ما از شروع فعالیتمون در زمینه تولید تجهیزات نگهداری طیور از جمله قفس های صنعتی و خانگی و سیستم های مکانیزه آب و دون همیشه تلاش میکنیم روز به روز کیفیت کارامون بالاتر بره.
تو این چند سال خیلی ها کنارمون بودن و هستن، با خریداشون و انتقاداشون کاری کردن که تو بازار هدف حرفی واسه گفتن داشته باشیم و از کار و تکنولوژی عقب نمونیم.

چرا بلدرچین؟

123

مقدمه ای بر آموزش پرورش بلدرچین

Mishra Priti and Shukla Satish

چرا برای پرورش بلدرچین را انتخاب کنیم ؟

روش های پرورشی این پرنده پر بازده کدامند؟

بررسی شرایط انتخاب بلدرچین به عنوان یک کسب و کار!

چرا بلدرچین؟

بلدرچین در لغت شناسی هندی به عنوان Bater شناخته می شود . یک پرنده کوچک مرتبط با خانواده ی قرقاول است .در هندوستان دو گونه به نام بلدرچین سینه سیاه در جنگل (coturnixcoromandelica) و بلدرچین ژاپنی قهوه ای (coturnix     japonica) پیدا می شوند ، که برای گوشت یا تولید تخم بلدرچین صنعتی پرورش می یابند. یک بلدرچین کبابی (هدف گوشتی) می تواند در مدت ۵ هفته به فروش برسد. بلدرچین ها در حدود ۶ هفته شروع به تخم گذاری کرده و به بالاترین حد تولید تخم تا هفته ۲۴ سنی می رسند.بلدرچین بالغ ژاپنی تا ۲۵۰ گرم وزن داشته و ۲۵۰ تخم در سال می گذارد. از تخم بلدرچین ها می توان منوهای غذایی و مختلفی مانند تخم کبابی و ترشی تخم تهیه کرد . اندازه ی تخم حدود ۱۰ گرم است .به محفظه ی کوچک تری برای پرورش نیاز دارد.  حدودا ۵ بلدرچین فضای مورد نیازی ،  برابر با فضای مورد نیاز یک مرغ را نیاز دارند.

 

بلدرچین ها اولین بار در سال ۱۵۹۵ در ژاپن تربیت شدند. بلدرچین سریع رشد کرده و فاصله ی نسلی کوتاهی دارد. بلدرچین اولین بار در سال ۱۹۷۴ از کالیفرنیا به هند آورده شد. بلدرچین های ژاپنی به لحاظ اندازه بزرگترین هستند. گوشت بلدرچین بسیار لذیذ است . بیشتر جوجه های صنعتی در قفس های چند ردیفی نگه داری می شوند. گونه ی ژاپنی بلدرچین ها تاثیر بسیاری در سال های اخیر داشته اند و زمین های پرورش بلدرچین بسیاری گسترش پیدا کرده اند. به خاطر آگاهی مصرف کننده از گوشت بلدرچین ، نیاز به تولید گوشت بلدرچین کبابی با کیفیت تر به وجود آمده است. برای این منظور ، انتخاب پرندگان مناسب که ذاتاّ ظرفیت ارائه ی گوشت و تخم با کیفیت تر را دارند ، مهم گردیده است.

به چند دلیل تصمیم به پرورش بلدرچین می گیریم :

۱)حالت ارتجاعی:

در اولین گام، تولید گوشت محرک خوبی برای پرورش است.بیشترین هزینه ی غذایی خانوار صرف محصولات پروتئینی مثل گوشت ، تخم مرغ و پنیر  می شود.بنابراین پرورش موجودات زنده روش خوبی برای تعدیل مالی  و دریافت غذای سالم خواهد بود.

اگر بخواهید پرنده ای پرورش بدهید و زمان و هزینه صرف کنید، بهتر است چیزی را پرورش دهید که به طور ۱۰۰% جایگزین نیاز شما برای خرید چیزی دیگر باشد و نه اینکه میزان نیاز به خرید شما را کاهش دهد. همیشه ارزش غذایی را هم در نظر بگیرید.در آینده چه پیش خواهد آمد؟ آیا مردم محصولات بدون ارزش غذایی کافی را از برنامه غذایی خود حذف خواهند کرد ؟ بله درسته در آینده ای نزدیک مردم آگاه تر و با حساسیت بیشتری جیره غذایی خود را انتخاب خواهند کرد. پس کم کم شاهد حذف گوشت مرغ،تخم مرغ به علت نبود ویتامین و پروتئین کافی در مصرف خانوار ها خواهیم بود. کم کم گوشت و تخم بلدرچین،کبک،قرقاول،کبوتر،شتر مرغ و … جایگزین تولیدات بی کیفیت خواهند شد.

پرورش بلدرچین یک کسب و کار ارزان قیمت در مقایسه با پرورش مرغ است .انتخاب غذایی مفیدی بشمار می آید. بلدرچین پرنده ی مهمی برای پژوهش علمی است .این گونه ها می توانند در مکان های بسته پرورش یابند. نیازمند واکسیناسیون و پزشکی نیستند.  بلدرچین ژاپنی تا ۲۵۰ گرم وزن داشته و ۲۵۰ تخم در سال می گذارد.

 123

 

 

بلدرچین ها تخم های کوچک تری نسبت به مرغ می گذارند . اما مطمئناّ بارورتر هستند! بیش از ۱۰۰ تخم بلدرچین در کنار یک تخم مرغ در تصویر برای مقایسه آمده است .

 

 

 

 

مقایسه گوشت بلدرچین با مرغ

 

 

 

              مقایسه بین گوشت بلدرچین و مرغ( گوشت خام)

 

 

 

۲)محدودیت اندازه:

داشتن فضایی برابر ۷۰۰ – ۱۳۰۰ متر مربع,انتخاب عناصری که در فضاهای کوچک مورد استرس قرار می گیرند را کم می کند. موجودات زنده ی بزرگ تر ، مثل گاو و گوسفند بدلیل نیاز به فضای بیشتر به نظر مناسب نیستند.بنابراین باید سراغ حیوانات یا پرندگان کوچکتر رفت. هزینه های بالای ساخت و ساز امروزه برهیچکس پوشیده نیست! قیمت بالای زمین توجیه اقتصادی هر طرحی را از بین خواهد برد. پس باید به دنبال مشاغلی رفت که در کمترین فضا بتوان محصولی را تولید کرد.

در حال حاضر میتوان با یک اتاق ۴*۳ پرورش بلدرچین را آغاز نمود، در این مساحت حدود ۱۰۰۰ قطعه بلدرچین تخمگذار در سیستم قفس قابل پرورش هستند که در مقایسه با هر زمینه فعالیتی ( حتی مرغ ) بسیار فضای ایده آلی محسوب میشود.

 عکس از مزرعه بلدرچین

نمونه ای از فضای مطلوب برای پرورش حیوانات اهلی کوچک

 

۳) مسائل سلامتی در پرورش بلدرچین

اگر بلدرچین مادر از کمبود ویتامین و مواد آلی رنج ببرد ، جوجه های حاصله از تخم های بارور آن ها اغلب با پاهای ضعیفی به دنیا می آیند.برای کنترل این مشکل در ماده ها ، پرورش دهنده ها باید خوراک را با مواد آلی و ویتامین های مطلوب تقویت کنند. بلدرچین ها نسبت به بیماری های عفونی در مقایسه با مرغ ها ایمن تر هستند . بنابراین برای محافظت از بیماری نیازی به واکسیناسیون نیست.

۴) مقررات و موانع پرورش بلدرچین

زندگی در مناطق شهری ما را با مقررات حکومتی در قبال آنچه می توانیم در زمینمان پرورش دهیم مواجه می کند. حیوانات بزرگتر نه ، پس به دنبال حیوانات کوچکتر مثل خرگوش  ،اردک  ،مرغ ، بلدرچین و کبک  و امثال این  باید رفت.

بدون آزار رساندن به کسی می توان اردک یا بلدرچین را پرورش داد. در حال حاضر هر خانواده حدود ۵ تخم مرغ در روز مصرف می کند. متاسفانه خرگوش ها تخم نمی گذارند. پس باید چیزی پرورش داد که علاوه بر گوشت  ،تولید تخم هم بکند. بنابراین این پرندگان خیلی کوچک به نظر گزینه ی ایده آل برای این وضعیت خواهند بود.

بلدرچین های نر معمولاّ صدایی متفاوت تولید می کنند که معمولاّ برای انسان آزار دهنده است.هنگام پرورش بلدرچین های نر وماده با همدیگر بلدرچین های نر ، دیگر بلدرچین ها را نوک زده و آن ها را کور می کنند. پس آلودگی صوتی هم یک مانع در پرورش بلدرچین بشمار می آید.

بوی ناشی از فضولات بلدرچین که در تراکم های شهری این فعالیت را با مشکل روبرو کرده است. پس اگر ظرفیت بالای ۵۰۰ قطعه را در نظر گرفته اید باید به فکر فضایی دور از شهرنشین ها باشید.

 کلیه حقوق متعلق به شرکت پرآور صنعت، و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع قانونا پیگرد داشته و شرعا حرام می باشد.

 

 

 

 

مطالب مرتبط :

انجمن

انجمن مطالب ارسالی کاربران حامی پرورش بلدرچین

انجمن پرورش بلدرچین   کاربران عزیز میتوانند از این پس...

Videos-icon

ویدیو کلیپ ها

آلبوم فیلم های تبلیغاتی و آموزشی پرآور     نظر...

پرسش های متداول در پرورش بلدرچینwww.paravar.ir

پرسش های متداول در پرورش بلدرچین

هزینه دانه  بلدرچین بسته به قیمت  دلار هر روز بالاتر...

error: Content is protected !!