ساخت دستگاه جوجه کشی

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی + فیلم آموزشی

4.2/5 - (194 امتیاز)

وقتی برای اولین بار تصمیم گرفتم خودم یک دستگاه جوجه کشی بسازم، بین انبوهی از مقالاتی قرار گرفتم که اکثرا تبلیغاتی بودن و سعی داشتن بهم اثبات کنن که خرید دستگاه جوجه کشی بهتر از ساخت اونه، اما من شرایط مالی مناسبی برای خرید این دستگاه های گرون قیمت نداشتم….

بنابراین تصمیم گرفتم هرطور شده یک دستگاه جوجه کشی بسازم و بتونم کار جوجه کشی رو بدون هزینه های سنگین اولیه شروع کنم. ده ها آموزش رو خوندم و مطابق آموزش اون ها دستگاه ساختم ولی از هیچ کدوم تقریبا نتونستم نتیجه ای بگیرم تا اینکه با یک وبسایت خارجی آشنا شدم که یک مقاله جامع و کاربردی به همراه فیلم آموزشی قرار داده بود.

ساخت دستگاه جوجه کشی در 15 دقیقه!!!

نسبت به این مقاله خارجی حس خیلی خوبی داشتم چون تقریبا همه چی رو توضیح داده بود، مطابق آموزش هاش پیش رفتم و دستگاهم رو ساختم. جالبه بدونید با چهارتا وسیله ساده انقدر خوب آموزش داده بودن که تقریبا 15 دقیقه ای دستگاهم آماده شد (البته من چون از قبل اقدام به ساخت دستگاه کرده بودم تقریبا لوازمش رو داشتم و برای همین ساختش کلا 15 دقیقه از من وقت گرفت) شما اگه وسایل رو نداشته باشید ممکنه تهیه اون ها بیشتر ازتون زمان بگیره. وسایلش هم توی همه الکتریکی ها پیدا میشه نگران نباشید.

خب تصمیم گرفتم این مقاله رو به فارسی ترجمه کنم و براتون قرار بدم تا همه کسایی که مثل من مشکل مالی دارن بتونن ازش استفاده کنن و نیاز نباشه هزینه های سنگین پرداخت کنن. من سعی کردم مقاله رو عینا براتون ترجمه کنم تا حق مطلب ادا بشه. با تشکر از شرکت پرآور صنعت که اجازه دادن مقاله من در سایت خوبشون منتشر بشه.

خب بریم سراغ آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی

جوجه کشی مصنوعی با دستگاهی به نام ماشین جوجه کشی (incubator) انجام میشود یا به عبارت دیگر ماشین جوجه کشی به وسیله ای اطلاق میشود که در آن شرایطی مشابه شرایط طبیعی توسط اجزای مختلف فراهم میشود و هرچه این شرایط به شرایط طبیعی که توسط پرنده ی مادر فراهم میشود نزدیکتر باشد ماشین جوجه کشی ایده آل تری خواهیم داشت.

لوازم مورد نیاز برای ساخت دستگاه جوجه کشی با کارتون ساده

برای این که بتوانید ساخت دستگاه جوجه کشی را انجام دهید به وسایل گوناگونی احتیاج دارید. از جمله لوازم مورد نیاز برای ساخت دستگاه جوجه کشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) یک عدد کارتن یا جعبه آکاسیو (یخدان یونولیتی) درب دار

2) پاتروم (سرپیچ) متصل به سیم + لامپ ۲۵ وات

3) چسب نواری

4) توری پلاستیکی مقاوم یا توری فلزی مناسب

5) دما سنج و رطوبت سنج دیجیتال

6) ظرف آب مناسب برای قرار گرفتن داخل کارتن

7) اسفنج

اساس کار کلیه دستگاه های جوجه کشی

اساس کار کلیه دستگاه های جوجه کشی مبتنی بر چهار اصل دما / رطوبت / تهویه / چرخش میباشد. چنانچه هر یک از دستگاه های جوجه کشی یکی از 4 اصل گفته شده را در اختیار نداشته باشند، پرورش دهنده طیور دچار مشکل های اساسی خواهد شد. توصیه می کنیم حتما 4 مورد بیان شده را به بهترین شکل در دستگاه های جوجه کشی فراهم کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

دما و طوبت

یکی از عوامل مهم و ضروری که باید در هنگام استفاده از دستگاه جوجه کشی رعایت شود، دما و رطوبت است. دما و رطوبت جز عوامل اصلی دستگاه های جوجه کشی هستند که به طور مستقیم بر جوجه کشی تأثیر می‌گذارند. اگر استانداردهای موجود در دما و رطوبت به خوبی اجرا نشود راندمان کاری کاهش خواهد یافت.

تهویه

جنین برای اینکه بتواند از پوست خارج شود و آن را بشکند نیاز به اکسیژن و دفع دی اکسید کربن دارد. از این رو تهویه یکی از مهم‌ترین نقشه ها را برای خروج دی اکسید کربن و جذب اکسیژن ایفا می کند. در هنگام ساخت دستگاه جوجه کشی به تهویه آن توجه ویژه داشته باشید.

چرخش

عامل بعدی که در دستگاه جوجه کشی باید مورد بررسی قرار بگیرد، چرخش است. چرخش از چسبیدن جنین به پوسته اصلی جلوگیری می کند. اگر چرخش به درستی انجام نشود با مرگ جنین همراه خواهد بود. چرخش باید به آرامی و بدون لرزیدن و تکان خوردن انجام شود.

مراحل ساخت دستگاه جوجه کشی با کارتون

مراحل ساخت دستگاه جوجه کشی با کارتون به شرح زیر می باشد. مراحل را قدم به قدم انجام دهید تا یک دستگاه جوجه کشی را در پایان داشته باشید.

مرحله اول ساخت دستگاه جوجه کشی:

یک کارتن یا یخدان یونولیتی انتخاب کرده (البته یخدان یونولیتی به دلیل عایق بودن مناسب تر است) و روی بدنه آن سوراخی ایجاد نمایید به اندازه ای که پاتروم (سرپیچ) از آن عبور کند. سپس توسط نوار چسب، پاتروم را از داخل و خارج سوراخ به بدنه یخدان بچسبانید. این کار را با دقت انجام دهید تا بر اثر تماس لامپ با بدنه یونولیتی باعث آتش سوزی نشود. سپس یک لامپ ۲۵ وات را به سرپیچ متصل نمایید.

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

حتما بخوانید : فیلم آموزش پرورش بلدرچین از 0 تا 100 بصورت کاملا حرفه ای و تخصصی

مرحله دوم ساخت دستگاه جوجه کشی با کارتون:

با استفاده از توری پلاستیکی مقاوم یا توری های فلزی موجود در بازار اطراف لامپ را همانند تصویر بپوشانید. با استفاده از ابعاد کارتن می توانید اندازه دور لامپ را توسط توری تنظیم نمایید.

علت استفاده از توری سیمی

جلوگیری از تماس جوجه ها پس از تولد با لامپ. (چنانچه از برخورد جوجه ها با لامپ جلوگیری نشود، ممکن است تبعات زیادی چون شکستن لامپ و از بین رفتن جوجه ها را به دنبال داشته باشد)

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

در صورت تمایل می توانید از توری موجود در کف جعبه استفاده کنید تا از جمع شدن فضولات زیر پای پرنده جلوگیری شود.

مرحله سوم ساخت دستگاه جوجه کشی با کارتون ساده:

مطابق تصویر دما سنج و رطوبت سنج دیجیتال را درون جعبه قرار دهید همچنین مطمئن شوید که دما سنج و رطوبت سنج به درستی و با دقت زیاد کار می کند.

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

مرحله چهارم ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی:

جهت تامین رطوبت مورد نیاز جوجه کشی یک ظرف آب داخل جعبه قرار دهید، همچنین می توانید داخل ظرف از اسفنج استفاده نمایید تا بتوانید رطوبت مورد نیاز جعبه را کنترل نمایید.

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

مرحله پنجم دستگاه جوجه کشی دست ساز:

روی درب کارتن یا یخدان، برش مربع یا مستطیل شکل ایجاد کنید و با استفاده از شیشه قاب عکس یا طلق پلاستیکی محل برش خورده را بپوشانید و اطراف آن را با نوار چسب محکم بچسبانید. جهت گردش جریان هوا و تهویه داخل جعبه می توانید دو سوراخ کوچک در طرفین جعبه ایجاد نمایید و یک سوراخ کوچک روی درب بالای آن ایجاد نمایید.

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

حتما بخوانید : همه چیز درباره مادر مصنوعی و کاربرد آن در جوجه کشی

مرحله ششم ساختن دستگاه جوجه کشی:

قبل از قرار دادن تخم های نطفه دار درون دستگاه باید دستگاه را برای یک یا دو روز روشن کنیم تا از رطوبت و دمای مورد نیاز در دستگاه اطمینان حاصل کنیم. در طول دوره جوجه کشی درجه حرارت دستگاه باید روی ۳۷.۵ درجه سانتیگراد ثابت بماند و باید رطوبت دستگاه برای ۱۸ روز اول بین ۵۵ تا ۶۵ درصد و برای چهار روز آخر بین ۶۵ تا ۷۵ درصد تنظیم شود.

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی
آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی

مرحله هفتم ساخت لانه جوجه با کارتن:

یک تخم مرغ به ۲۱ روز زمان نیاز دارد تا به جوجه تبدیل شود. حتما زمان گذاشتن تخم ها درون دستگاه جوجه کشی را یادداشت و میزان دما و رطوبت اندازه گیری شده در هر روز را ثبت نمایید تا در صورت مشاهده تغییرات غیر عادی سریعا نسبت به رفع آن اقدام کنید.

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

مرحله هشتم دستگاه جوجه کشی با کارتون:

تخم ها را باید در هر روز و در فواصل زمانی منظم بچرخانید این امر باید تا هجدهمین روز جوجه کشی ادامه پیدا کند. برای چرخش درست تخم ها می توانید یک طرف آن را علامت “A” و طرف دیگر آن را با علامت “B” نشانه گذاری کنید و در هر مرحله یک چهارم تا نیم دور تخم مرغ ها را بچرخانید.

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

مرحله نهم ساخت دستگاه جوجه کشی:

مشاهده داخل تخم ها بعد از هشت روز به جهت شناسایی تخم های نطفه دار از سایر تخم ها.

برای این کار یک چراغ قوه را در فضای تاریک به تخم بچسبانید، توجه داشته باشید که  لنز چراغ قوه باید به اندازه ای کوچک باشد که با قرار دادن تخم روی آن، نور از اطراف مشاهده نشود. پس از بررسی تخم ها آنهایی که نطفه دار نیستند و یا تفاوتی با سایر تخم های نطفه دار دارند را از دستگاه خارج نمایید.

برای مشاهده داخل تخم، به آرامی آن را بچرخانید تا از ایجاد نطفه در آن مطمئن شوید.

جنین زنده مانند یک نقطه دیده می شود که با رگ های خونی به اطراف احاطه شده است، جنین مرده شبیه به حلقه و یا رگه هایی از خون دیده می شود، تخم بدون نطفه کاملا شفاف بوده و نور از آن عبور می کند.

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی
آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی

مرحله دهم ساخت دستگاه جوجه کشی:

اگر دقت کنید در روز بیست و یکم صدای ضربه زدن نوک جوجه ها به تخم ها را خواهید شنید. این صدا به منظور ترکیدن کیسه هوای داخل تخم و برخورد نوک جوجه با پوسته تخم مرغ ایجاد می شود. پس از شنیدن صدا شاید تا ۱۲ ساعت زمان لازم باشد تا جوجه به طور کامل از تخم خارج شود.

نکته : در حین خروج جوجه ها از تخم هرگز به آنها کمک نکنید و اجازه دهید خود جوجه این کار را انجام دهد چرا که برخی از جوجه ها هنوز توان شکستن تخم را ندارند و به زمان بیشتری برای جذب انرژی لازم دارند.

ساخت دستگاه جوجه کشی
ساخت دستگاه جوجه کشی

حتما بخوانید : عفونت کیسه زرده در جوجه ها + درمان

فواید استفاده از دستگاه جوجه کشی

داشتن دستگاه جوجه کشی دست ساز مزایای بسیار زیادی دارد. از جمله این مزایا می توان به سبکی و راحتی در حمل و نقل، احتیاج نداشتن به برق شهری در برخی از مواقع، نگهداری از تخم ها به بهترین روش، مناسب برای افراد مبتدی، بسیار مقرون به صرفه،قابل استفاده در مکان های مختلف، امکان جوجه کشی آسان در فصل های مختلف سال، نیاز نبودن به مرغ کرچ و بسیاری از مزایای دیگر اشاره کرد.

نکات مهم در هنگام جوجه کشی

نکات بسیار مهمی در جوجه کشی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید. نبود و رعایت نکردن هر یک از عوامل مهم در هنگام جوجه کشی می تواند شما را با مشکلات بسیار زیادی رو به رو کند. تخم های نطفه دار مناسب، ضد عفونی کردن دستگاه جوجه کشی، تنظیم استاندارد دما و رطوبت، چرخش تخم های نطفه دار و عوامل بسیار زیاد دیگر که باید هنگام جوجه کشی آنها را رعایت کنید. رعایت دقیق موارد جوجه کشی می تواند شما را به سودهای کان در این زمینه نزدیک تر کند.

شما برای ما از ساخت دستگاه جوجه کشی بنویسید

در این مطلب از وبسایت پراور سعی کردیم تا شما را با ساخت دستگاه جوجه کشی آشنا کنیم.در این مطلب به خوبی دریافتید که برای جوجه کشی نیازی به هزینه های بسیار زیاد نیست و با چند وسیله ساده به راحتی می توانید دستگاه جوجه کشی را در اختیار داشته باشید.  شما می توانید در انتهای این مطلب و در بخش نظرات، دیدگاه خود را نسبت به این مطلب با ما به اشتراک بگذارید. همچنین شما می توانید تمامی سوالات خود را برای ما به اشتراک بگذارید تا پشتیبانان ما در اسرع وقت نسبت به پاسخ سوالاتتان اقدام کنند. امیدواریم از این مطلب سایت پراور نهایت بهره را برده باشید.

سوالات متداول

آیا با کارتن و لامپ معمولی میتوان دستگاه جوجه کشی ساخت؟

بله، شما حتی با کارتن و لامپ معمولی، مقداری سیم، دماسنج و... میتوانید دستگاه جوجه کشی بسازید. با ما همراه باشید تا ساده ترین روش ساخت دستگاه جوجه کشی را بیاموزید.

هزینه ساخت دستگاه جوجه کشی چقدر است؟

با توجه به اینکه اکثر لوازم مورد نیاز در خانه همه افراد موجود است با کمترین هزینه میتوانید دستگاه جوجه کشی خود را بسازید. بصورت میانگین 20 تا 50 هزار تومان هزینه نیاز خواهید داشت.

فیلم آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی


946 پاسخ

     1. سلام دوست عزیز من الان یک دستگاه نیمه اتوماتیک ساختم میخواستم بدونم میتونم بجای زدن لامپ 25وات از لامپ مادون قرمز استفاده کنم منظورم اینه میتونم در دوران ستر از لامپ مصنوعی استفاده کنم یا فقط وقتی جوجه ها در اومدن باید از این لامپ استفاده کرد ؟؟

     2. چگونه می توان رطوبت داخل کارتون را افزایش داد بنده درست کردم اما رطوبت بالا تر از ۴۵ نمیرود

     3. سلام برای افزایش رطوبت دستگاه جوجه کشی در سیستم های دستی میتوان سطح اب داخل ظرف را افزایش داد. دقت داشته باشید که سطح آب مهم است نه عمق آن. بدین معنی که باید هوای گرم داخل دستگاه با سطح زیادی از آب در تماس باشد تا رطوبت نیز افزایش پیدا کند.اگر در داخل دستگاه مورد استفاده شما فضای کافی برای قرار دادن یک ظرف پهن وجود ندارد بهتر است که یک اسفنج مرطوب در داخل ظرف اب قرار دهید. بدین شکل رطوبت موجود در اسفنج در اثر هوای گرم داخل تبخیر خواهد شد. دقت داشته باشید که برای افزایش رطوبت جوجه کشی بدین طریق باید کمی صبر کنید و حداقل نیم ساعت باید از انجام آن بگذرد تا شاهد افزایش رطوبت باشید.

      با احترام.

     1. با سلام تخم مرغ هارو هرچندساعت یکبار باید بچرخانیم و برای رساندن رطوبت ب حد مناسب باید چ کنیم؟

     2. سلام دوست عزیز
      تخم ها باید هر 8 ساعت یک بار چرخونده بشن. برای تنظیم رطوبت هم باید داخل ظرف آب یک اسفنج بذارید.
      با احترام

    1. سلام برای جعبه‌های یونولیتی مال رای گیری هست بازم لامپ ۲۵ وات استفاده کنم یا خیر در ضمن این لامپ ۲۵ با ترانزیستور باید روشن بشه یا همون برق خانگی ممنونم از لطفتون

     1. سلام بله میتونید از 25 وات استفاده کنید و با استفاده از دیمر میزان نور و گرما رو تنظیم کنید. برق خانگی

     1. سلام. دیمر چیه؟ اگه دماش بره بالا یا کم باشهیا رطوبطش کم و زیاد بشه چیکارکنیم؟ برای بقیه ی پرنده هام میشه ازش استفاده کرد؟

     2. سلام دیمر تنظیم کننده میزان نور و به طبع میزان حرارت و دما هستش و همه الکتریکی ها دارن معمولا، بله برای تمام پرندگان مناسب هستش. با احترام

   1. سلام دستگاه من دمایش ۳۹ درجه است من از دیمر استفاده کردم اما رطوبت سنج گران است و نمی خرم ولی بجاش کارتن را سوراخش کردم حالا من چگار کنم اشگال نداره دمایش ۳۹ است

    1. سلام دما نقش مهمی داره و باید با توجه به تخمی که درون دستگاه قرار میدید دما رو بصورت استاندارد تنظیم کنید. بوسیله دیمر دقیقا میتونید تاینکارو انجام بدید و نیاز به سوراخ کردن دستگاه نیست

   1. سلام دیمر بهتره یا سنسور دما
    و چطور به صورت دستی رطوبت رو اندازه بگیریم یک روش بگید که هزینه کمتری داشته باشه و بعد از بیرون اومدن جوجه ها شرایط نگداریشون به چه صورته. با تشکر

    1. سلام دیمر ، جهت تامین رطوبت مورد نیاز جوجه کشی یک ظرف آب داخل جعبه قرار دهید ، همچنین می توانید داخل ظرف از اسفنج استفاده نمایید تا بتوانید رطوبت مورد نیاز جعبه را کنترل نمایید . جوجه پس از تولد حدود 12 تا 18 ساعت داخل جعبه باشد . بعد از خارج کردن از جعبه در جای بسته و گرم نگهداری کنید . برای آن ها آب به اضافه 8 درصد شکر قرار دهید و دادن دان استارتر به جوجه ها توصیه می شود

     با احترام.

   1. سلام در طول هر ۲۴ ساعت ۶ مرتبه چرخش آهسته و منظم داشته باشید.این چرخش در دوران ستر مورد نیاز است و به دلیل تکامل نطفه در دوران هچ دیگر نیاز به چرخش نمی باشد.
    در دور ستردما اندکی بیشتر از دوران هچر می باشد ، همچنین درصد رطوبت کمتر است.از همه مهم تر تخم نطفه دار در دوران ستر نیاز به چرخش دارد.برای مثال در مورد تخم نطفه دار مرغ ، ستر به ۱۸ روز اول جوجه کشی می گویند.در مرحله هچر که سه روز آخر جوجه کشی است نطفه در داخل تخم به اندازه کافی رشد کرده است و به جوجه تبدیل شده است و آماده شکستن پوسته و خروج از تخم می باشد.
    در این مرحله از جوجه کشی دیگر نیاز به چرخش نیست. همچنین دما در این مرحله مقدار اندکی از دمای مرحله ستر کمتر است و به رطوبت بیشتری نیاز خواهیم داشت.

    با احترام.

  1. سلام خسته نباشید خیلی مفید بود.
   فقط من یه سوالی داشتم لامپی که داخل کارتن میزاریم باید همیشه روشنش بزاریم یا ساعت مشخصی باید روشن و خاموشش کنیم؟لطفا راهنماییم کنید.من فقط تو این مرحله موندم که لامپ رو وقتی روشن میکنم همیشه بزارم روشن بمونه شبو روز تا ۲۱ روز باید هرلحظه اون لامپ روشن باشه یا ساعت مشخص داره؟؟؟بعدش وقتی جوجه ها سر از تخم در آوردن لامپو روشن کنیم یا خاموش؟لطفا راهنمایی کنید مچکرم از سایت خوبتون.

   1. سلام می شود در کف دستگاه جوجه کشی توربا فاصله کمی از کف بگزاریم که گرما به پایین تخم برسد تا خواهد آن را بچرخانیم

    1. سلام دوست عزیز
     لامپ باید جهت مخالف تخم ها نصب بشه. برای تنظیم رطوبت باید ارتفاعش هم تنظیم بشه. دیمر برای تنظیم روشنایی یا دما استفاده میشه. اما روی رطوبت تأثیری نداره.
     با احترام

   1. سلام من تمام وسایل رو دارم اما رطوبت سنج ندارم تو دیجی کالا یکی دیدم قیمت اش ۷۱هزار تومن هست دیجیتالی هم هست بخرم و میشه واسه کف دستگاه پودر چوب ریخت و میشه بگین این سه بار چرخش رو تو چه ساعاتی بچرخونیم با تشکر

 1. سلام تشکر بابت راهنمایی فقط یه راهنمایی در مورد پرورش جوجه از تخم در اومده بدین که ایا بعد تولد تو همون جعبه باید نگه داشت یا جای دیگه تشکر

    1. سلام تنظیم رطوبت با ظرف آب و اسفنج انجام میشه و دما هم بیشتر با دمای محیط در ارتباط هست شما باید سعی کنید دمای محیطی که دستگاه قرار داره رو کنترل بفرمایید ولی درمجموع با چند دقیقه خاموش کردن لامپ میتونید تنظیم دمای لحظه ای داشته باشید.
     با احترام

     1. درود و احترام و خسته نباشید و سپاس از زحمات و راهنمایی هاتون…
      برای ثبات و بکنواخت سازی دما و رطوبت داخل محفظه دستگاه ؛ آیا میتوان از فن پشت cd و یا رایانه استفاده کرد؟
      محل قرارگیری فن بهترین جا کجاست اگر مشکلی در قرارگیری ندارد؟
      آیا میشه که از آرمیچر ساده اسباب بازی برای به حرکا درآوردن تخم ها استفاده کرد ؛ روش ساخت کفی متحرک زیر تخم ها رو هم توضیح بدید که یک دستگاه یکپارچه و ایده آل خانگی را بتونیم بسازیم…

      توضیح کامل و یا مقاله کلی تر بیان کنید ؛ لطفا…
      سپاسگذارم…

     2. سلام دوست عزیز بزودی یک آموزش ساده برای ساخت دستگاه جوجه کشی تمام اتوماتیک براتون قرار خواهیم داد. با احترام

     1. سلام واقعا از راهنمائی شما سپاسگذارم .آیا تخم غاز هم با لامپ ۲۵ وات جوجه میشه یا لامپ قویتر استفاده کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدید

     2. سلام دوست عزیز
      این لامپ جهت تأمین گرما تو دستگاه گذاشته میشه. موقع گذاشتن تخم ها در دستگاه دما رو روی 38/5 درجه تنظیم کنید و بعد از یک هفته دما رو به 37/7 درجه سلسیوس تغییر بدید. در پایان هفته سوم این تغییر جزئی تر میشه و دما به 37/5 کاهش پیدا میکنه. این دما تا 3 روز قبل از هچ ثابته و در ایام هچر باید دما رو به 37/2 کاهش بدید. رطوبت در جوجه کشی غاز حدودا 60 درصده و فقط تو 3 روز پایانی باید رطوبت رو به 70 تا 75 درصد افزایش بدید.
      با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   شما باید دمای محیطی که دستگاه رو درونش قرار دادین تنظیم کنید
   برای مثال اگر تو اتاق میزارید باید سعی کنید دمای اتاق رو ثابت نگه دارید!

   1. اخه را سوالهای تکراری میپرسین خب برین بالا بخدا هست این بنده خدا چندبار توضیح بده کامپیوتر نیست که عزیزان والا من که خوندم خسته شدم نیازی به سوال الکی نیست بخدا با تشکر

  1. سلام، خواهش میکنم
   بنده در پرورش شتر مرغ تخصصی ندارم در عین حال نظر شما رو تایید میکنم شاید سایر دوستان اطلاع داشته باشند و پاسخ بدهند.
   با احترام

 2. سلام.دستتون درد نکنه ولی شما می تونید
  برای کنترل دما از یک اتو ماتیک کرسی برقی استفاده کنید که واقعا مفیده
  من خودم اسفاده کردم وجواب داده
  می تونید اتوماتیک رو از الکتریکی ها بخرید.

 3. سلام من زحمت کشیدم دستگاه رو درست کردم سوال 1 اگر دستگاه همان طوری که در اینترنت گفته شده باشد جوجه ها در می یان سوال 2 ایا شما جایی رو در کرج می شناسید که تخم نطفه دار خوب بفروشه یا اگر هم در کرج نبود در اطراف کرج جایی رو می شناسید که تخم نطفه دار خوب بفروشه سوال 3 برای مثال اگر از تهران تا کرج تخم نطفه دار بیارم نطفه اسیب می بینه

  1. سلام دوست عزیز
   اگر مطابق اموزش ما ساخته باشید حتما درمیان.
   متاسفانه برای این تعداد کم ما جایی رو نمیشناسیم که معرفی کنیم.
   با احترام

  1. روز ۱۸ که روز هچ هستش لازم به چرخوندن نیس.اگه شما واقعا به این حرکت علاقه دارین من پیشنهاد میکنم از بدنه ی یخچال ب جای کارتن استفاده کنین هم استاندارد بیشتری داره هم چیزی حدود ۲۱۰ تا ۲۸۰ تخم مرغ بسته به سایز یخچال فضا دارین.من خودم ماهی ۱۴۰۰۰ تا جوجه در میارم

   1. سلم دوست عزیز
    اگر تمام مراحل ساخت رو درست انجام داده باشید و ایراد فنی نداشته باشه، حتما کار میکنه.
    با احترام

  1. سلام لامپ معمولی هستش
   یه مقدار سیم، پاتروم و دوشاخ نیاز دارید اگر خودتون نمیتونید به الکتریکی ها بگید درست میکنن همونجا براتون.
   با احترام

 4. سلام سرپیچ چیه و اگه از کارتون استفاده کنم اتش نمیگیره بعد نطف دار یعنی چی ؟؟ بعد فاصله لامپ از سقف باید دور باشه ممنون

  1. سلام سرپیچ همون پاتروم هستش! اگه به لامپ ها منزلتون دقت کنید همه پاتروم دارن که معمولا سیاه رنگ هستش.
   نه آتش نمیگیره خیالتون راحت. لامپ رو دقیقا مصابق تصویری که در متن آموزش قرار دادیم نصب کنید.
   با احترام

   1. مثلا ممکن تو این بیست ویک روز بیست تومان پول برق بیاد
    ؟؟؟بعد سر پیچ باید نصفش در باشه نصفشم داخل درسته ؟؟؟میشه؟؟؟

   1. سلام نمیشه تو این دوساعت یک پارچه روی تخم ها بندازیم تا یخ نشن ؟؟؟ دما سنج کجا گیر میاد بعد قیمتش زیاده ؟؟ ممنون میشم از لطف و محبت شما دوست دار شما الیاس

    1. سلام نه پارچه جوابگو نیست، میتونید از باتری موتور یا ماشین برا این دوساعت استفاده کنید اگر مقدوره براتون.
     دما سنج رو همه تجهیزات پزشکی ها دارند. نه قیمتش زیاد نیست.
     با احترام

     1. ببخشید اشتباه گفتم رطوبت سنج بعد مثلا۱۰هزار تومانه؟؟بعد حتما باید دماسنج دیکیتالی باشه دما اشکال نداره رو ۳۷باشه ن تو دماسنج جیوه ای نیم نمیزنه

      با احترام ممنون

     2. رطوبت سنج دیجیتالی معمولی 10 الی 15 هزار تومان هست
      نه دماسنج معمولی هم باشه کفایت میکنه نیاز نداره حتما دیجیتال باشه.

  1. سلام رفتم ..الکترونیکی ..گفت .کمترینش 100.واته لامپ 100وات ایراد دارد

   سلام ..میتونم از لامپ 100استفاده کنم

 5. سلام به جای کارتون از جانون دانی ها هست میشه استفاده کرث؟؟این کار را میشه تو خونه انجام داد؟بعد حتما باید تلق و.. بزاری ؟؟چونکه جانوندونی شفاف هس

  باتشکر از گروه پراور ممنون

 6. سلام گرم به شما گروه خوب ممنون از این ایده خوبتان …. ببخشید شکا که میگین بایدتا روز ۱۸ دما باید رو۵/ ۳۷تنظیم کنید بعد روز ۱۸دما باید رو چند باشه؟؟!

  1. سلام دما کلا 37.5 باید باشد. و رطوبت برای 18 روز اول 55 تا 65 و برای چهار روز آخر 65 تا 75 درصد میشود. شما اشتباه برداشت کردید مجدد مطالعه کنید.
   با احترام

 7. سلام ببخشید شما اون بالا که به اون اقا گفتیث رطوبت سنج ۱۵تومانه اما قیمت کردم ۵۰تومان بود رطوبت سنج خیلی مهمه؟نمیشه هر روز یک بار با گوشی رطوبنش را اندازه بگیرم؟؟ممنون…بعد بدون رطوبت سنج ممکن بعضی از تخم ها جوجه بشه ؟؟با احترام!

  1. سلام
   در اینترنت جستجو کنید رطوبت سنج h301 ، بنده همین الان جستجو کردم در فروشگاه های اینترنتی از 10 هزار تومان موجود بود…
   بله رطوبت مهمه چون اگه رعایت نشه نطفه به پوسته میچسبه و باعث مرگ جوجه میشه.
   موفق باشید

 8. سلام لامپ بیست وپنج وات چند پولشه؟؟بعد بدون رطوبت سنج ممکن بعضی جوجوها از تخم در بیان چونکه ۵۰تومانه ربت سنج؟

  1. سلام قیمت رو باید از الکتریکی ها بپرسید.
   باید رطوبت تنظیم باشه چون در صورت عدم تنظیم بودن ممکنه نطفه به پوسته بچسبه.
   با احترام

 9. سلام شما که میگینن تو اینترنت سرج کنید نگاه کردم اما چجوری بخرم من برا ی یکی از روستا های مرودشتم اما شرکتش برای تهرانه چجوری بخرم میشه یه راهنمایی کنید؟؟؟

 10. میشه یه راهنمایی کنید چجوری از اینترنت رطوبت سنج بخرم ممنون میشم بعد این رطوبت سنج ها بجزتو کالا های پزشکی کجا گیر میادممنون؟؟؟

 11. سلام بعد هزینه برای ارسال نمیگیرن ؟؟؟؟اگه بگیرن که خیلی ما دوریم مممنون از این راهنماییتان ببخشید هی مزاحم میشم

  1. با پست معمولی اگه بفرستن براتون زیر ده تومن میشه هزینه ارسالش.
   البته دوست من بهتره با شرکت مربوطه تماس بگیرید و در چند ثانیه جواب همه سوالاتتون رو بگیرید!
   با احترام

 12. سلام باید از کالاهتی پزشگی بگم رطوبت سنج h301بدین؟؟چون فکر میکنن رطوبت سنج پزشکی میخوام ممنون؟دوستداره تو وگروه خوبتان محمد امین مهمانواز

 13. بیخشید میترسم اینترنتی ها کلا سرم بزارن چون که میگن اول پول بریز به حساب تا بعد ارسال کنم؟حالا بعد اگه کالا پزشکی رفتم درسته بگم رطوبت سنجh301بدین ممنون؟؟

 14. ببخشید من که میگم لامپ ۲۰ایا میشه استفاده کرد البته اگه میشه لامپم از این سفید کم مصرف هاست ایا میشه از این لامپ بیست وات کم مصرف استفاده کرد؟؟

  1. سلام میتونید یک سنسور اتوماتیک کرسی برقی از الکتریکی ها تهیه کنید و سر راه سیم لامپ قرار بدید و شدت روشنایی رو بالا پایین کنید که به طبع دما هم بالا و پایین خواهد شد. با احترام

 15. با سلام و احترام
  بنده دستگاه را طبق روشی که گفتید درست کردم و فقط در قسمت دماسنج مشکل دارم
  دماسنج جیوه ای چوبی را خریده ام و سمت راست چوب رطوبت و سمت چپ دما را توسط یک خط قرمز نشان میدهد
  برای تخم مرغ دما باید 37.7 باشد و رطوبت باید 60 باشد
  ولی چون دماسنج جیوه ای دما و رطوبت را با یک خط نشان میدهد وقتی دما را تنظیم میکنم به 37 روبروی 37 نوشته 100 و عدد 100 رطوبت است چگونه باید این مشکل را حل کنم با تشکر

 16. با سلام و لطفا در ادامه مشکل قبلی ممنون میشم بگید علامت های هک شده ی F و C بر روی دماسنج جیوه ای به چه معناست و کدام قسمت رطوبت سنج و کدام دما را اندازه میگیرد کمی گیج شدم در این قسمت
  سپاس

 17. باسلام دوست عزیز. اگر تخم مرغ به آرامی با دستگاه اتوماتیک که خودم درست کردم به طور مداوم بچرخه اشکالی داره یا باید متوقف شود و دوباره بچرخه؟

 18. سلام میگم من هرکاری میکنم دما پایین نمیاد رو ۴۲ مونده هرچی هواکش درست میکنم جواب نمیده چه کنم از دماسنج الکلی استفاده میکنم

  1. سلام دوست عزیز. از لامپ چند وات استفاده کرده اید؟ احتمالا لامپ را با توان بالاتر استفاده کرده اید اما مجموعا بهتر است از اتومات اتو جهت تنظیم ولتاژ استفاده کنید یا میتونید لامپ رو کمی خاموش کنید…

   1. دوست عزیز ایشا ن از لامپ 7 واتی استفاده کردند واین مشکل راهم داشت که اگر دمای محل تغییر می کرد تخم ها خراب می شدند

 19. سلام خسته نباشید من یک دونه درست کردم اما به جای اینکه با دست بچرخونم با لوله و شانه تخم مرغ برای چرخش یک چیزی درست کردم فقط مشکل اینه که جنس شانه از کاغذه میخواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد؟؟؟ در ضمن من یک سری سوراخ روی اون درست کردم که هوا به تخم هم برسه

  1. سلام روز بخیر
   نه ایرادی نداره فقط باید حواستون باشه که مرطوب نشه شانه تخم مرغ.
   بررسی بفرمایید سوالی بود با کمال احترام در خدمتیم.

  2. ببخشید میشه بگین تخم مار هم میشه یا لاکپشت اخه پول خوبی داره میلیاندر میکنه تازه تخم اژدها هم میشه راستی لامپ هزار گذاشتم ولی نمیدانم همون موقع پختن جاتون خالی عجب دستگاهی است ممنون

 20. سلام بلدرچین ۱۹ روزگی میاد بیرون از تخم از چند روزگی دیگه نباید تخم رو تکون داد
  روزی چند بار باید تکون داد
  وسیله ای است که بتوان راحت تر تخم ها را تکان داد چون با دست وتک تک زیاد طول میکنه

  1. سلام تا 18 روزگی باید تکون بدید، در دستگاه های خانگی و دست ساز که خیر اما در دستگاه های اتوماتیک تخم ها اوتماتیک چرخانده میشوند. با احترام

 21. خیلی عالی بود.انشالله همیشه موفق و پیروز باشید.و خیرو برکت خدا همیشه تو کسبو کارِتان جاری و رِزقو روزیتان روز بروز بیشتر باشد.واقعا کمک بزرگی به علاقه مندان این کار کردید چراکه واقعا استارت موفقیت از همین جاها شروع میشه و کمک بزرگی به جوونا میشه. بنده یک سوآل کوچک داشتم میشه از بخاری اتوماتیک آکواریوم استفاده کرد چون دماشو رو ۳۷نیم میشه تنظیم کرد.

 22. آقا من تخما از ۲۰تا۹ تاش رگ داشت بقیش یه طرفش قرمز بود یه طرفش خالی ممکنه هنوز نطفه نزده باشه

 23. سلام …من میخوام یه دستگاه بسازم اما به جای اون فن کامپیوتر از ارمیچراستفاده کنم مشکلی نداره بنظرتون؟وبرای گذاشتن تخم بلدرچین بایدقسمت پهنش روبه بالا باشه؟

  1. سلام میتونید استفاده کنید و مشکلی نداره…
   نه باید طرفین تخم رو علامت بزنید و بصورت منظم بچرخونید تخم هارو. این کار جهت جلوگیری از چسبیدن جوجه به پوسته تخم انجام میشه. با احترام

 24. ببخشیدنطفه بینی تخم بلدرچین چطورانجام میشه ؟خودم گشتم اما چیزی برای بلدرچین پیدانکردم قبل ازجوجه کشی میشه نطفه بینی کردیا روزهفتم جوجه کشی؟

 25. سلام دستگاهم تکمیل شده فردا تستش میکنم ببینم دماورطوبتش چطوره…ازنظرمن عالی دراومده…ففط اظطراب دارم نتیجه نگیرم ):

 26. سلام تخمایی که من گذاشتم رگ داخلشون بود اما از یه نقطه نبود بعد الان ۱۸ روزه هنوز در نیومدن تخم بلدرچین هست

 27. سلام من الان تخم مرغ هارا گذاشتم در روز ۵ هستند نصف تخم مرغ کبودی گرفته است. ودر وسط کبودی نطفه وجود دارد آیا تخم مرغ سالم است. تشکر فراوان

 28. باسلام و احترام خاص
  از صداقت و بزرگواری در امر آموزش این مورد نهایت تشکر و قدر دانی دارم همیشه موفق باشید

  1. سلام دوست عزیز، ممنون از توجه شما، امیدواریم که در اینده نیز بتوانیم با انرژی بیشتری خدمتگذار شما عزیزان باشیم. با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   بله امکان پذیره منتها باید شرایط، دما و رطوبت دستگاه با توجه به نوع تخم قرار گرفته تنظیم گردد. با احترام

 29. سلام
  تشکر از همه اعضاء پرآور ممنون ممنون آیا میشه بگید آکاسیو (یخدان یونولیتی) از کجا تهیه
  کنم

  1. سلام وقتتون بخیر
   رطوبت سنج رو معمولا مغازه های لوازم پزشکی دارند، توری هم از ابزار فروشی ها میتونید تهیه کنید. با احترام

 30. سلام
  مخواستم بهم لامپ 25وات پر مصرف قدیمی باشه یا کم مصرف
  امروزی اخه لامپ پر مصرف از 40وات به پایین نیست
  چه کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   قرار دادن لامپ برای تامین دما هستش و لامپ های کم مصرف امروزی متاسفانه نمیتونن تامین دما کنند همچنین لامپ 40 وات دمارو بالا میبره. با احترام

 31. سلام من تخم شترمرغ نطفه دار تهیه کردم 42روز میشه تا جوجه ها از تخم بیان بیرون روز انتقال به هچر روز 39هست میخوام بدونم تا روز 39روزی چند بار باید تخم هارو بچرخونم

 32. سلام و عرض خسته نباشید بابت زحماتتون من یه دستگاه جوجه کشی ساختم طبق دستورالعمل شما اما رطوبت از پنجاه بالاتر نمیره گاهی هم کمتر از پنجاه هست میخواستم بدونم چجوری میشه رطوبتو افزایش داد با تشکر

 33. ببخشید مزاحمتون میشم یه سوال دیگه هم برام پیش اومده میخواستم نحوه ی دقیق چرخش تخم مرغارو بدونم ایا تخمایی که بصورت افقی هستن باید دور خودشون بچرخونیم یا تخمارو رو زمین غلط بدیم با تشکر

  1. سلام باید روی دو طرف تخم مرغ علامت بزنید مثلا یک طرف ضربدر و طرف مقابل دایره. هنگام چرخش هم نیم دور نیم دور، در فواصل زمانی مختلف بچرخونید تا از ضربدر به دایره برسید. با احترام

 34. ببخشید منظورتونو از نوسانات دمایی نمیفهمم ایا اگر زیاد دما تغییر کنه مشکل ساز میشه یا اگه مثلا دما روی دو سه درجه بالاتر ثابت بمونه ؟؟

 35. سلام اين دستگاه دستساز براي تخمهاي پرندگان گراقيمترمناسب هست ؟چند درصد تخم ها تبديل به جوجه ميشه درحالت عالي شرايط دم و رطوبت

  1. سلام تفاوتی نداره تخم چه پرنده ای رو درونش قرار بدید فقط باید شرایط مورد نیاز اون تخم رو تامین کنید توسط دستگاه. با احترام

 36. اگه در دوران هچر دما رو تغییر ندیم ینی با همون دمایی که دستگاه در زمان ستر داشته دوران هچرم بگزرونیم ایا مشکلی پیش میاد با تشکر

 37. سلام با عرض خسته نباشید الان هیجده روز از قرار دادن تخما تو دستگاه میگزره اما رطوبتو هر کاری میکنم از شصت درصد بالاتر نمیاد شما راهکاری برای حل این مشکل ندارین ؟ایا دلیلش میتونه ضعیف بودنه لامپ باشه با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   ظرف آب رو به لامپ نزدیک تر کردید؟! بله قطعا به لامپ و ظرف آبی که قرار دادید توی دستگاه مربوط هستش. با احترام

 38. اتفاقا چهارتا ظرف با سطح تبخیر بالا داخله دستگاه گزاشتم و دوتاشون دقیقا زیر لامپه اما نمیدونم چرا رطوبت رو شصت میمونه به نظرتون احتمال داره رطوبت سنج دقیق نشون نده با تشکر

  1. اره احتمال داره رطوبت سنجتون به درستی کار نکنه وگرنه همچین مشکلی رو هیچ کدوم از کاربران محترم گزارش نکردن. با احترام

 39. با سلام و عرض خسته نباشید به سایت پراور بابت زحماتتون .متاسفانه کار من نتیجه نداد احتمالا تو تامین رطوبت مشکل داشته ،تا امروز که روز بیست و دوم هست صبر کردم ولی نتیجه ای نگرفتم و هیچ یک از شش تا تخمی که تو دستگاه گزاشتم جوجه نشدن میخواستم بپرسم بازم صبر کنم یا خیر ،و ایا میشه تخمارو شکست و دید که اشکال از چی بوده با تشکر

 40. با سلام امروز ناامید شده بودم از در اومدن جوجه ها در دستگاه رو باز کردم و یه نگاه به تخما انداختم دوتاشون کاملا سیاه بود و حتی کیسه ی هوای تخم هم دیده نمیشد ایا نوک جوجه زودتر به کیسه هوایی رسیده و خفه شده یا جوجه سالمه با تشکر

 41. سلام یسوال داشتم اکه روزی سه بار درب‌دستگاه بازو‌بسته بشه برا چرخاندن تخم خا مشکلی پیش نماید درمورد رطوبت و‌دمای داخلیش ؟؟

 42. سلام خسته نباشید
  من اولین بار دستگاه جوجه کشی راه اندازی کردم دما و رطوبت همه چی درست
  روز 18 هم رطوبتو تا 65 بالا بردم و چرخش تخم مرغ هارو قطع کردم. الان 22 روز جوجه ها در نیومدن فقط از روز نوزدهم تخم مرغ سبک شده
  میخواستم بدونم باید بیشتر منتظر باشم یا دیگه تخم مرغ ها خراب شدند
  نطفه سنجی هم کردم روز 14 همه تخم مرغ ها رشدشون خوب بود
  خیلی خیلی ممنون میشم به من کمک کنید با تشکر

   1. با عرض سلام و خسته نباشید
    دیگه طاقت نیاوردم امروز یک تخم مرغو نطفه سنجی کردم با چراغ قوه جنین کامل بود(تمام تخم مرغ جز کیسه هوا تاریک بود)کیسه هوا هم قوس بزرگتر تخم مرغ مشخص بود. 24 روز از تخم مرغ ها گذشته آیا امکان در اومدنشون هست؟
    اگه آره تخم مرغی که نطفه سنجی کردم هم در میاد یا نه؟
    با تشکر

 43. سلام.خسه نباشید آیا میشه از آکواریوم استفاده کرد برای جوجه کشی ولامپ ولوازم را از بالای آکواریوم تعبیه کرد ممنون

 44. سلام با عرض خسته نباشید همون طور که اطلاع دارین متاسفانه دستگاه من خوب عمل نکرد و با اینکه خیلی رسیدگی کردم نتیجه نداد تا بیست و سه روز صبر کردم جوجه ها بیرون نیومدن دوتاشونو شکستم توش دوتا جوجه ی کامله کامل بود که پرای پشتشم در اومده بود اما مثل لینکه رشد نکرده بود و تا تخمو شکستم دیدم که تخم هم خیلی اب داره و سفیده توسط جوجه مصرف نشده بود میخواستن بدونم مشکلش از کجاست با تشکر

 45. سلام موفق نشدم ازتخم بلدرچین جوجه کشی کنم امروزروز هجدهم هست حتی تخم هم نشکستن ..خیلی اشتباه کردم موفق نشدم😭😭

  1. سلام دوست عزیز
   قطعا یکی از نکات رو در دوره جوجه کشی رعایت نکردید، نا امید نشید و دوباره تلاش کنید قطعا موفق میشید.
   البته این نکته رو هم بررسی کنید که آیا تخم هایی که قرار دادی نطفه دار بودن؟!
   با احترام

 46. سلام خسته نباشید
  26 روز از تخم مرغ ها میگذره ولی به دنیا نیومدن
  نمیدونم چرا روز 24 ام هم یک تخم مرغو نطفه سنجی کردم جنین کامل بود کیسه هوا هم سمت قوس بزرگتر تخم مرغ مشخص بود
  یعنی تخم مرغ ها زیاد گرم و سرد شد که خراب شدند چون کارتون گرما و سرما رو از خودش عبور میده؟
  در ضمن موقع چرخش تخم مرغ ها در کارتون رو برمیداشتم رطوبت میومد پایین مثلا 55 بود میشد 50
  علت هایی که میتونه داشته باشه چی میتونه باشه؟ ممنون میشم راهنمایی کن با تشکر

  1. سلام قطعا نوسانات دمایی و تامین رطوبت مشکل ساز شده.
   چندین بار تاکید کرده ایم که دمای محیطی که دستگاه اونجا قرار میگیره هم مهمه و نباید دستگاه رو در فضای سردی قرار بدید. با احترام

 47. با سلام و عرض خسته نباشید متاسفانه جوجه کشی من ناموفق بودو هیچ یک از تخما باز نشد اما وقتی توی دوتاشونو شکستم دیدم جوجه ای کاملا سالم داخلشه اما مثل اینکه خفه شده بود چون تخم مرغ هنوز اب خیلی داشت و زرده و سفیده مصرف نشده بودن میخواستم ببینم مشکل این از کجاست با تشکر

 48. سلام با عرض خسته نباشید جوجه ای که توی تخم مرده و زرده و سفیده ی تخم هم کاملا داخل تخم هست دلیل مردن جوجه چی میتونه باشه

 49. دوستانی که درکار جوجه کشی با این دستگاه موفق شدند لطفا تجربیاتشون رو در اختیار دیگر دوستان هم بگزارند با تشکر

 50. سلام جعبه باید در چه ابعادی باشه و میشه به جای لامپ از چیزای دیگه ای استفاده کنیم مثلا بخاری آکواریوم؟

 51. اگر از اسفنج داخل ظرف آب استفاده کنید بخاطر تخلخل و سوراخهای اسفنج تبخیر افزایش پیدا میکنه و رطوبت زیاد تری به شما میده

 52. اگر روزی چند ساعت قطعی برق دارید کف دستگاه مقدار ۳ الی۴ سانتی متر ماسه بادی بریزید. چون ماسه زمانی که برق وصله و لامپ روشنه گرما رو جذب میکنه و نگه میداره.زمانی که برق قطع بشه حد اقل تا یک ساعت دستگاهتون گرمایی نزدیک به گرمای استاندارد داره و از خراب شدن تخم ها جلو گیری میشه

 53. سلام روش جوجه کشی کم هزینه ای را پیشنهاد کردید ممنونم یک سوال اگه توی جعبه جوجه کشی از سبدهای میوه استفاده کنیم که هر چار طرف دما ورطوبت برابر است باز هم باید تخمها را روزانه چند بار چرخاند؟

  1. سلام دوست عزیز، تعداد تخم بستگی به ابعاد دستگاهی داره که میسازید، هرچه بزرگتر بسازید تعداد تخم بیشتری میتونید قرار بدید. با احترام

 54. سلام. ببخشید میخاستم ببینم میشه از دستگاه بخور سرد برای تامین رطوبت استفاده کرد؟ اخه با ظرف اب رطوبت دستگاه بالا نمیاد. همش 10%نشون میده ولی وقتی بخور سرد را با یک لوله وصل میکنم به دیوار دستگاه رطوبت میاد رو 50%

 55. سلام من دیروز دستگاه درست کردم طبق اموزش ولی لامپ25وات گیرم نیومذ از20وات استفاده کردم مشکل اینجاست که دما میره نزدیک50چی کارکنم ممنون

 56. سلام چند تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین

  ۱..من دستگاه رو درست کردم با دیمر و لامپ ۱۰۰روز ۱۵ لامپ سوخت نمیشه از چهار تا ۲۵ استفاده کرد بعد با دیمر کنترل کرد

  ۲ اگه رطوبت از مقداری که گفتین بیشتر شه به ۷۰ یا۸۰ برسه تخم ها خراب میشن

  ۳..میشه از این از دستگاه برای غاز استفاده کرد شنیدم برای غاز باید با اسپری هر روز روی تخمها اب پاشید و در دستگاه رو ۴ یا ۵ دقیقه باز گذاشت درسته یا نیازی نیست

  1. سلام دوست عزیز
   1) لامپ 25 وات خودش جوابگو هستش و نیاز نیست حتما از لامپ 100 استفاده کنید
   2) بله باید رطوبت رو سعی کنید ثابت نگه دارید
   3) بله برای تخم هر پرنده ای میتونید استفاده کنید فقط باید دما و رطوبت رو متناسب با تخمی که درون دستگاه قرار میدید تنظیم کنید
   با احترام

 57. سلام من دستگاه اتو ماتیک 500تایی دارم ولی سنسور رطوبت سنجش خراب شده ایا شما چیزی دارین بشه جایگزینش کرداگه ندارین راهی پیشنهاد بدین تابتونم رطوبت روتنظیم کنم دقت داشته باشین همین سنسور به عنوان قطع کن دستگاه بخار سرد میشه باتشکر

  1. سلام دوست عزیز
   شما باید با پشتیبانی شرکتی که دستگاه رو خریداری کردید تماس بگیرید و راهنمایی های لازم رو دریافت کنید
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   حتما باید از تلق استفاده کنید، چون در غیر این صورت نمی تونید دما و رطوبت رو تنظیم کنید.
   با احترام

 58. با عرض سلام و خسته نباشید…
  همه نظر هارو خوندم بااینکه هیچ کس نتیجه نگرفته منم میخوام فردا با بخاری اکواریوم جمع کنم دستگاه رو
  فقط مشکل اینجاست که من میخوام تخم طوطی به دنیا بیارم
  لطفا در این باره راهنمایی کنید مثلا میزان رطوبت و دما و چیزای مربوط به طوطی
  واقعا یه تشکر عالی هم ازتون بکنم که با حوصله به همه سوالا جواب دادین

  1. سلام دوست عزیز
   سلامت باشید
   از بخاری آکواریوم هم میشه استفاده کرد، به شرطی که بتونید دما و رطوبت رو تنظیم کنید.در خصوص جوجه آوری و پرورش طوطی هم باید از متخصص در این حوزه کسب اطلاعات کنید
   با احترام

 59. سلام من این دستگاه رو ساختم از تخم نطفه دار سالم استفاده کردم رطوبت و دما مناسب بود والان هم روز بیست ویکم جوجه ام هست ولی از تخم بیرون نیومده داخل تخم رو که با چراغ قوه دیدم کاملا سیاه شده و مقدار بسیار اندکی شفافی در بالای تخم دیده میشه حتی جوجه به تخم ضربه نزده وصدایی نمی یاد یعنی جوجه ام مورده؟؟؟؟

 60. با سلام و عرض خسته نباشید ،میخواستم بدونم چرا هر چقد دما افزایش پیدا میکنه رطوبت کم میشه و از اون جهت که من یک بار اقدام به جوجه کشی با دستگاهی که خودم ساختم کردم ولی نتیجه نگرفتم ایا دوباره امتحان کنم موفق میشم یا خیر ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   هرچقدر دما افزایش پیدا کنه،به دلیل تبخیر شدن آب درون مخزن، رطوبت هم افزایش پیدا میکنه.در صورتی که اکسیژن، دما و رطوبت دستگاه رو تنظیم کنید میتونید دوباره از همون دستگاه استفاده کنید.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   بله، میتونید از کارتون استفاده کنید.فقط برای ثابت نگهداشتن دما باید دور کارتون، با روکش آلومینیومی پوشیده بشه.
   با احترام

 61. سلام ، دیروز دو سوال مطرح کردم ، اما ارسال نمی شد ، و پیام می آمد که تکراری است . سوالات این بود. ۱- تخم ها برای اینکه در کف یونولیت تکان نخورد ، در چه طرفی می توان قرار داد و با چه زاویه ای ؟ ۲- آیا جوجه ها پس از تولد در روز اول و دوم که هنوز در کارتن و یا یونولیت هستند ، آیا به دانه و اب نیاز دارند ؟

  1. سلام دوست عزیز
   1-تخم ها تکون نمیخورند، میتونید کف یونولیت بذارید و هر زمان که لازم بود جهت تخم ها رو تغییر بدید.دو طرف تخم ها( سمت ارتفاع یا پهلوی تخم) رو باید علامت بزنید.
   2-بله جوجه ها از بدو تولد نیاز به دان و آب دارند.
   با احترام

 62. با سلام من دستگاه خانگی ساختم با وسایل مورد نیاز
  یونیلیت
  ترموستات آنالوگ
  فن ۲۲۰ولت
  دما سنج و رطوبت سنج دیجیتالی
  لامپ ۱۰۰وات
  و یه کاسه آب و اسفنج
  الان که در حال تست کردن دستگاه هستم باید ترموستات رو داخل جعبه بذارم یا بیرون؟؟
  فن جهت تهویه رو باید داخل جعبه بذارم یا بیرون؟؟؟
  در حال حاضر هر دوتا داخل جعبه هستن ولی هر کاری میکنم دما رو نمیشه ثابت نگه داشت چیکار کنم ؟؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   ترموستات و فن باید داخل دستگاه تعبیه شوند.عملکرد ترموستات طوری هست که از بالارفتن بیش از حد دما جلوگیری میکنه.بنابراین زمانی که دستگاه، ترموستات داره طبیعتأ نباید تغییرات دما داشته باشید.احتمالأ ترموستات دستگاه شما مشکل داره.برای کسب راهنمایی های بیشتر باید کاملأ توضیح بدید که نوسان دما به چه صورت هست.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی داره از دستگاه برای چه نوع پرنده ای استفاده میکنید.برای بلدرچین دمای 38 درجه سانتیگراد در مراحل ابتدایی، دمای مطلوب هست.
   با احترام

 63. با سلام و خسته نباشید. من دستگاه رو درست کردم تخم مرغ هایی که به لامپ نزدیک تر است بیشتر از اون تخم مرغهای انتها داغ شده اند . آیا لازم است که در زمان های مختلف جای آنها را عوض کنم؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   خوبه که گاهی اوقات تخم ها رو جابجا کنید، اما بهتر هست لامپ رو جایی تعبیه کنید که حرارت به طور یکسان تو دستگاه پخش بشه.
   با احترام

 64. با سلام میتونید بگید بعد از به دنیا امدن جوجه ها چه چیزی بهشون بدم بخورند و برای جوجه بلدرچین این دما و رطوبت صدق می کنهیا باید رطوبت و دما جور دیگه ای باشد

  1. سلام دوست عزیز
   باید از دان مخصوص جوجه بلدرچین یا همون دان استارتر استفاده کنید.دما تو ایام ستر 37/7 و ایام هچر 37/2، رطوبت تو ایام ستر 65 و ایام هچر 75 تا 80 باید باشه.
   با احترام

 65. سلام مجدد ، ممنون از پاسخ به سوال قبلی بنده . سوالی دیگر : سه طرف جعبه یونولیت را سوال کردم ، آیا تجربه ای وجود دارد که اندازه مناسب این سوراخ چقدر باشد تا جریان هوا و اکسیژن لازم ، بخوبی تامین شود؟ قطر سوراخ ها چقدر باشد؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر مترب درب دستگاه رو برای چرخش تخم ها باز کنید اکسیژن مورد نیاز دستگاه تامین خواهد شد. با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   وجود رطوبت سنج، دماسنج و ظرف آب درون دستگاه لازمه. اندازه ظرف آب در حد یک کاسه ی کوچک باید باشه و درون ظرف هم یک اسفنج قرار بدید.
   با احترام

 66. سلام مجدد، زمانی که جوجه ها از تخم بیرون می آیند ، دما ورطوبت ان یکی دو روز اول که باید در همان دستگاه باشند ، چقدر باشد ؟ باتشکر و عرض ادب

 67. سلام عرض میکنم به شما و دوستان و همراهان عزیز ایا کسی هست از شما که از این دستگاه نتیجه ای گرفته باشه و موفق بوده باشه اگر هست لطفا تجربیاتشو در اختیار دیکران قرار بده تا ببینیم ایا اگر دوباره امتحان کنیم احتمالش هست موفق بشیم یا خیر با تشکر

 68. سلام
  مطلبتون خیلی خیلی مفید بود و واقعا بهم کمک کرد.
  از این بابت میخوام ازتون تشکر کنم.
  یه سوال هم دارم ازتون.
  نظرات رو که میخوندم یکی از مشکلات دوستان از نظر شما کمبود اکسیژن بود.
  چجوری باید اکسیژن مورد نیاز رو تامین کرد.
  با تشکر و احترام

  1. سلام دوست عزیز
   خواهش میکنم.خوشحالیم که مطالب مفید واقع شده.
   جنین در داخل تخم، تمام شرایط مورد نیاز برای رشد، به جز اکسیژن رو در اختیار داره که اون رو از خارج و از طریق منافذ پوسته ی تخم دریافت میکنه. برای گردش جریان هوا و تهویه داخل جعبه، میتونید دو تا سوراخ کوچک در طرفین جعبه و یک سوراخ روی درب جعبه ایجاد کنید.
   با احترام

 69. سلام مجدد، در جایی خواندم که هنگام چیدن تخم ها در دستگاه ، دما باید بین ۲۰ تا ۲۶ و رطوبت بین ۶۰ تا ۸۰ باشد ، به نظرتان این نظریه درست است ؟ با احترام نوید

    1. سلام دوست عزیز
     دما و رطوبت دستگاه از ابتدا تا پایان تغییر نمیکنه. در ایام ستر، دما 37/7 و رطوبت 60 هست و در ایام هچر، دما 37/2 و رطوبت 70 هست.
     با احترام

 70. با سلام
  در 3 روز آخر که باید رطوبت افزایش پیدا کند این رطوبت رو چطور باید افزایش بدهیم و تنظیم بشه ؟

 71. سلام دستگاه را درست کردم بایونولیت ، ده تتا تخم مرغ گذاشتم ، از نظر رطوبت مشکلی نیست ،معمولا در رنج مورد نظر است ، اما دما با اینکه دیمر دارم ، زیاد قابل کتترل نیست ، بین ۳۷/۵ تا ۳۸ در نوسان است و مجبورم در روز چند بار با دیمر انرا تنظیم کنم . اگر این نوسان مشکل ساز است ؟ بیخیال شوم و خودم را ۲۱ روز علاف نکنم. ؟ممنون می شوم راهنمایی فرمایید

   1. سلام ، ممنون از پاسخ شما ، اما فکر می کنم این پاسخ ، جواب سوال من نیست . اینکه می فرمایید باید دمای محیطی که دستگاه در ان قرار دارد را کنترل کرد ، درست است و هم در متن مطالبتان و هم در پاسخ به سوال دوستان بارها تکرار کردید، همانگونه که مستحضر هستید ، این دستگاه ،دست ساز و در خانه است ، نه در سوله مرغداری ، لذا طبیعی است که دما خانه بخاطر عوامل مختلف ، متغیر است . سوال من این بود ، چنانچه نتوان به هر دلیل دما را کنترل کرد و دما در روز چند بار کم و زیاد شود و بین رنج ۳۷ تا ۳۸ نوسان داشته باشد ، آیا ادامه کار فایده دارد یا نه ، و وقت تلف کنی خواهد بود ؟ با تشکر مجدد و عرض ادب و احترام

    1. سلام دوست عزیز
     اشکالی نداره در حد 2 درجه، نوسان دمایی داشته باشین. در هر صورت باید بدونید که تنظیم و کنترل دما، چه در خونه، چه در سالن پرورش، با شماست.در صورتی که تنظیم دمای خونه از کنترل شما خارجه، دستگاه رو به محل دیگه ای منتقل کنید که بتونید دما رو کنترل کنید.
     با احترام

 72. سلام من ديمر رو وصل کردم و وقتى لامپ بهش ميزنم اصلا روشن نميشه ..لامپ امتحان کردم سالمه .. ديمرم فازمتر بهش ميزنم روشن ميشه اما چرا لامپ روشن نميشه مشکل از کجاست آيا ميشه درستش کرد؟

  1. سلام دوست عزیز
   به این دلیل باید تخم ها رو چرخوند که جوجه به پوسته ی تخم نچسبه. با این حال، یکی دو بار موردی نداره.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   ترموستات برای کنترل دما هست و باید داخل دستگاه گذاشته بشه. البته وجود ترموستات خیلی هم ضروری نیست.
   با احترام

 73. سلام ببخشید در یک مرحله گفتید که بجز لامپ باید چراغ قوه به تخم بچسبانید و خواستم ببینم که اشکالی نداره که دیگه چراغ قوه نزاریم و همون لامپ باشه ؟
  تازه میشه بگید لامپ باید چند وات باشه؟
  لطفا به دو سوال هم جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز
   برای شناسایی تخم های نطفه دار از سایر تخم ها، باید از چراغ قوه استفاده کنین. تخم هایی که نطفه دار نباشند، فاسد میشن و روی تخم های نطفه دار تأثیر میذارند. لامپ هم باید 25 وات باشه.
   با احترام

 74. سلام ، و تشکر از صبر وحوصله جنابعالی ، من ۹ تا تخم مرغ در دستگاه دست ساز گذاشتم ، امروز یکی از انها در امد و فعلا از بقیه خبری نیست ، این یکی هم همه اش کف جعبه خوابیده و بطوریکه نوکش روی کف جعبه است ، هنوز ندیدم که روی دو پایش محکم بایستد ، فقط جایش را گاهی باتوجه به سرما و گرما تعویض می کند . آیا این حالت او طبیعی است ؟ چون شنیده بودم که جوجه مرغ به محض تولد راه می رود و می دود. با تشکر مجدد

  1. سلام دوست عزیز
   روز اول، جوجه حرکت میکنه اما هنوز قدرت و توانایی راه رفتن رو نداره و این کاملا طبیعی ست.
   با احترام

 75. سلام مجدد بر ادمین عزیز ، استاد گرامی ، همانطور که خدمتتان عرض کردم ، از ۹ تخم مرغ ، یکی روز
  دوشنبه شروع به نوک زدن کرد و روز سه شنبه متولد شد . از ۸ تخم دیگر خبری نشد ، تا امروز پنج شنبه صبر کردم ، و تخم ها را شکستم ، غیر از سه تخم که نطفه نداشتند، دو تا جنین در کیسه پر از اب بود و سه تای دیگر تقریبا کامل یعنی کیسه دیگر اب نداشت ، ممنون می شوم علت مرگ آنها را بیان کنید ، جهت کسب تجربه . با احترام و عرض ارادت .

 76. سلامی مجدد خدمت شما ممنون از پاسخ گوییتون

  من یه ویدیو دیدم که ساخت متحرک تخم ها بود بدون اینکه با دست بچرخانیم با چوب درست کرده بود قاب شکلی بود بعد زیر قاب یه چوب دیگر بود که از وسط دستگاه می گذشت میخواستم ببینم تخم ها باید در یک جهت چرخانده شوند ویا میشه دوباره با حالت اول برگرداند و دوباره همان طوری؟

  سوال ۲ میشه از لامپ یخچال استفاده کرد؟

  سوال ۳ باید هر ۴ ساعت تخم هارو چرخاند؟یعنی مثلا ۶ تا ۱۰ ۱۰ تا ۲ دوباره ۲ تا ۶

  خیلی ممنون میشم که جواب بدین ببخشید زحمت دادیم

  1. سلام دوست عزیز
   بله شما میتونید برای چرخاندن تخم ها از صفحه های متحرک اتوماتیک استفاده کنید.یک طرف تخم رو علامت ضربدر بزنید و طرف دیگه رو علامت دایره. تو هر بار چرخوندن یکبار ضربدر بالا باشه، یک بار هم دایره. 3 بار در روز یعنی هر 8 ساعت یک بار باید تخم ها رو بچرخونید. از هر وسیله ای که بشه دما رو تأمین کرد میتونید استفاده کنید، بنابراین استفاده از لامپ یخچال هم موردی نداره.
   با احترام

 77. سلام من ی دستگاه تمام اتوماتیک
  ساختم .حرارت خودکار ، گردش خودکار ولی راندمان خیلی پایین بود از ۲۲ تخم مرغ نطفه دار چهارتاش بیرون اومدن بقیه در تخم خفه شده بودن درضمن رطوبت هم تحت کنترل بود ممنون می شم اگه راهنمایی بفرمایید

  1. سلام دوست عزیز
   اکسیژن به جوجه ها نرسیده و باعث خفه شدن اونا شده. باید دستگاه منافذی برای عبور و مرور هوا داشته باشه تا اکسیژن مورد نیاز جوجه تأمین بشه.
   با احترام

  1. سلام دوست عزیز
   میتونید از لامپ 100 هم استفاده کنید، فقط باید میزان روشنایی رو یا دیمر تنظیم کنید.
   با احترام

 78. سلام در شب که خوابیم چطوری تخم هارو بچرخانیم از کجا بدانیم در شب تغییرات غیر عادی رخ ندهد مثل قطع برق _تغییر دما_تغییر رطوبت و……؟

  1. سلام دوست عزیز
   تخم ها رو باید سه بار در روز، یعنی هر 8 ساعت بچرخونید. طوری ساعت رو تنظیم کنید که نیاز نباشه شب اینکار رو انجام بدید، یعنی 10 شب، 6 صبح و 2 ظهر.
   با احترام

 79. سلام باید چند روز لامپ در حالی که جوجه ها در آن اند روشن باشد؟ راستی بلدرچین چند روز تول می کشه تا بیرون بیاد

  1. سلام دوست عزیز
   تخم بلدرچین باید بین 17 تا 18 روز تو دستگاه باشه. استفاده از لامپ داخل دستگاه، برای تأمین گرماست و تو این مدت باید روشن باشه.
   با احترام

 80. سلام

  اندازه استاندارد راک ها تو دستگاهای جوجه کشی صنعتی مثل اسکندری و بلدرچین دماوند که انواع شانه های مرغ و غاز و …. بهش میخوره چند در چند هست ؟؟؟

  چون خودم می‌خوام راک بسازم نمی‌دونم چند در چند هست

 81. سلام ممنون از پاسخ گویی

  اگر از کارتن استفاده کردیم حتما اون رو باید عایق کنیم؟

  فکر میکنم جوابی که داده بودین اصلا جواب سوال هایم نبود

  من گفته بودم چجوری وقتی در شب خوابیم و دیگر نمیتوانیم با دستگاه ارتباط داشته باشیم چجوری از کجا بفهمیم که تغییرات غیر عادی رخ ندهد مثال تغییر دما تغییر رطوبت تغییر غیر عادی مثل تهویه هوا و…..

  خواهش میکنم برای هر سوال جوابی جدا بگوئید ممنون میشم

  با سپاس فراوان

  1. سلام دوست عزیز
   بله. برای جلوگیری از تغییرات دمایی باید از عایق استفاده کنید. تموم این تغییراتی که گفتید تنها با قطع احتمالی برق اتفاق میفته که در این صورت کاری نمیشه کرد. مگر اینکه هزینه زیادی بپردازین و از برق اضطراری استفاده کنید.
   با احترام