما زمانی که آنها به سن حدود 3 هفتگی می رسند، نرهای آنها از خود صدای بیشتری تولید می کنند. همچنین آنها را خواهید دید که پرهای دم خود را به سمت بالا نگه می دارند و سعی می کنند دم خود را طوری نگه دارند که پرهای آن بیشتر به نظر برسند. به علاوه جوجه بوقلمون ها بال های خود را رها می کنند و تمام پرهای خود را به نمایش می گذراند تا بدنشان بزرگتر به نظر برسد. آنها همچنین سر خود را صاف و نزدیک به بدن خود نگه می دارند. اگر این نوع ژست گرفتن را دیدید، می توانید مطمئن باشید که یک بوقلمون نر پیش روی شماست. هنگامی که نرها چند هفته بزرگتر می شوند، می بینید که سر آنها بزرگتر به رنگ قرمز روشن همراه با آبی و احتمالاً حتی بنفش است به همین جهت با بوقلمون های ماده قاطی نمی شوند.

به طور معمول، هنگامی که یک بوقلمون پرهای خود را می گشاید و تکان می دهد سایر بوقلمون های نر نیز این کار را تکرار می کنند تا قدرت خود را به نمایش بگذارند با این حال، ممکن است که برخی از نرهای ضعیف‌تر از ترس، حضور نرهای قوی‌تر دست و پا نزنند. بنابراین سعی کنید بوقلمون های نر را یکی یکی از گروه جدا کنید، تا فرصت برای خودنمایی سایر بوقلمون های ضعیف تر پیدا شود و آن ها را نیز از ماده ها تشخیص دهید. به محض جدا کردن بوقلمون های نر قوی تر سایر نرهای کوچک‌تر پا به پا می‌شوند و احساس راحتی بیشتری برای ابراز وجود خواهند یافت و شروع به خودنمایی خواهند کرد. بوقلمون های نر شروع به بال زدن و باد کردن پرهای خود می کنند و رنگ سر آنها تغییر می کند.

تعیین جنسیت بوقلمون
تعیین جنسیت بوقلمون

بیشتر بخوانید: خواص گوشت بوقلمون

روش تشخیص جوجه بوقلمون نر از ماده

جوجه بوقلمون ها بر خلاف بوقلمون های بالغ مشخصات ظاهری و رفتاری همچون اندازه جثه، رنگ پر، اندازه پا و یا صدای متفاوتی از یکدیگر ندارند. به همین جهت تشخیص نر و ماده آنها می‌ تواند کار سختی باشد اما از میان روش های مذکور استفاده از روش بررسی کلواک یا مخرج برای تعیین جنسیت جوجه بوقلمون ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این کار جوجه بوقلمون ها را در دست خود نگه دارید سپس مخرج آنها را لمس کنید. چنانچه مسطح بود جوجه ‌بوقلمون ماده و چنانچه حالت گرد داشت جوجه بوقلمون مذکور نر می باشد.

سخنی با مخاطب

مخاطب گرامی شما در این مطلب از مجموعه ی « پرآور » با انواع روش های مختلف برای تعیین جنسیت بوقلمون ها آشنا شدید. همچنین آموختید که چگونه جوجه بوقلمون هایی را که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند را تعیین جنسیت کنید. آموختن این مهارت برای پرورش دهندگان صنعتی و یا افرادی که به صورت سنتی به پرورش بوقلمون تمایل دارند از اهمیت زیادی برخوردار است. چنانچه شما روش‌ های متفاوت از موارد مذکور را می شناسید خوشحال خواهیم شد که آن را در قسمت درج نظرات برای ما و سایر کاربران بنویسید. به علاوه اگر پرسشی در زمینه پرورش بوقلمون به هرکدام از روش‌های سنتی و یا صنعتی دارید می‌توانید آن را در قسمت نظرات ثبت کرده تا در اسرع وقت کارشناسان ما در مجموعه پرآور پاسخگوی شما باشند.

سوالات متداول

تشخیص جوجه بوقلمون نر از ماده چگونه صورت می گیرد؟

جوجه بوقلمون ها بر خلاف بوقلمون های بالغ مشخصات ظاهری و رفتاری همچون اندازه جثه، رنگ پر، اندازه پا و یا صدای متفاوتی از یکدیگر ندارند. به همین جهت تشخیص نر و ماده آنها می‌ تواند کار سختی باشد اما از میان روش های مذکور استفاده از روش بررسی کلواک یا مخرج برای تعیین جنسیت جوجه بوقلمون ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این کار جوجه بوقلمون ها را در دست خود نگه دارید سپس مخرج آنها را لمس کنید. چنانچه مسطح بود جوجه ‌بوقلمون ماده و چنانچه حالت گرد داشت جوجه بوقلمون مذکور نر می باشد.

تعیین جنسیت بوقلمون با توجه به وزن آنها چگونه صورت می گیرد؟

بوقلمون های نر علاوه بر اینکه جثه درشت تری نسبت به بوقلمون های ماده دارند به طور معمول از وزن بیشتری نیز نسبت به بوقلمون های ماده برخوردار هستند اما استفاده از این روش به سادگی امکان پذیر نیست چون در حقیقت وزن کردن یک گله بوقلمون برای پرورش دهنده تنها برای تعیین جنسیت آنها کار منطقی نیست و بسیار زمانبر است. وزن بوقلمون وحشی به طور معمول نزدیک به ۱۰ کیلوگرم است در حالتی که بوقلمون های ماده در نوع وحشی خود بیشتر از ۵ کیلوگرم وزن ندارند. این تفاوت وزن را می توانید در بوقلمون های پرورشی نیز مشاهده کنید. بوقلمون های پرورشی نر حدود ۱۲ کیلو و بوقلمون های پرورشی ماده حدود ۸ الی ۱۰ کیلو وزن دارند. به هر جهت بوقلمون های نر همیشه از وزن بیشتری نسبت به ماده ها برخوردارند و این امر یک فاکتور برای تشخیص جنسیت این گونه از پرندگان است.

تعیین جنسیت بوقلمون با توجه به ریش آنها چگونه صورت می گیرد؟

برخی از پرورش دهندگان با توجه به ریش بوقلمون ها جنسیت آنها را تعیین می کنند. هر چند که اطمینان به این روش به صورت صد در صدی نیست چرا که نزدیک به 20 درصد از بوقلمون های ماده نیز دارای چنین ریش هایی هستند اما می توان از این روش به عنوان یک روش تکمیلی در کنار روش های دیگر برای تشخیص جنسیت و یا حتی سن بوقلمون ها استفاده کنید. بوقلمون های نر اغلب از مقداری ریش در قسمت جلوی سینه ی خود برخوردار هستند که هر چه سن آنها بیشتر شود ریش مذکور بیشتر قابل مشاهده است. برخی از پرورش دهندگان از این روش برای تعیین سن بوقلمون های نر استفاده می کنند. به هنگام استفاده از این روش توجه داشته باشید که این نوع ریش با ریشی که به رنگ صورتی است و در قسمت سر و گردن بوقلمون قرار دارد متفاوت است. لازم است بدانید که ریش بوقلمون ها از ۲۸ سانتیمتر بیشتر رشد نمی کند با این وجود ریش بوقلمون های زیر دو سال حدود ۲۵ سانتی متر و ریش بوقلمون هایی که بیشتر از سه سال عمر دارند بیش از ۲۵ سانتیمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

سبد خرید0
سبد خرید خالی است
0

پیام آرش کرمانی بنیانگذار گروه صنعتی پرآور

این پیام تقدیم به شما عزیزان دوست داشتنی که احتمالا در سنین 18 تا 35 سال بسر می برید و به نحوی علاقمند به پرورش طیور و یا علاقمند به راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان هستید. بنده آرش کرمانی به عنوان مدرس و مشاور هزاران نفر و با سابقه بسیار زیاد در مدیریت بیزینس های موفق ، دو عامل بسیار مهم موفقیت و شکست تمام انسان های امروزی را کشف، و بصورت یک فایل صوتی کوتاه تقدیم شما میکنم. میزان توجه شما به این فایل، آینده و سرنوشت شمارو بصورت تضمینی رقم خواهد زد، پیشنهاد میکنم قبل از هر اقدام فیزیکی و یا یادگیری مهارت جدید،به گفته های این فایل توجه کنید.
0:00 / 0:00
اصلی ترین دلایل موفقیت و شکست