چگونه با بیماری نیوکاسل مرغ و خروس مقابله کنیم؟

چگونه با بیماری نیوکاسل مرغ و خروس مقابله کنیم؟

Rate this post

بیماری نیوکاسل مرغ یکی از شایع‌ترین و کشنده‌ترین بیماری‌ها در بین ماکیان به خصوص مرغ است که ابتلا به آن در گله، می‌تواند خطرات و تلفات زیادی را به وجود آورد.  این بیماری مهلک البته واکسن موثر نیز دارد که با استفاده از آن و در زمان مناسب می‌توان جلوی این خطرات و مشکلات را مرغداری‌ها گرفت. در این مقاله قصد داریم تا با بیماری نیوکاسل مرغ و نیز علائم و نشانه‌های آن و نیز راه‌های جلوگیری و درمان آن آشنا شویم و ببینیم برای واکسینه کردن گله در برابر این بیماری باید چه زمانی اقدام کرد.

بیماری نیوکاسل مرغ و خروس چیست؟

بیماری نیوکاسل یک بیماری مسری در بین انواع پرندگان است که بسیاری از گونه‌های پرندگان اهلی و وحشی را درگیر می‌کند. نیوکاسل یک بیماری مشترک بین انسان و دام و با نرخ انتشار گسترده است. این بیماری، یک بیماری بسیار مسری در پرندگان است که توسط ویروس «پارامیکسو» ایجاد می‌شود.

انتقال این بیماری از طریق آئروسل‌های تنفسی، قرار گرفتن در معرض مدفوع و سایر مواد دفعی پرندگان آلوده، از طریق پرندگان تازه وارد به مرغداری، فروش و تحویل پرندگان بیمار و تماس با خوراک، آب، تجهیزات و لباس‌های آلوده صورت می‌گیرد. بیماری نیوکاسل در انسان و در زمانی که فرد در معرض مقادیر زیادی از ویروس قرار گرفته باشد، ممکن است باعث ورم ملتحمه که عفونت چشمی بسیار کوتاه مدت است، شوند که بدون درمان از بین می‌رود. بوقلمون، غاز، اردک، قرقاول، کبک، شترمرغ، مرغ دریایی و سایر پرندگان وحشی و اسیر مانند طوطی و مرغ عشق نیز ممکن است دچار این بیماری شوند.

علائم بیماری نیوکاسل مرغ چیست؟

علائم بالینی در پرندگان مبتلا بسته به نوع و شدت ویروس، متفاوت است. این بیماری می‌تواند به شکل بسیار حاد با شروع ناگهانی و مرگ و میر بالا یا به صورت یک بیماری خفیف با دیسترس تنفسی یا کاهش تولید تخم‌مرغ، به عنوان تنها علامت بالینی قابل تشخیص، وجود داشته باشد. علائم اصلی این بیماری، عبارت است از:

 • بی حالی، بی اشتهایی، پرهای ژولیده
 • عطسه و سرفه کردن
 • ترشحات بینی
 • اسهال مایل به سبز و آبکی
 • افسردگی و عدم تحرک کافی در پرنده
 • لرزش عضلانی
 • بال‌های آویزان
 • فلج کامل
 • تورم بافت‌های اطراف چشم و گردن
 • مرگ ناگهانی
 • افزایش تلفات در گله
 • در پرندگان تخمگذار ممکن است کاهش جزئی تا کامل در تولید تخم مشاهده شود و یا تولید تخم مرغ با پوسته نازک

با این که علائم این بیماری در پرندگان به خصوص مرغ و خروس و جوجه‌ها، کاملا علائم واضحی ایجاد می‌کند اما بهترین و قطعی‌ترین راه در این مورد، کالبدشکافی و نمونه برداری از لاشه پرندگانی است که به این بیماری دچار شده‌اند. نشانه‌های نیوکاسل می‌تواند با برخی از دیگر بیماری‌ها مانند آنفولانزای فوق حاد پرندگان و یا مسمومیت‌ها مشابه باشد و باعث سردرگمی صاحبان مرغداری‌ها شود.

علائم بیماری نیوکاسل مرغ چیست؟
علائم بیماری نیوکاسل مرغ چیست؟

بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای پرورش مرغ گوشتی در خانه

نحوه انتشار بیماری نیوکاسل

بیماری نیوکاسل مرغ از طریق مدفوع پرندگان آلوده و ترشحات بینی، دهان و چشم‌ها منتقل می‌شود. این بیماری از طریق تماس مستقیم با مایعات بدن پرندگان آلوده به ویژه مدفوع و آئروسل آن‌ها منتقل می‌شود. این بیماری در بیشتر موارد، از طریق تماس مستقیم بین پرندگان سالم و ترشحات بدن پرندگان آلوده گسترش می‌یابد. مواد حامل ویروس می‌تواند از طریق کفش‌ها و لباس‌ افراد فعال در مرغداری نیز از یک گله به گله دیگر و از گله آلوده به گله سالم منتقل شود.

 راه‌های احتمالی انتقال این ویروس، شامل تماس بین طیور و همچنین از طریق حرکت وسایل نقلیه آلوده، تجهیزات، کود دامی، خوراک و آب است. بیماری نیوکاسل می‌تواند از طریق تماس با کبوترها و یا دیگر پرندگان آزاد و سایر پرندگان وحشی یا به طور غیرمستقیم از طریق آلودگی خوراک یا اشیاء به طیور اهلی، منتقل شود.

این ویروس می‌تواند چندین هفته در یک محیط گرم و مرطوب روی پر پرندگان، کود و سایر مواد زنده بماند. به همین دلیل رعایت قوانین و پروتکل‌های بهداشتی سخت‌گیرانه در مرغداری‌ها در مورد بهداشت محیطی و نیز رعایت قرنطینه پرندگان تازه‌ وارد به گله، الزامی است.

پیشگیری و کنترل بیماری نیوکاسل

رویکردهای کلی برای کنترل بیماری نیوکاسل، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و واکسیناسیون است. اقداماتی مانند تمیز کردن، ضد عفونی کردن، محدود کردن دسترسی به پرندگان وحشی و بهداشت شخصی کارکنان مزرعه نیز برای جلوگیری از ورود بیماری نیوکاسل مرغ به گله نیز بسیار مهم و کلیدی هستند.

به علاوه تشخیص سریع و به موقع و نیز قرنطینه کردن پرندگان بیمار، یک راه مهم برای جلوگیری از انتشار این بیماری در بین پرندگان است. واکسیناسیون در ترکیب با اقدامات بهداشتی مناسب، موثرترین راه برای کنترل بیماری نیوکاسل است. واکسیناسیون علیه این بیماری، باعث ایمنی در برابر عفونت و تکثیر ویروس می‌شود. واکسن نیوکاسل مرغ در شکل‌های گوناگون تزریقی، خوراکی محلول در آب و یا قطره چشمی در بازار وجود دارد و دامپزشک با توجه به فرم و یا نوع بیماری شایع در منطقه و یا فصل، کار واکسیناسیون گله را انجام می‌دهد. بهتر است برای تعیین وقت برای واکسیناسیون گله با دامپزشک در ارتباط باشید.

درمان بیماری نیوکاسل مرغ

بیماری‌های ویروسی در بین پرندگان، هنوز هم درمان مشخص و قطعی ندارند و تنها می‌توان با استفاده از روش‌هایی به بهبود علائم این بیماری در بین مرغ‌ها پرداخت. این اقدامات به بهبود بیماری کمک کرده و جداسازی پرنده بیمار از کل گله، احتمال انتشار سریع نیوکاسل را از بین می‌برد.

برای درمان بیماری نیوکاسل مرغ، بهتر است ابتدا  و در سریع‌ترین زمان ممکن پرنده بیمار را از سایر گله جدا کنید. برای بهبودی این بیماری استفاده از تغذیه سالم و صحیح، استفاده از مولتی ویتامین‌ها، استفاده از آنتی بیوتیک و نیز استفاده از برخی داروهایی که توسط دامپزشک تجویز می‌شود، موثر و کمک کننده خواهد بود. البته پرندگانی که دچار مشکلات عصبی مانند فلج شدن در پاها و یا سایر علائم پیشرفته شده باشند، ممکن است راه سختی برای درمان داشته باشند.

درمان بیماری نیوکاسل مرغ
درمان بیماری نیوکاسل مرغ

بیشتر بخوانید: داروی تقویتی مرغ تخمگذار + [ بررسی تمام گزینه ها ]

سخن آخر

بیماری نیوکاسل مرغ یکی از مرگبارترین و خطرناک‌ترین بیماری‌های شایع در مرغداری‌ها است که می تواند در صورت عدم واکسیناسیون به موقع، تمام گله را از بین ببرد. البته ممکن است برخی علائم این بیماری با سایر بیماری‌های شایع در مرغداری‌ها مشابه باشد. راه اصلی و نهایی تشخیص این بیماری، نمونه برداری  و تشخیص آزمایشگاهی است. رعایت بهداشت محیطی سخت‌گیرانه و نیز واکسیناسیون به موقع تمام گله، دو راه اصلی برای پیشگیری از این بیماری مهلک است.

سوالات متداول

بیماری نیوکاسل مرغ و خروس چیست؟

بیماری نیوکاسل یک بیماری مسری در بین انواع پرندگان است که بسیاری از گونه‌های پرندگان اهلی و وحشی را درگیر می‌کند. نیوکاسل یک بیماری مشترک بین انسان و دام و با نرخ انتشار گسترده است. این بیماری، یک بیماری بسیار مسری در پرندگان است که توسط ویروس «پارامیکسو» ایجاد می‌شود.

علائم بیماری نیوکاسل مرغ چیست؟

بی حالی، بی اشتهایی، پرهای ژولیده عطسه و سرفه کردن ترشحات بینی اسهال مایل به سبز و آبکی افسردگی و عدم تحرک کافی در پرنده لرزش عضلانی بال‌های آویزان و غیره

درمان بیماری نیوکاسل مرغ چگونه است؟

بیماری‌های ویروسی در بین پرندگان، هنوز هم درمان مشخص و قطعی ندارند و تنها می‌توان با استفاده از روش‌هایی به بهبود علائم این بیماری در بین مرغ‌ها پرداخت. این اقدامات به بهبود بیماری کمک کرده و جداسازی پرنده بیمار از کل گله، احتمال انتشار سریع نیوکاسل را از بین می‌برد. برای درمان بیماری نیوکاسل مرغ، بهتر است ابتدا و در سریع‌ترین زمان ممکن پرنده بیمار را از سایر گله جدا کنید. برای بهبودی این بیماری استفاده از تغذیه سالم و صحیح، استفاده از مولتی ویتامین‌ها، استفاده از آنتی بیوتیک و نیز استفاده از برخی داروهایی که توسط دامپزشک تجویز می‌شود، موثر و کمک کننده خواهد بود. البته پرندگانی که دچار مشکلات عصبی مانند فلج شدن در پاها و یا سایر علائم پیشرفته شده باشند، ممکن است راه سختی برای درمان داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
 • No products in the cart.