استرس در بلدرچین و کبک

استرس در بلدرچین و کبک ها

3.9/5 - (14 امتیاز)

در این مطلب از سایت پراور شما را با استرس در بلدرچین و کبک ها (Stress in quail and Quebec)، انواع استرس، نشانه های آن و راه های مقابله با استرس در بلدرچین و کبک ها آشنا خواهیم کرد. همچنین شما را با جواب سوالاتی چون: استرس گرمایی چیست؟ استرس سرمایی چیست؟ استرس صوتی چیست؟ استرس جا به جایی چیست؟ آیا از دلایل وقوع استرس در گله بلدرچین و کبک مطلع هستید؟ آیا از راه کارهای سریع مقابله با استرس در بلدرچین و کبک اطلاع دارید؟ آشنا خواهیم کرد. اگر به دنبال پاسخ این سوال ها هستید و دوست دارید اطلاعات خود در زمینه استرس در بلدرچین و کبک ها را افزایش دهید، با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به 7 دقیقه زمان نیاز دارد.

استرس چیست ؟

خوب مبحث امروزمون راجب عوامل ایجاد استرس در گله بلدرچین و کبک هستش. بذارید اول استرس رو برای کبک ها و بلدرچین ها تعریف کنیم. استرس چیست ؟ به طور کلی هر عاملی که باعث از بین رفتن آرامش و راحتی پرنده شود استرس نام دارد.

انواع استرس ها

خوب حالا به انواع مختلف استرس در بلدرچین ها و کبک ها اشاره میکنیم و بعد مفصل راجب عوامل ایجاد این استرس ها و نحوه مقابله با اون ها توضیح میدیم.

1 – استرس گرمایی

2 – استرس سرمایی

3 – استرس صوتی

4 – استرس جا به جایی

استرس گرمایی

زمانی که دمای محیط تنظیم نباشد و دما بیشتر از دمای مناسب برای پرورش کبک و بلدرچین ها باشد اصطلاحا میگویند گله دچار استرس گرمایی میشود.

به بیان ساده زمانی که دمای محیط بیشتر از حد تحمل طیور باشد استرس گرمایی رخ خواهد داد.

نشانه های وقوع استرس گرمایی

1 – له له زدن (پنتینگ کردن) :

به هنگام له له زدن چون پرنده با دهان باز تنفس میکند و سیستم فیلتراسیون طبیعی بدن عملا غیر فعال میشود امکان ابتلا به بیماری های تنفسی نیز برای گله ایجاد میشود.

2 – فاصله گرفتن جوجه ها از یکدیگر

3 – فاصله گرفتن و از منابع گرمایی

4 – دوری جوجه ها از مادر مصنوعی

5 – جمع شدن گله اطراف دیواره ها

6 – کاهش مصرف خوراک :

با وقوع استرس گرمایی خوراک گله کاهش و مصرف آب افزایش میابد، با کاهش مصرف خوراک عملکرد گله به خصوص گله تخمگذار کاهش پیدا خواهد کرد و سبب بروز خسارت های زیادی خواهد شد.

7 – تلفات :

استرس گرمایی البته در نوع شدید آن حتی باعث ایجاد تلفات در گله های گوشتی و تخمگذار میشود.

استرس در بلدرچین و کبک
استرس در بلدرچین و کبک

بیشتر بخوانید: بیماری نیوکاسل در بلدرچین + درمان

راه کارهای سریع مقابله با استرس گرمایی

1 – استفاده از ویتامین های  A و C و E

2 – خوراک دادن به گله در ساعات خنک

3 – تامین آب آشامیدنی خنک با کیفیت مطلوب

4 – مصرف مولتی ویتامین الکترولیت در آب :

هنگام وقوع استرس گرمایی کلسیم یونیزه در بدن کاهش میابد و این مولتی ویتامین میتواند کلسیم یونیزه از دست رفته را تا حدودی تامین نماید.

استرس سرمایی

به بیان ساده زمانی که دمای محیط کمتر از حد تحمل طیور باشد استرس سرمایی رخ خواهد داد. با توجه به نزدیک شدن به فصل زمستان دمای هوا در طول شب افت قابل توجهی خواهد داشت و ممکن است گله دچار استرس سرمایی گردد. مطابق تجربه اکثر پرورش دهندگان محترم توجه خاصی به دمای شب نداشته و این امر باعث ایجاد خسارت های جبران ناپذیری از جمله کاهش شدید تخمگذاری، تلفات و غیره خواهد شد. یقینا پرورش دهندگان گرامی بلدرچین و کبک مستحضر هستند که بلدرچین تخم گذار به دمای ۲۰ الی 24 درجه سانتی گراد و کبک تخم گذار به دمای ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتی گراد برای نگهداری و تولید نیاز دارد.لذا کاهش دما باعث بروز استرس سرمایی خواهد شد.

نشانه های وقوع استرس سرمایی

1 – تجمع اطراف منابع گرمایی

2 – تجمع اطراف مادرهای مصنوعی

3 – تجمع در گوشه سالن ها

4 – تلفات :

در اثر تجمع بیش ازحد در اطراف یک منبع گرمایی ممکن است شاهد تلفات نیز باشیم.

راه کارهای سریع مقابله با استرس سرمایی

1 – استفاده از مادرهای مصنوعی بیشتر

2 – استفاده مناسب و گرفتن حداکثر بهره وری از منابع گرمایی

3 – مصرف بیشتر مولتی ویتامین ها به خصوص ویتامین  C

استرس صوتی

همانطور که در ابتدا هم بیان شد هر عاملی که باعث از بین رفتن آرامش گله شود سبب ایجاد استرس خواهد شد، آلودگی صوتی نیز یکی از همین عوامل به شمار می آید.

راه کارهای سریع مقابله با استرس صوتی

1 – عدم استفاده از تجهیزاتی که سر و صدای زیادی ایجاد میکنند

2 – عدم نگهداری از حیوانات پر سرو صدا همانند سگ و… در نزدیکی سالن پرورش

3 – استفاده از کفش های مناسب برای کارکنان :

حتی صدای قدم برداشتن کارکنان محل پرورش نیز ممکن است سبب بروز استرس صوتی برای بلدرچین ها و به خصوص کبک ها که نسبت به بلدرچین ها حساس تر هستند، گردد

4 – استفاده از قفس های مناسب و استاندارد :

متاسفانه استفاده از قفس های غیر استاندارد نیز ممکن است سبب بروز استرس صوتی گردد چرا که ساختار این قفس ها در مونتاژ و جوشکاری توری ها به نحوی است که پس از گذشت مدتی از استفاده جوش های ضعیف توری ها از هم گسسته شده و گله با راه رفتن روی این توری های فلزی صدایی بدی را احساس کرده و با توجه به حساسیتی که دارند دچار استرس صوتی خواهند شد و خسارت های جبران ناپذیری را برای پرورش دهندگان محترم به همراه خواهد داشت. فلذا توصیه ما استفاده از قفس های استاندارد در پرورش است.

استرس جا به جایی

کبک در مقايسه با بلدرچين پرنده‌اي بسیار ترسو به حساب می آید. بلدرچين‌هاي پرورشي زماني که انسان در کنار آن‌ها قرار مي‌گيرد به سمت او مي‌آيند و حالت فرار به خود نمي‌گيرند، در حالي‌ که در مورد کبک حتي جوجه يک‌روزه آن به شدت ترسو بوده و در زمان نزديک شدن انسان به‌ شدت فرار کرده و پناه مي‌گيرد؛ که اين رفتار تا حدودي در سنين بالاتر هم ادامه پيدا مي‌کند.

استرس در بلدرچین و کبک ها
استرس در بلدرچین و کبک ها

حتما بخوانید : نکات مهم فصلی در پرورش کبک و بلدرچین

راه کارهای سریع مقابله با استرس جا به جایی

1 – عدم جا به جایی کبک ها و بلدرچین ها تا حد ممکن :
تا آنجا كه امكان دارد از جابجايي كبك ها و بلدرچین ها در هر سني خودداري كنيد، چرا كه تنش ايجاد شده در اثر جابجايي سبب تشديد استرس خواهد شد.در صورتی که ناچارا باید آن ها را جا به جا کنید، جابجايي بايد با سرعت اما آرامش صورت گیرد تا كمترين استرس به پرنده وارد شود.

2 – عدم ورود افراد متفرقه به سالن پرورش :

البته این مورد در کبک ها که حساسیت بسیار بیشتری نسبت به بلدرچین ها دارند صدق میکند، پس تا حد امکان از ورود افراد متفرقه به سالن پرورش خودداری و به شدت از نزدیکی این افراد به گله جلوگیری نمایید.

شما برای ما از استرس در بلدرچین و کبک بنویسید

 امیدوارم مقاله تخصصی استرس در بلدرچین و کبک ها برای همه ی شما عزیزان مفید واقع شده باشه، چنانچه سوالی در ذهن شما بی پاسخ باقی مانده است میتوانید در قسمت نظرات همین مقاله سوال خود را مطرح نمایید. تیم ما با کمال میل آماده پاسخگویی به سوالات شماست. همچنین در این زمینه اگر راه کاری برای از بین بردن استرس در بلدرچین و کبک ها دارید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. نظرات شما می تواند به مخاطبین سایت پراور کمک کند تا با این پدیده به بهترین شکل رو به رو شوند.

132 پاسخ

 1. با سلام من بلدرچين تخم گذار دارم سن حدود٥ماه حدود دوماه پيش شروع به پرريزي كردن والان حدود١٠ روزه كه تخم گذاري نصف شده

  1. با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز
   پر ریزی بلدرچین های شما که امری طبیعی هستش و همیشه وجوده داره و باعث نگرانی نیست.
   اما در خصوص تخمگذاری عوامل مختلفی نظیر دما، استرس، تغیر دان مصرفی ، عدم استفاده از قفس های استاندارد میتونه تاثیر گذار باشه…
   شما باید ابتدا منشا رو پیدا کنید تا ما بتونیم در صدد رفع مشکل یه شما کمک کنیم.
   با احترام

 2. سلام و خسته نباشید ، من با بلدرچین هام موقع غذا دادن صحبت میکنم ولی حدود یک هفته است که شاهد کاهش روزانه تخم ها شدم ایا با بلدرچین صحبت کردن باعث کاهش تخم‌گذاری میشود؟

 3. سلام خسته نباشید من تازه 140تا جوجه25روزه بلدرچین گرفتم اینها روز اول که جاشون سرد بود شش تاشون مردن و من جاشون رو عوض کردم و آوردمشون یه جای گرم اما هنوزهم یه گوشه همشون جم می شن و بازهم تعدادی ازشون می میرن نمی دونم چی کار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   سعی کنید تعداد منابع گرمایی رو بیشتر کنید تا همه به اندازه کافی بتونن از منابع گرمایی استفاده کنن و همچنین دما رو در طول شبانه روز بصورت یکنواخت نگه دارید چون با توجه به فصلی که در اون قرار داریم به هنگام شب دما کاهش یافته و سرد میشود.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   لطفا چند نکته رو رعایت بفرمایید :
   از دان مناسب برای بلدرچین ها استفاده کنید، از گرفتن و دست زدن به بلدرچین ها خودداری کنید، زیاد به محل نگهداری بلدرچین ها رفت و امد نکنید، دمای محل پرورش را تنظیم کنید.
   با احترام

  2. من 6 بلدرچین دارم که یک از اون ها نر هست اون نر همش سعی می‌کنه که اون ماده را نوک بگیره و اگه بگیره هم سرش را نو میگیره به تازگی خیلی میترسه و پرواز میکنه من بالش را زدم و در ارتفاع کم پرواز می‌کنه و خیلی وحشی شده لطفا کمکم کنید

 4. سلام.من‌‌‌چندتا‌بلدرچین‌دارم.شب‌‌خاموشی‌‌می‌زنم.صبح‌چراغ‌روکه‌روشن‌میکنم‌.بلدرچین‌ها‌خیلی‌بالا‌پاین‌خودشونو‌میزنند.

 5. با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز که لطف مکنید با صبوری جواب تمام سوالات رو میدید ممنونم..
  دو تا سوال داشتم میخواستم بدونم استفاده از آهنگ های ملایم برای ایجاد محیطی آروم در پرورش کبک یا بلدرچین تاثیری داره یا نه؟
  وسوال دوم اینکه اگه مکان نگهداری طیور یا همون سوله کنار جاده که رفت و آمد زیاد هست باشه این مکان جای مناسبی برا پرورش هست یا نه؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید، موفق باشید

  1. سلام و ممنون از لطف شما
   مطلب اثبات شده ای در خصوص آهنگ هنوز در جایی موجود نیست و باید تجربه کرد… اما چیزی که واضح است هرگونه صدای ناهنجاری باعث بروز استرس در کبک و بلدرچین خواهد شد…
   در خصوص سوال دوم باید بررسی بفرمایید که ایا سرو صدای ناشی از رفت و امد در سوله احساس میشود یا خیر؟ در صورت عدم احساس سروصدا های ناهنجار میتواند مکان مناسبی باشد در غیر این صورت خیر.
   با احترام

 6. سلام من دو تا بلدرچین دارم بعد از خواندن مطالبی که درباره استرس شما عزیزان گذاشته بودید من فهمیدم به بیچاره زبون بسته خیلی استرس وارد شده پس از چند روز بعد از درست کردن شرایط بلدرچین هام دوباره شروع به تخم گزاری میکنه

 7. باسلام من حدود هشت تا بلدرچین دارم همشون روزی یه تخم میذاشتن الان حدود دوالی سه هفتست دیگه تخم نذاشتن جاشون رو ازاین ور باغچه اوردیم اون ور باغچه چه کارکنیم به تخم بیان؟

  1. اونا دچاراسترس جابه جایی شدن اونارو به جای قبلی شون برگردونید سعی کنید بلدرچین هازیاد گرم یا سردشون نشه آرامش اونا برای تخم گذاری مهمه

 8. سلام تورو خدا سوالم رو جواب بدید؟من دوتا بلدرچین نر و ماده دارم و قفسشون هم اندازه دوتا قفس معمولیه و بزرگه نمیدونم چرا بلدرچین نر همش میپره رو مادهه و به سرش و بدنش محکم نوک میزنه تموم پرهاشو کنده حتی بعضی اوقات بین قفس یه چیز میزارم و جداشون میکنم که نزنش علت چیه؟وراه درمانش چیه؟متشکرم

  1. سلام من دو تا بلدرچین نر و ماده دارم هردو هم یک ماهه هستند و تازه یک روز هست که خریدیم. بلدرچین ماده خیلی شیطون هست و خوبه ولی بلدرچین نر همش بی حال هست و فقط یه جا وای میشه و تموم نمی خوره و همش نگاه می‌کنه . چیکار کنم توروخدا بگین خیلی دوستشون دارممممم.

 9. با سلام و خسته نباشین
  بنده حدوده ١٠٠٠بلدرچین تخم گذار دارم تا چند روز قبل راندمان حدوده ٧٥الی ٨٠درصد بود بلدرچین ها العان ٣ماهه هستن به یک باره تخم بلدرچین ها هم کوچیکتر شدن وهم راندمان شد ٦٠درصد . جیره که ثابت هستش منتها دمای سالن رو نمیتونم ثابت نگه دارم یعنی دما بین ٢٨الی ١٨ درجه درنوسان هستش بخصوص که دیگه شبا سردتر میشه . عامل اصلی به نظر شما همین هستش یا نه . برای سرمایش از کولر آبی استفاده میکنم برای کنترل دما باید چه دستگاهی روش نصب کنم همچین چیزی هست کلا یا نه . برا هیتر ترموستات ولی برا کولر نمیدونم باید چی کار کرد ممنون میشم راهنماییم کنین . بت تشکر

  1. سلام دوست عریز
   مطمئن باشید که پایین آمدن راندمان تخمگذاری مربوط به دما هست!
   برای کنترل کولر هم میتوانید از ترموستات استفاده کنید.
   با احترام

 10. سلام ما جوجه های بلدرچین را در دایره میریزیم جوجه ها دور دایره جمع میشوند وتلفات می دهند ممنون میشوم راهنمایی بفرماید

 11. سلام
  من یه دونه بلدرچین دارم خیلی بهش عادت کردم و دوستش دارم
  اخیرا دوتا بالش خیلی می لرزه و پاهاش هر چند وقتی می لنگه وقتی بعد از مدتی خوب میشه ولی لرزش بالش همیشگی هست بهش قطره ویتامین میدم لطفا راهنمایی کنید تخم هم میزاره

 12. سلام یکی از بلدرچین های من وقتی میرم سمتش از من فرار می کنه و غایم میشه و خیلی لاغره به نظرتون چیکار کنم؟

  1. سلام این مشکل خاصی نیستش و بهتره کلا به بلدرچین ها دست نزنید چون استرس میگیرن و راندمان تخمگذاریشون میاد پایین. با احترام

 13. سلام من دو تا بلدرچین دارم همین الان فهمیدم که اسهال خونی داره باید چکار کنم ؟؟؟؟؟ خبلی بلدرچین هام رو دوست دارم !!!لطفا سریع جواب بدید!!!

 14. سلام من 15 تا بلدرچین دارم روزها از اغل جلوی نور افتاب می برموبعد سه ساعت مجددمیارم داخل اغل متاسف انه چند روز تخم نمی گذارند در حملشون خیلی احتیاط می کنم ایا استرس وارد شده اسن

  1. سلام نیازی به جابجایی بلدرچین ها نیست و اجازه بدید جای ثابتی داشته باشن همچنین دما رو هم بین 22 الی 26 درجه سانتی گراد تامین کنید. با احترام

 15. سلام وقتتون بخیر باشه آیا کبک و بلدرچین در یک فضا باهم سازگار هستن؟
  اخیرا یک جفت کبک و تعدادی بلدرچین تهیه کردم

 16. با سلام و خسته نباشید خدمت شما و خانواده محترمتان من یک اتاق ۲۰ متری دارم و۹۰۰عدد بلدرچین دارم ولی درقفس نیستند چه باید زیرشان بریزم و۴۷ روزه هستند و بعضیها یشان ازشون خون می آید این علامت چیست؟ و یک برنامه غذایی می خواستم ممنونم

  1. سلام وقتتون بخیر
   پرورش در بستر منسوخ شده و دیگه کاربردی نداره باید از قفس های مخصوص پرورش بلدرچین استفاده کنید. با احترام

 17. سلام من ۶تا بلدرچین ۵ماده و یک نر دارم۵۵ روزشون یک هفته است خریدم در طول روز ۱۰ ساعت نور می بینن شکلی نداره؟ امکانش ندارم براشون لامپ بگذارم ولی روزها پشت پنچره هستن آفتاب می خورن .. تخم هم هنوز نکردن غذا پلیت بهشون میدم کف قفس هم چند مشت شن و تکه های چوب درخت خیلی ریختم ولی هنوز تخم نکردن تو کارتون ۷۰ در ۶۰ هستن کف کارتون هم یک گونی پلاستی گذاشتم و در کارتون بریدم و به جاش تور کشیدم ولی نمی دونم یک وقتایی داخل قفس مثل وحشت زدها میشن و هی میخوان از جاشون بپرن بیرون علت چیه ؟ممنون

 18. ببخشید قفس خانگی چطوری بسازم؟ نورشون در روز ۱۰ ساعت باشه مشکلی براشون پیش نمیاد؟ من چطوری براشون غذا بگذارم و قفسشون را تمیز کنم که نترسن ؟تا میرم نزدیکشون غذا براشون بگذارم وحشت زده میشن سر صدا میکنن😔

 19. میخواستم بدونم سن بلدرچین را از کجا متوجه بشم؟ ۵تا بلدرچین ماده دارم و چهارتای دیگه میخوام خریداری کنم نگرانم که بلدرچین هایی که مال کشتاره را بهم ندن من جایی هم از سن بلدرچین تو اینترنت دریافت نکردم لطف میکنید راهنماییم کنید تشکر …..

 20. سلام ببخشید دو روزه بلدرچینای من دان هاشون را خیلی کم میخورن دو روز هم هست تخم نکردن اصلا اشتها ندارن مثل قبل … چکار کنم مثل قبل شکمو بشن و تخم کنن الان دیگه مثل قبل نیستن شاید در روز یک قاشق دان بخورن شایدم کمتر نگران هستم یک موقع بیمار نشده باشن اگه ممکن راهنماییم کنیم … تشکر

   1. نمی دونم سر صدای گنجشک زیاد هست اونجایی که هستن که ت یکی از اتاق هاست کنار پنچره ولی رفت اماد ندادیم افتاب هم نداره فقط روشنایی داره پنچره هم از این شیشه نقش دارهاست قدیمی ها که مات و چیزی مشخص نیست از بیرون و اینکه دو روز دارن هی با معقد هم نک میزن سه تا سالم ها را جایی گذاشتم اون سه تا زخمی ها را جای دیگه البته من نر را دادم به کسی و دوتا دیگه ماده خریدیم ولی یکشون دیروز از بس پشتش نوک زده بودن مرد بیچاره دلم خیلی براش سوخت حالا چکار کنم اینا نمیرن ولی اینا را زود فهیدم جدا کردم از وقتی هم جدا کردم سرحال شدن باید اونکا نوک میزنه را بیگرم وجدا کنم این یه زخمی ها هیچ کدوم بهم نوک نزدن

  1. سلام صدای چه موتوری دوست عزیز؟
   بلدرچین ها از 45 روزگی شروع به تخمگذاری میکنند البته اگر جابه جا بشن تخمگذاری حدود 5 روز قطع میشه. با احترام

   1. ببخشید اما من بلدرچین هام وقتی خریدمشون دوتا ماده ی تخم گزار بودن و جاشون عوض شد ولی روز بعد هر دوتا شون تخم گزاشتن

    1. سلام دوست عزیز
     درسته که زمان میبره تا بلدرچین به محیط جدید عادت کنه ولی به این معنا نیست که صددرصد بلدرچین تو روزای اول، تخمگذاری نمیکنه.

 21. سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب بدین چون خیلی مهمه واسم..من یه بلدرچین دارم فعلا که مشکل خاصی نداره پارسال از یه کارخونه گرفتمش و نر هست..میخاستم ببینم برای اینکه مشکلی براش پیش نیاد و سالم بموته باید چیکار کنم..لازمه داروی خاصی بهش بدم؟
  و اینکه غذاش و محل نگهداریش مهمه؟من غذاش رو هنه جیز میدم یعنی هرجی کلا ما میخوریم به اونم میدیم..از گوشت گرفته تا برنج و کلا همه چی..و روزا تو حیاط هست و شبا تو خونه ..اینکه تنها هست چی مشکل ایجاد نمیکنه؟
  بازم ممنون میشم اگه جواب بدین‌.

 22. باسلام من حدود چند روز هست که یک جفت بلدرچین دارم و جفت گیری کرده اند چند روز طول میکشد تا تخم بگذارد ممنون میشم جواب بدین

 23. باسلام خدمت شما دوست گرامی من چند وقتی هستش ی جفت بلدرچین دارم چند وقت طول میکشه تا تخم بذاره ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   بلدرچین ها تو سن 40 تا 45 روزگی شروع به تخمگذاری میکنند.البته در پرورش صنعتی با فراهم کردن شرایط دیگر مثل نوردهی و… میشه سن تخمگذاری رو کاهش داد.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   مورد اول اینکه توزیع دما مناسب نیست.مورد دوم اینکه، پرورش در بستر شیوه ی مناسبی نبوده و باید از قفس استفاده کنید.
   با احترام

 24. با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون
  سوالی داشتم
  من در پشت بام خونمون بلدرچین نگه میدارم سه تا ماده یه نر
  یکی از ماده هارو از اقوام گرفتم که تنها نگه میداشت و هر روز تخم میذاشت
  سه تای دیگه رو از بیرون خریدم
  از وقتی که اوردم خونه ماده ای که تخم میذاشت دو بار گذاشت دیگه نذاشت
  الان حدود دو هفته ست که هیچکدوم تخم نمیذارن
  خاستم بپرسم مشکلشون چیه
  همونطور که گفتم بلدرچینامو پشت بام نگه میدارم و با سبد میوه براشون لونه درست کردم و داخل یه تشت بزرگ شن و ماسه ریختم
  غذاشونم معمولا دونه پارس، گندم، کاهو خیار و نون خشک بعضی وقتا میدم.
  روزی سه مشت دونه پارس با مقداری گندم و کاهو خیار میذارم لونه شون
  یه قسمتی از لونه شونم چادر کشیدم تا افتاب مستقیم یا بارون نزنه بقیش بازه
  اگه میشه راهنماییم کنین تا بدونم مشکلشون چیه که تخم نمیذارن
  راهنمایی بیشتر بدین ممنون میشم
  تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   امیدوارم که مطالب سایت مفید واقع شده باشه.
   زمانی که بلدرچین ها جابجا میشن دچار استرس جابجایی شده و تا مدت کوتاهی راندمان تخمگذاری اونا پایین میاد،و این کاملا طبیعی ست. اما زمانی که به محیط عادت کنند، در صورتی که شرایط محیطی و دمایی مناسب باشه و از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده بشه، دوباره شروع به تخمگذاری می کنند. البته دان پارس هم دان خوبیه.
   با احترام

 25. سلام بلدرچین میخام بخرم فعلا جاش رو اماده کردم یه سبد میوه رو برداشتم زیرش کارتن گذاشتم و دوبرش هم با چسب برای اینکه پوشال نریزه بیرون پوشوندم و پوشال تازه نجاری ریختم و برای دان خوری و ابخوری از اجر های اسباب بازی استفاده کردم . جاش هم نه بزرگه و کوچیک سبد رو هم میخام بزارم زیر راه پله ها .. به نظرم این کم خرج ترین راهه مکان بلدرچین هست . تک تک مطالب تون از بلدرچین رو هم خوندم و بلدم . به نظر شما این امکاناتی که عرض کردم با دانه مرغوب برای پرورش بلدرچین تخم گذار مناسب هست یا خیر؟ ؟؟ ممنون میشم سریع جولب بدید

   1. سلام همین کافی نیست برای تعدا کم؟ من خریدم دو عدد تخم گذار دانه ۹ تومن از بازار مشهد به همراه ۲ تومن دانه مرغوب اوردم خونه حدود ساعت ۶ و ۷ بود دوتا تخم گذاشتن نفری یکی .
    به نظرتون خوب هست شرایط کفایت میکنه منظور بنده این بوده است.

  1. سلام دوست عزیز
   بلدرچین ها باید تو محیط آروم و بدون سرو صدا باشن.به دلیل اینکه مورد اذیت قرار گرفتن، دچار استرس شدند و راندمان تخمگذاری اونا کاهش پیدا کرده. در صورتی که شرایط محیطی فراهم باشه و از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده بشه، بلدرچین ها در سن 40 تا 45 روزگی تخمگذاری می کنند.
   با احترام

 26. با سلام خىمت شما.
  من يك جفت باب وايت مولى خريىم كه فروشنده تخمهاشونو نشونم داد و همون لحظه تو قفس هم درحال جفتگیری بودند.
  امروز آوردم خونه و ظاهرا” تخم جدید گذاشته. اما تخمشونو شکسته بودن.
  باید چه کارهایی بکنم که به تخم گذاشتن ادامه بده و روی تخم بخوابه؟
  محل نگهداریشون هم داخل بالکن هست. تو هوای آزاد. اینجا دما تقریبا بین 34 تا 43 تغییر میکنه

  1. سلام دوست عزیز
   در پرورش صنعتی و خانگی، بلدرچین روی تخم نمیخوابه و باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.دما هم باید بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد باشه.
   با احترام

   1. ممنون از پاسختون.
    میخواستم بدونم این باب وایتها بعد از جابجاییشون دوباره تخم میذارن؟
    و برای چند مدت تخم میذارن؟

    من یک جفت بلدرچین معمولی هم دارم که تو همون محیط هستند و تخم هم میذارن

    1. سلام دوست عزیز
     6 الی 7 روز بعد از جابجایی، دوباره شروع به تخمگذاری میکنند و حداکثر راندمان تخمگذاری بلدرچین ها 6 ماه هست.در نظر داشته باشید که راندمان تخمگذاری در نژادهای مختلف، متفاوت بوده و بهترین نژاد بلدرچین برای پرورش، بلدرچین ژاپنی ست.
     با احترام

 27. سلام دمای هوا معمولا باید چقدر باشه و ایا برای هزار قطعه بلدرچین در فضای بیست متری نیاز به چقدر قفس دارم

  1. سلام دوست عزیز
   دمای سالن پرورش برای بلدرچین باید بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد باشه. باید طول و عرض سالن رو بدونیم تا بتونیم محاسبات دقیق رو خدمتون ارائه بدیم. برای کسب اطلاعات بیشتر هم میتونید با واحد فروش تماس بگیرید.
   با احترام

 28. سلام. من 20 عدد کبک دارم. حتما درطول شب باید چراغ رو براشون باز بزارم تا بالاپایین نپرند به محض اینکه چراغ رو میبندم وتارک میشه یکدفعه گر میگیرشون و بالا پایین میپرند، وقتی هم که چراغ رو باز میزارم تا صبح میخونند،، لطفا راهنمایی کنید.

 29. سلام.
  من یه جفت بلدرچین دارم که قفسشون یه مقدار فک کنم کوچیکه و دو روزه که خریدمشون و هروقت میخوام برم نزدیکشون میترسن و فرار میکنن خودشونو میکوبن به قفس چیکار کنم که تخم بزارن و ازم نترسن؟

  1. سلام دوست عزیز
   بلدرچین ها پرندگان حساسی هستند. بهتره خیلی نزدیکشون نرید.اگر دچار استرس بشن، راندمان تخمگذاری اونا کاهش پیدا میکنه و حتی به صفر میرسه.
   با احترام

 30. سلام و عرض ادب
  روز گذشته سیتم نیپل قفسهام هوا گرفته بود و جوجه به مدت یک روز اصلا نتونسته آب بخوره بعد شب که رفتم سرزدم بهشون دیدم همه کف قفسها هستن و تلفات خیلی زیادی دادم بخاطر همین میخاستم یکی بپرسم که راهی داره که ضربه وارده رو جبران کنم ؟
  دما محیط هم از ۲۸ پایینتر هرکار میکنم نمیرسه (از و فن و پوشال استفاده میکنم )
  بعد اینکه این جوجه دیگه میشه روش برا تخم گذاری حساب کرد ؟

  1. سلام دوست عزیز
   ابتدا بفرمایید چه تعداد بلدرچین دارید؟ مطمئنید علت تلفات بلدرچین ها، هوا گرفتن نیپله؟ برای کسب مشاوره و راهنمایی های بیشتر میتونید با کارشناس ما، آقای بهرامی با شماره تلفن های 05144417200 و 09156500073 تماس بگیرید.
   با احترام

 31. سلام من دو تا بلدرچین خریدم دو روزه خریدم تو بالکن خونه هستن دما ی بالکن ظهر خیلی گرمه شب هم سرد میشه سروصدا هم هست نگرانم استرس بگیرن تخم نکنن من چه کنم

  1. سلام دوست عزیز
   مکانی که برای نگهداری بلدرچین ها در نظر گرفتین مناسب نیست. تو پرورش بلدرچین باید شرایط محیطی و دمایی فراهم باشه. دمای مناسب برای پرورش بلدرچین تخمگذار، 22 تا 26 درجه سانتیگراده. نوسانات دمایی ، منجر به استرس سرمایی و استر گرمایی میشه. در این صورت راندمان تخمگذاری بلدرچین به صفر میرسه. ضمن اینکه، باید از دان مخصوص بلدرچین تخمگذار استفاده کنین.
   با احترام

 32. من سه تا بلدر چین دارم که هی میخوان از خونه شون در برن نمیدونم چرا خونه شونم که کوچیک نیست زیرشون هم خاک هست
  اب و دونه هم دارن

 33. سلام. دوعدد بلدرچین دارم که در حال حاضر یکی از آنها همش کز می‌کند وسرش روی زمینه. چکار باید کنم. آيا خوب میشه؟

 34. سلام
  خسته نباشید وباتشکر از پاسخگوییتون
  ببخشید ما حدود یکی دوهفته پیش سه تا جوجه بلدرچین خریدیم که یکیشون جثه ی کوچکنری داشت
  که حدود 3 روز بعد از خریدشون یه ظرف آبی براشون گذاشتیم که بزرگ بود و رفتن توش و متاسفانه یکیشون همون موقع مرد
  از بعد از مرگ اون جوجه یکی از جوجه ها خیلی جیغ میزنه ( اوایل میپرید انگار میخواست پرواز کنه ولی الان کمتر میپره و انگار همش خوابش میاد ضمنا بالهای جدید هم در اورده) و وقتی دستم رو میبرم داخل کارتن میدوه و میاد تو دستم (اون یکی هم همین طور )و بعدش اروم میشه بعدم خوابشون میگیره و میخوابن.
  خوراکی هم که بهشون میدیم یه بسته دون بود که از مغازه ای که جوجه هارو گرفتیم تهیه کردیم و تفاله کنجد و پودر سوی
  میخواستم ببینم دلیل جیغ زدنش چیه و این که چرا حرکتش کمه

 35. سلام بلدرچیین من کلاغ بهش حمله کرد نجاتش دادم. الان قفسه سینش بالا پایین میشه. قلبش تند میزنه و همش ی جا کز کرده و هیچی نمیخوره. چیکارش کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   به خاطر حمله ای که بهش شده، دچار استرس شده. به مرور خوب میشه. باید تو محیط آروم ، بدون سر و صدا و رفت آمد ازش نگهداری کنید.
   با احترام

 36. سلام 350 تا جوجه بلدرچین 1 روزه از دستگاه بیرون اوردم و همه روی هم جمع میشن ؟؟/ لامپ مادون قرمز هم روشن دارم تورو خدا کمک کنید

 37. من 2000تا جوجه یک روزه بلدرچین دارم متاسفانه همگی جمع مشن کنار دیوار دلیلش غیر از دما چی میتونه باشه . ایا نور زیاد هم دلیلش هست

 38. با سلام لان که این پیام رو مینویسم بازار دان بسیار ملتهب و سویا اصلا نایاب شده اگه هم پیدا کنیم خیلی گرونه قصد پرورش بلدرچین تخم گزار دارم ولی به اطلاعات دقیق نیاز دارم راندمان تولید بلدرچین تخم گزار چقدره به ازای دانی که مصرف میکنه چند تا تخم در ماه تولید میکنه? بعضی دوستان گفتند هر روز بلدرچینشون تخم میزاشته این در مقیاس بزرگ شدنیه? و این که گفتین در هر دوره ٣٠٠ تا تخم میزاره منظور دوره ٦ ماهه اس?

  سوال آخرم بهترین نژاد به منظور پرورش تخمی کدوم نژاده?

  1. سلام راندمان تولید 80 درصد هستش یعنی اگر 1000 قطعه بلدرچین داشته باشید روزانه 800 تخم جمع آوری خواهید کرد. بهترین نژاد، نژاد ژاپنی هستش. با احترام

 39. سلام روز بخیر از راهنمایی ها و اطلاعات تی که نی دهید ممنونم سئوال من این است با توجه به تنظیم بودن دما و عدم سرو صدا چرا باز کبک ها روی هم جمع میشوند و باعث تلفات میشوند و راه جلو گیری از ان چیست

 40. سلام کبک کی تخم میگزارد ؟
  خودم با نور معمولی روز بزرگشون کردم و از کجا بفهمیم نرن یا ماده من فکر میکنم یکی نر و یکی مادست و میشه بگین چيکار کنيم که بخونن؟
  ممنون از مقاله مفیدتون

   1. سلام من یک بلدرچین نر و ۷ تا ماده دارم هوا که سرد شد بردمشون تو حیاط خلوت ولی شبا مدام بالا پایین میپرن ؟
    میشه بگید دلیلش چیه و باید چیکار کنم

 41. سلام وقتتون بخیر
  برای خونمون یک قفس با طول دو متر و عرض یک متر و ارتفاع ۷۵ سانت درست کردم که از وسط نصفش کردم ( شده دو تا ۷۵*۱*۱ )
  و در یک محیط یک متر مربعی ۱۵ بلدرچین ( ۱۴ ماده و ۱ نر ) و در یک متر مربع باقیمانده ۴ مرغ نگهداری میکنم …
  الان سوالات من اینا هست و ممنون میشم اگه تو حرفامم نکته ای هست و باید بهم گوشزد کنین بگین بهم
  اگر نکته ی دیگه ای هم هست که باید بدونم بگین
  ۱- آیا سر و صدای مرغ باعث استرس و عدم تخم گذاری بلدرچین ها میشه ؟
  ۲- اگر باعث این اتفاق میشه میتونم وسطشون رو کارتون بزارم تا ترس و استرس از بین بره ؟
  لطفا اگه ممکنه جواب همه سوالام رو بدین که مشکلم هر چه سریعتر حل بشه

 42. سلام وقتتون بخیر
  من یدونه بلدرچین ماده دارم که از نظر ظاهری سالمه و یه روز در میون تخم میزاره ولی جدیدا خیلی بیقراری میکنه همش تو قفسش اینور اونور میپره و خیلی بیقرار به نظرم خوراکشم کم شده ممنون میشم راهنمایم کنید که چیکار کنم

 43. من 6 تا بلدرچین دارم و از اون 6 تا دو تا نر هستن نمیدونم چرا یکی از نر ها سعی می‌کنه یک ماده را توکه بگیره و فقط هم سرش را میگیره و خیلی وحشی شده و پرواز می‌کنه من بالش را زدم و در ارتفاع کم پرواز می‌کنه و هی خودشو گم می‌کنه

 44. سلام.جوجه بلدرچین دارم خودم با دستگاه جوجه کشی کردم همچیشون عالی بود تا اینکه مادر مصنوعی که کامل روشن بود بردم ارتفاع بالاتر و فردا شبش لامپو خاموش کردم تا صبح .
  امروز رفتم دیدم یه جوجه فلج شده ب سختی راه میره و یکیشونم گردنش کج میکنه و عقب عقب میره ولی نیوکاسل نیست .هرچی هست از استرس و نوره چکارشون کنم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

محصولات

سبد خرید Item Removed. Undo
 • No products in the cart.