اطلاعات عمومی غاز ها بخش دوم

4.6/5 - (47 امتیاز)

همه چیز در مورد غاز ( بخش دوم )

 

تکنیک های تولید مثل غاز

پوشش:

غازها بسادگی با تمام شرایط زندگی سازگار می شوند و از حرارت، سرما یا رطوبت نمی ترسند. هنگام تولیدمثل غاز، جنبه های زیر باید در نظر گرفته شوند:

 • غازها شنا کردن را دوست دارند. یک گودال پر آب باشد یا یک استخر. اصولاً علف تازه می خورند همچنین محصولات سبزیجاتی مانند هویج و گوجه فرنگی و …

 • یک قفس محصور با فنس زنحیری شکل حدود یک متر ارتفاع بعنوان سرپناه بسازید. با درختان یا ابزارهای مصنوعی جهت ایمن کردن غازها سایه ایجاد کنید. در کف قفس چیزهایی مثل برگ، تکه های چوب، علف های خشک شده یا پوست بادام زمینی و ماسه قرار دهید. مطمئن شوید غازها به حیات بیرونی حداقل 6 ساعت در روز دسترسی داشته باشند.

آشیانه غاز (1) آشیانه غاز (2)

پیشنهاد می شود بیشتر از 5 بچه غاز در هر متر مربع فضای بسته نداشته باشید . مساحت سطح پیشنهادی برای پرنده های بالغ درون محفظة بسته در حیوان در هر متر مربع است.

بازپروری:

غازها می توانند بعد از یک سال بازپروری داشته باشند.یک غاز نر از سن 30 هفتگی شروع به تولید اسپرم میکند در حالیکه غازهای با نژاد پرولیفیک تخم گذاری را در هفتة 32 انجام می دهند. مانند هر تولید مثلی ضروریست که موارد زیر رعایت شود:

 • حیواناتی که کمترین نواقص را نشان می دهند انتخاب کنید.

 • از جدا کردن جوان تر ها از والدین شان خودداری کنید.

یک غاز می تواند حتی در عدم وجود حوضچه آب هم تخم گذاری کند.اما احتمال اینکه تخم های گذاشته شده بارور باشند کاهش خواهد یافت. فصل تخم گذاری 5-6 ماه طول خواهد کشید. در یک فصل هر غاز ماده حدود 30-50 تخم می گذارد. وزن غاز حدوداً 200-300 گرم است. محتوای کالری یک تخم غاز تقریباً 145 کیلو کالری در 100 گرم است. یک غاز ماده می تواند تا 10 سال تخم بگذارد.

آشیانه غاز

 

غاز در جعبه آشیانه

 

هرگز تخم ها را در روزی که گذاشته شده اند برخوابش (جوجه کشی ) نکنید. در غیر اینصورت جوجه ها قبل از بلوغ کامل بدنیا خواهند آمد. تخم ها را در جای سرد نگهداری کنید. چندین بار آن ها را تا روز 3-7 قبل از برخوابش بچرخانید.

 

111

تخم های مناسب و نطفه دار باید به دستگاه جوجه کشی منتقل شوند. چندین روش می تواند استفاده شود:

 • جوجه کشی طبیعی (زاد و ولد طبیعی) که عبارتست از تخم های غاز برخوابش شده توسط دیگر ماکیان( مثل مرغ یا بوقلمون) این کار 28-30 روز طول می کشد.

 • جوجه کشی مصنوعی، با استفاده از ماشین جوجه کشی، راحت تر است تا زمانی که مقادیر زیادی غاز وجود دارد.

پرورش غازهای جوان:

زمانی که از تخم بیرون آمدند بچه غازها با یک لایه کرک زرد و خاکستری پوشانده شده اند. بچه غازها از مهارت های حرکتی تا هفته اول دور هستند.از هفته دوم رشد کرده، قوی تر شده و مستقل ازمادرشان خواهند شد.غازهای جوان در دو مرحله بزگ می شوند:

 • بچه غازهای با سن رشد 0 تا حدود 15 روزه

 • بچه غازهای 15 روزه تا 3-5 ماهه

خروج جوجه غاز از تخم

بچه غاز درست بعد از بیرون آمدن از تخم

پرورش جوجه ها:

بعد از بیرون آمدن از تخم، جوجه را در محیطی با دمای37 الی 35oC  با نور مادون قرمز قرار دهید. به مدت 24 ساعت بدون غذا رها کنید و بعد جوجه را در یک محفظة پرورش جوجه تا زمان پر در آوردن قرار دهید.

از هفته سوم بگذارید بچه غازها بچرخند و آن ها را با دو حیوان در هر متر مربع در سرپناه نگه دارید. مساحت چراگاه حدود 40-50 متر مربع برای هر غاز بالغ باید فراهم شود.

 خوراک دادن به غازها:

غازها زیاد می خورند و زود وزن میگیرند. ترجیح می دهند سبزیجات بخورند. غذای آن ها از علف، سبزیجات، بذرها، پسماندها،یا ضایعات آشپزخانه خواهد بود.

غذا را با آب ترکیب کرده تا یک خمیر بدست آورید و آن را یک بار در روز به غازها بدهید. اب تمیز با کیفیت را در آب خوری قرار دهید.

جوجه غاز

بچه غاز در حال خوردن سبزیجات

تغذیه غازها مطابق با سن در جدول زیر خلاصه می شود:

 

جدول الزامات غذایی غاز (1)

 

 

 

جدول زیر برخی از الزامات غذایی غازهای پرورش یافته برای گوشت را نشان می دهد:

 

جدول الزامات غذایی غاز (2)

تولید بر مبنای تغذیه اجباری:

این عمل در هفته 9- 25 انجام می شود. روش تغذیه ی اجباری شامل پوره کردن مخلوطی از پورة ذرت و آب در مسیر گوارشی حیوان به مدت 14- 21 روز است. ذرت استفاده شده باید از بهترین کیفیت برخوردار باشد. دامدار روی زانوها نشسته و حیوان را بین زانوهایش نگه می دارد. یک قیف را با لوله بلند حاوی ذرت درون گلوی حیوان قرار می دهد، آن را با ذرت پر کرده و با یک میله آن را فرو می کند.

تغذیه اجباری غاز

اگرچه پر بازده است اما تغذیه اجباری غاز در چندین کشور در حوزه خشونت حیوانی منع شده است.

 

بازاریابی:

غازها باید خوب بزرگ شوند تا قابل فروش باشند. تبلیغات خوب هم مهم است.

تولید گوشت مستقیم تا پایان سال مهم است زمانیکه بیش از نیمی از تقاضا برای غاز متمرکز شده باشد . غازها به صورت کامل یا در قطعات کوچک فروخته می شوند:

 

مصرف گوشت غاز
 مصرف گوشت غاز

 

فروش کبد غاز:

کبد غاز به چند دسته مختلف تقسیم می شود که در شکل خواهید دید. اگر هزینه ی آن در کشورهای مختلف، متفاوت است باید گفت که 100g  کبد غاز حدودا 9 یورو قیمت دارد.

 

کبد غاز

کبد غاز کیکی                                                                     کبد غاز تکه ای                                                                              کبد غاز کامل

 

 

 

محاسبات سود در جدول زیر آمده است:

 

Ashampoo_Snap_2016.12.05_11h09m48s_003_

 

پرها و کرک ها:

به قصد تولید صنعتی پوشاک و لحاف، پرها و کرک منبع قابل توجه درامد محسوب می شوند. پرهای خشک جمع شده غنی ترین نوع محسوب می شوند. قبل از چیدن پرها غاز باید در محلی خشک  نگه داشته شود. پرها باید در ادامه در محفظه هایی بسته بندی شوند که باعث تراکم یا رطوبت نشوند هم چنین مطمئن شوید که پرها و کرک ها به هم نچسبند.

 

 

 

کالاهای تولیدی از غاز ها

با یک جفت غاز می توان متوسط 90 غاز تولید کرد که تقریبا 90 کیلوگرم پر و کرک در هر جفت بدست می آید.

  

صفر تا صد پرورش غاز

 

چند منوی غذایی:

 

غاز کبابی:

آماده سازی: 30 دقیقه

کباب کردن : 40 دقیقه

مواد لازم برای 6 نفر:

* 1 عدد غاز

* 6 قاشق غذاخوری روغن

*نمک و ادویه به مقدار لازم

آماده سازی:

 غاز را لخت کرده، خالی کرده و خشک و تمیز کنید. داخل آن را با نمک و ادویه بمالید. پوست را با روغن چرب کنید. آن را در یک تابه ی روغنی قرار دهید. بگذارید قهوه ای شود سپس میل کنید.
غاز با پخت ملایم:

آماده سازی : 10 دقیقه

زمان پخت: 2 ساعت

مواد لازم برای 6 نفر:

* 1 عدد غاز

* 50 گرم کره

* 25 گرم عصاره ذرت

* نمک، فلفل و ادویه

روش: غاز را آماده کنید. کره را در یک ظرف ذوب کنید. سپس غاز را در ظرف قرار داده و بچرخانید و به آن ادویه بزنید. پوشاندن محکم درب ظرف باعث پخت راحت تر در آون شده حرارت را کم به مدت دو ساعت تنظیم کنید. لیمو و عصاره ی ذرت را به آن اضافه کنید. سس را بصورت جدا سرو کرده و میل کنید.

 

 

 

 کلیه حقوق متعلق به شرکت پرآور صنعت، و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع قانونا پیگرد داشته و شرعا حرام می باشد.

 

 

 

 

48 پاسخ

  1. سلام
   من غاز یکساله دارم ولی تخم نمیکنن
   با اینکه تو فصل و زمان تخم گذراریشون هستیم
   تعداد نر و ماده هم اوکی هستش

 1. سلام اسهال سفید آبکی فرورفتگی چشمها و کزشدن پرها در قو غاز دورگه سیاه نشانه چه بیماری بوده ودارویی پیشنهادی شما و سوال دوم بهترین تغذیه برای قو غاز سیاه دورگه ده ماهه تا یه ساله چی میباشد

 2. سلام. من ۲تا جوجه غاز ۱هفته ای دارم ک میخوام کنار جوجه مرغهام ک از نژادای مختلف هستن نگهداری کنم منتها میترسم نتونم درست ازشون نگهداری کنم و بمیرن، الان باید غذا چی بدم بهشون دقیقا؟ و کلا میخوام بدونم کلا بنظر شما میشه تو حیاط خونه ازشون مراقبت کرد؟ نمیخوام بمیرن من حیوونارو خیلی دوس دارم اگه نمیشه بدمش به کسی ک بتونه نگهداری کنه

  1. سلام باید بهشون شفا دانه بدین به جوجه غازهاتون و میتونید کنار جوجه مرغ هاتون باشند ولی باید جدا کنیدشون فاصله دلشتع باشند

  1. سلام، از نظر ظاهری شباهت دارن ولی شناخت از روی ظاهر نیاز به تخصص داره، شما اگر به صداشون دقت کنید متوجه میشید غاز هستند. با احترام

 3. سلام
  ببخشید؛ کرچی در غاز ها در چه سنی اتفاق می افتد؟
  و از چه سنی می توان جوجه کشی طبیعی انجام داد(از نظر کیفیت تخم های نطفه دار)؟
  ممنون از سایت عالی شما

  1. سلام دوست عزیز
   آماده شدن تخم های غاز برای جوجه کشی تا پایان جوجه کشی بین 28 تا 35 روز طول میکشه. سن شروع تخمگذاری غاز بین 40 تا 44 هفتگی هست و کل دوره تخمگذاری 4 تا 5 ماه طول میکشه. هر غاز در هر دوره تخمگذاری به طور متوسط حدود 14 عدد تخم میذاره.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   متشکرم. سعی داریم حوزه ی مقالات رو گسترده تر کنیم و درباره تمام طیور مطالب مفیدی ارائه بدیم.
   با احترام

 4. سلام من شش تا جوجه غاز سه هفته ای دارم تو اتاق بزرگشون میکنم می خوام ببرمشون دامداری چجوری بزرگشون کنم که مریض نشن این بچه هام برام عزیزن باید چی بهشون بدم بخورن ؟ ویتامین رو توی ابشون حل می کنم بهشون میدم بخورن حموم هم میبرمشون شنا میکنن بعد باسشوار خوشکشون میکنم ولی نمیدونم چیکار کنم حالشون خوب بمونه راستی ازتون ممنونم برای اتلاعات خوبتون ممنون میشم اگه جوابمو بدین
  دختر 8 ساله من این پیام را برای شما نوشته بود. دیدم دکمه ارسال را نزده. ایمیل را وارد کردم و برای شماارسال می کنم . لطفا جوابش را ارسال کنید.

  1. سلام وقت بخیر
   مراقبت از غاز ها خیلی خوبه اما مراقب زیادی ممکنه اذیتشون کنه، اگر بزارید با روال طبیعی بزرگ بشن خیلی بهتره برای مثال نیازی به سشوار کردن غاز ها نیست. توجه داشته باشید که هرچه کمتر باهاشون تماس داشته باشید کمتر مریض خواهند شد. دان مخصوص غاز هم در بازار موجود هستش که میتونید براشون تهیه کنید. با احترام

 5. سلام سوالی داشتم جواب بدید ممنون میشم، تعدادی غاز دارم امسال تخمگذاری کردن و جوجه هاشونو پرورش دادم الان4ماهه هستن اما از2ماهگی دیدم که دارن پرهای همدیگرو از تنشون جدا میکنن و میخورن علت چیه؟ کمبودی وجود داره؟

 6. سلام
  غاز من توی هوای آزاد تخم گذاشته و روی اونها خوابیده اصلا نمیزاره جابجاش کنم،و اگر جابجا بشه روی تخم ها نمیخوابه ،دمای هوا شبها به منفی ۵ هم میرسه،آیا هوای خیلی سرد تخمها را خراب می کند؟

 7. سلام خسته نباشید من غاز نگه میدارم ولی یکی از غاز های ماده به همه غاز ها حمله می‌کنه و پر ها شون رو میکنه و میخوره پیشنهادتون چیه؟؟

 8. سپاس از اطلاعات مفیدتان ولی اخرش اینو نوشتین برام مفهوم نبود
  (با یک جفت غاز می توان متوسط 90 غاز تولید کرد که تقریبا 90 کیلوگرم پر و کرک در هر جفت بدست می آید)!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
 • No products in the cart.