افزایش وزن و سایز تخم‌مرغ

افزایش وزن و سایز تخم‌ مرغ

5/5 - (1 امتیاز)

تخم‌ مرغ یکی از موادغذایی پرکاربرد در رژیم روزانه است که به‌ شکل‌های مختلف استفاده می‌شود، کاربرد بالای تخم‌ مرغ در استفاده به‌تنهایی یا ترکیب‌شده با سایر غذاها باعث افزایش فروش این محصول شده‌است. می‌توان گفت که این ماده جز محصولات اصلی در سبد خانوار است به‌همین دلیل تولیدکنندگان آن تلاش می‌کنند تا با افزایش وزن و سایز تخم‌ مرغ، محصولی باکیفیت‌تر تولید کرده و فروش تخم‌مرغ‌های خود را بیشتر کنند.بهبود وضعیت تخم‌ مرغ‌ها موجب افزایش تقاضا برای خرید آن‌ها و درنتیجه افزایش سود می‌شود. به‌منظور دستیابی به این موضوع باید با دلایل کوچک شدن تخم‌ مرغ‌ها و عوامل موثر در بهبود اندازه‌ آن‌ها آشنا بود.

عوامل موثر بر افزایش وزن تخم‌ مرغ

وزن تخم‌ مرغ از جهات مختلف حائز اهمیت است، برای افرادیکه درحال اجرای یک رژیم‌غذایی هستند یا استفاده در آشپزی، وزن تخم‌ مرغ اهمیت دارد. همچنین تخم‌ مرغ با وزن بالاتر معمولا دارای زرده و سفیده بیشتری است. وزن تخم‌ مرغ در میزان فروش آن نیز تاثیر دارد، به‌خصوص در فروش کیلویی این محصول وزن بالاتر باعث افزایش قیمت آن می‌شود. عوامل زیادی باعث افزایش وزن تخم‌ مرغ می‌شوند.

عوامل موثر بر افزایش وزن تخم‌مرغ
عوامل موثر بر افزایش وزن تخم‌مرغ

حتما بخوانید: خواص تخم مرغ + [ تخم مرغ داروی پنهان ]

نژاد مرغ

یکی از مسائل موثر در افزایش وزن تخم‌ مرغ، نژاد مرغ است. درواقع این عامل مهم‌ترین مسئله در افزایش وزن طبیعی و بدون دخالت تخم‌ مرغ‌هاست. بعضی نژادها به‌طور ذاتی تخم‌مرغ‌هایی با وزن بیشتر می‌گذارند، بنابراین تولیدکنندگانی که افزایش وزن و سایز تخم‌ مرغ برای آن‌ها اهمیت دارد پیش از هرچیز باید در انتخاب نژاد مرغ‌های خود دقت کنند.

نوع تغذیه مرغ راهی برای افزایش وزن و سایز تخم‌مرغ

دیگر عاملی که در افزایش وزن تخم‌ مرغ تاثیر می‌گذارد تغذیه مرغ به‌خصوص در سن تخم‌گذاری است. البته تغذیه نه‌تنها در افزایش وزن و سایز تخم‌ مرغ، بلکه در سلامت و طول عمر مرغ نیز موثر است. هرچقدر غذای مصرفی مرغ دارای کلسیم، پروتئین و موادمعدنی بیشتری باشد، تخم‌ مرغ‌ها سنگین‌تر می‌شوند. به‌خصوص زمانیکه تغذیه مرغ به‌ دفعات انجام شود، پروتئین تخم‌ مرغ بیشتر شده و وزن آن افزایش پیدا می‌کند.

البته گاهی‌اوقات استفاده بیش‌ازحد کلسیم در غذای مرغ باعث سفت شدن پوسته‌ می‌شود و افزایش وزن ناشی از این اتفاق است، برای جلوگیری از این موضوع، باید به ترکیبات موادغذایی دقت کرد.

نوع تغذیه مرغ راهی برای افزایش وزن و سایز تخم‌مرغ
نوع تغذیه مرغ راهی برای افزایش وزن و سایز تخم‌مرغ

حتما بخوانید:  دلایل نازک بودن پوسته تخم مرغ

رطوبت و دمای مناسب محیط تخم‌گذاری

محیط نگهداری مرغ و محل تخم‌گذاری از عوامل دیگری است که در افزایش وزن و سایز تخم‌ مرغ، به‌خصوص وزن تاثیرگذار است. بهتراست که رطوبت و دمای مناسب تا بعد از جمع‌آوری تخم‌ مرغ‌ها نیز حفظ شوند، درواقع تا زمانیکه تخم‌ مرغ‌ها انبار شده و برای فروش ارسال می‌شوند، رطوبت و دما کیفیت آن‌ها را حفظ می‌کنند. گاهی‌اوقات نگهداری تخم‌ مرغ در دمای پایین‌تر از 10 و رطوبت کمتر از 60درصد، موجب نازک شدن پوسته یا تبخیر مایع داخل تخم‌ مرغ و پایین آمدن وزن آن می‌شود.

وزن مرغ

یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش وزن تخم‌مرغ می‌شود، وزن خود مرغ است. مرغ‌های سنگین‌تر بیشتر از مرغ‌های سبک‌وزن تخم‌گذاری می‌کنند و تخم‌های آن‌ها اغلب از وزن و اندازه بزرگتری برخوردار است. همچنین در مرغ‌های سنگین وزن طول دوره‌ تخم‌گذاری نیز بیشتر است بنابراین استفاده از آن‌ها بهینه‌تر است. برای اینکه وزن مرغ در دوره بلوغ سنگین‌تر شود، مسائلی مانند کنترل بیماری‌های پرنده، زدن به‌موقع واکسن‌ها، تغذیه مناسب و… تاثیرگذار هستند.

عوامل موثر بر افزایش سایز تخم‌مرغ

صرف‌نظر از وزن تخم‌مرغ، خریداران پیش ازهر چیزی به سایز آن توجه می‌کنند. تخم‌مرغ‌هایی که از اندازه بزرگ‌تری برخوردار هستند معمولا دارای سفیده بیشتری نیز می‌باشند که این ویژگی در آشپزی، به‌خصوص پخت کیک و شیرینی اهمیت زیادی دارد. تولیدکنندگان تخم‌مرغ که به‌دنبال سود بیشتر هستند حتما باید به سایز تخم‌مرغ‌های خود دقت کنند.

مسائل زیادی باعث افزایش سایز تخم‌مرغ می‌شود و درصورتیکه افزایش وزن و سایز تخم‌مرغ همزمان اتفاق بیفتد، فروش و سودآوری این محصول برای تولیدکننده و فروشنده بیشتر می‌شود.

عوامل موثر بر افزایش سایز تخم‌مرغ
عوامل موثر بر افزایش سایز تخم‌مرغ

حتما بخوانید: کیفیت تخم مرغ به چه عواملی بستگی دارد؟

آب کافی

یکی از مسائل مهم در افزایش سایز تخم‌مرغ، مقدار آبی است که پرنده در طول روز مصرف می‌کند. آب کافی در تولید سفیده بیشتر تخم‌مرغ تاثیر دارد و تخم‌های گذاشته‌شده اندازه بزرگ‌تری خواهند داشت. البته باید به این نکته توجه کرد که گاهی‌اوقات مصرف بیش‌از اندازه آب موجب نازک شدن پوسته تخم‌مرغ می‌شود که این مسئله در وزن آن تاثیرگذار است. برای جلوگیری از این مشکل و بهبود وزن و سایز به‌طور همزمان می‌توان مکمل‌هایی را به آب پرنده اضافه کرد که موادمعدنی لازم برای افزایش وزن را به پرنده برسانند.

سلامت مرغ

درشت‌ترین تخم‌مرغ‌ها توسط سالم‌ترین مرغ‌ها تولید می‌شوند. بنابراین برای داشتن تخم‌مرغ با سایز مناسب باید به سلامت مرغ توجه کرد. جلوگیری از ابتلای پرنده به بیماری، به‌خصوص پیش از دوران بلوغ در وزن پرنده تاثیر دارد و همان‌طور که قبل‌تر گفته شد، وزن پرنده باعث افزایش سایز و وزن تخم‌مرغ می‌شود.

همچنین مرغ‌های بیمار اشتهای کمتری دارند که این عامل نیز در کاهش سایز تخم‌مرغ تاثیرگذار است. ابتلا به بیماری‌هایی مانند برونشیت یا نیوکاسل که از بیماری‌های رایج طیور، به‌خصوص مرغ هستند سایز تخم‌مرغ را کاهش می‌دهند.

سن مرغ

هرچقدر سن مرغ کمتر باشد، تخم‌مرغ‌های تولید شده توسط آن کوچک‌تر می‌شود، بیشترین میزان افزایش وزن و سایز تخم‌مرغ، در مرغ‌هایی که یکسال سن دارند اتفاق می‌افتد. البته در این سن تخم‌گذاری کمتر می‌شود بنابراین انجام اقداماتی برای بلوغ زودرس و رسیدن به سن تخم‌گذاری به‌صرفه نیست و شاید کیفیت تخم‌مرغ را افزایش دهد اما با کاهش تعداد آن موجب ضرر تولیدکننده می‌شود.

استفاده از نور

عامل دیگری که به افزایش سایز تخم‌مرغ‌ها کمک می‌کند نور است. مرغ در محیط تاریک و بدون نور یا محیطی با نور بیش‌از اندازه توانایی تخم‌گذاری ندارد، بنابراین برای بهینه‌سازی اندازه تخم‌مرغ‌ها باید به نور محیطی که مرغ در آن پرورش پیدا کرده و تخم‌گذاری می‌کند، توجه کرد.

افزایش وزن و سایز تخم‌مرغ، راهی برای افزایش فروش این محصول

فروش بیشتر موجب سود بیشتر می‌شود و در مورد محصولی مانند تخم‌مرغ، این مسئله به کیفیت آن بستگی دارد. اولین نکته‌ای که خریداران تخم‌مرغ به آن توجه می‌کنند، اندازه تخم‌مرغ است و در فروش کلی یا عمده وزن تخم‌مرغ باعث افزایش قیمت آن می‌شود. تولید تخم‌مرغ با اندازه مناسب یک راه تضمینی برای به‌صرفه شدن سرمایه‌گذاری در زمینه تولید این محصول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
  • No products in the cart.