ما از شروع فعالیتمون در زمینه تولید تجهیزات نگهداری طیور از جمله قفس های صنعتی و خانگی و سیستم های مکانیزه آب و دون همیشه تلاش میکنیم روز به روز کیفیت کارامون بالاتر بره.
تو این چند سال خیلی ها کنارمون بودن و هستن، با خریداشون و انتقاداشون کاری کردن که تو بازار هدف حرفی واسه گفتن داشته باشیم و از کار و تکنولوژی عقب نمونیم.

کاهش گاز آمونیاک در سالن پرروش

175826_orig

آیا شما هم از مشکلات گاز آمونیاک در واحد خود رنج میبرید ؟

بررسی مشکل گاز آمونیاک در سالن های پرورش طیور

راهکار های کاهش و روش های دفع گاز

با ما همراه باشید…

کاهش گاز آمونیاک در سالن پرروش:

یکی از مواردی که در طول دوره پرورش طیور چه به صورت گوشتی و چه به صورت تخمگذار می تواند باعث کاهش شدید سود پروژه و حتی ضرر و زیان شود عدم تصفیه هوای محیط سالن از گازهای بوجود آمده به طریق گوناگون می باشد .

یکی از مهمترین گازهای مطرح در پروژه های طیور که تقریبا بین همه مشترک است گاز آمونیاک می باشد که منبع اصلی بوجود آمدن آن از فضولات طیور و تخلیه نکردن به موقع و اصولی آن می باشد . این گاز باعث اذیت و آزار و سوزش چشم و … در کارگران یک مجموعه و تلف شدن طیور یک مزرعه میشود.

مثلا در مورد طیور گوشتی در غلظت های نامتعارف و بیش از حد، باعث کندی رشد پرنده و در مواردی حتی کاهش وزن پرنده و در پرورش پرندگان بصورت تخم گذار باعث کاهش درصد تخمگذاری و رسیدن میزان آن به ۵ درصد می شود .

برای کاهش این گاز و دفع آن دو سری راهکارها توصیه می گردد :

۱/ راهکار کاهش گاز برای پرورش بستر:

در صورت پرورش پرنده در بستر علاوه بر پاکسازی و ضدعفونی بستر پس از هر دوره ، کاهش میزان فضولات در یک دوره زمانی خاص به طور مثال در هر پانزده روز به میزان چند سانتی متر از قطر فضولات بستر توصیه می گردد . استفاده از یک دمنده و مکنده هوای قوی و متناسب با مساحت سالن نیز در این مرحله ضروری به نظر می رسد . استفاده از برخی مواد شیمیایی که قابلیت واکنش شیمیایی با آمونیاک و جذب آن را دارند به طور مثال از پادآمونیک و یا موادی نظیر زئولیت،سولفات آهن،اسید فسفریک،آهک هیدراته،اسید پروپیونیک و … نیز توصیه می گردد که در هر مورد باید به عوامل دخیل گوناگونی که موثر است نظیر اثر آن و میزان استفاده برحسب اندازه سالن وتعداد طیور توجه شود . مثلا از پاد آمونیاک می توان بصورت پخش بر روی بستر قبل از انتقال طیور به بستر استفاده کرد .

۲/ راهکار کاهش گاز برای پرورش در قفس:

در صورت پرورش پرنده در قفس تمیز کردن سینی جمع آوری فضولات به طور میانگین هر دو یا سه روز یکبار و انتقال آن به فضای بیرون از سالن و استفاده از مواد جذاب آمونیاک در سطح سینی با توجه به شرایط ذکر شده در قسمت قبل پس از هربار جمع اوری فضولات را باید مد نظر داشت .

روش های مشترک بین دو دسته نیز نظیر اصلاح جیره ی غذایی طیور و جلوگیری از دفع بیش از حد نیتروژن  ، آب و پروتئین به وسیله ی طیور ، استفاده از دمنده و مکنده ی هوا متناسب با ظرفیت و ابعاد سالن و نصب آن ها در موقعیتی که بتواند بهترین بهره وری را داشته باشد(با در نظر گرفتن عواملی نظیر میزان و سرعت و جهت وزش باد در منطقه)می تواند کمک شایانی به بهبود هوای سالن داشته باشد .

 

مدیریت کیفیت بستر:

تهویه و وضعیت حرارتی سالن، از جمله فاکتورهای بحرانی هستند که دائما باید توسط پرورش دهندگان کنترل شوند. به عنوان مثال اگر رطوبت سالن به دقت تحت نظارت قرار نگیرد، بستر موجود در سالن خیس شده و سطح لغرنده و چسبناکی را ایجاد خواهد نمود. در چنین وضعیتی، بستر به سادگی از آب اشباع شده و آب به حالت راکد در سالن می ایستد. یک چنین بستر مرطوبی عمدتا در سالنهایی که از آبخوریهای فنجانی و قطره ای استفاده می کنند، دقیقا در نزدیکی محل آبخوری به وفور مشاهده می شود. لذا تعبیه شیارهای خروج آب در چنین محلهایی از مسائل مهم مدیریتی محسوب میشود.

بهر حال اگر رطوبت بستر، بیش از حد مجاز باشد شیوع بیماریهای باکتریایی و ایجاد یک محیط غیر بهداشتی پیامدی اجتناب ناپذیر خواهد بود و چه بسا که بوی نامطبوع آمونیاک در سالن منتشر شده و یا عواقبی مانند تجمع حشرات موذی، وارد شدن جراحات در کف پا و تاولهایی در سینه را به دنبال داشته باشد. تحت چنین وضعیتی، لاشه حاصل از این جوجه ها بازارپسندیی و تقاضای کمی دارد.

بستری که به شدت خشک و خاک‌آلود باشد نیز می‌تواند در جوجه‌های جوان موجب بیماری‌های تنفسی شود.

اگر مقداری از بستر را در دست بفشاریم و بستر بصورت گلوله‌ای چسبنده درآید، رطوبت آن بالاست، اگر چسبندگی آن کم باشد و با یک ضربه آرام به آسانی از هم جدا شود رطوبت تقریباً مناسب است و اگر اصلاً چسبندگی نداشته باشد بستر خشک است.

اطلاعات تکمیلی گاز آمونیاک در ویکی پدیا

 

 کلیه حقوق متعلق به شرکت پرآور صنعت، و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع قانونا پیگرد داشته و شرعا حرام می باشد.

 

مطالب مرتبط :

پد سلولزیwww.paravar (2)

تهویه و سیستم سرمایش

انواع سالن و انواع تهویه سالن های پرورش طیور به...

مدیریت بستر سالن پرورش

مدیریت بستر طیور گوشتی

چرا مدیریت خوب بستر طیور گوشتی، عملکرد را بهبود می...

موش در سالن مرغداری

مبارزه با جانواران مضر در سالن های پرورش

یک روش ساده برای مبارزه با موش در واحد های...

error: Content is protected !!