ما از شروع فعالیتمون در زمینه تولید تجهیزات نگهداری طیور از جمله قفس های صنعتی و خانگی و سیستم های مکانیزه آب و دون همیشه تلاش میکنیم روز به روز کیفیت کارامون بالاتر بره.
تو این چند سال خیلی ها کنارمون بودن و هستن، با خریداشون و انتقاداشون کاری کردن که تو بازار هدف حرفی واسه گفتن داشته باشیم و از کار و تکنولوژی عقب نمونیم.

پرورش پرندگان صنعتی

پرورش-کبک-و-قرقاول-و-بلدرچین-در-آغل-(2)

بررسی و انتخاب در پرورش پرندگان صنعتی

 

دلایل بسیاری برای مشارکت در پرورش پرندگان صنعتی وجود دارد. دلایل شما هرچه که باشد باید فاکتورهای زیر را قبل از شروع به کار در نظر بگیرید ،هر کسب و کاری بر مبنای عرضه و تقاضا عمل می کند. اگر به پرندگان صنعتی بعنوان یک کسب وکار نگاه می کنید فقط بعد از تعیین موارد زیر آغاز بکار نمایید.

 • بازارها و نیازهای بالقوه کنونی

 • هزینه کلی، شامل سرمایه گذاری اولیه، کارگر، حمل و نقل ، انرژی و فضای مناسب

 • قیمت گذاری

 • رقابت

 • قرارداد نویسی و تامین کالا

قوانین و مقررات:

به یاد داشته باشید برای هر حیوانی همیشه یک سقف وجود دارد. در چرخه حیات، هرگونه ای از پرنده ها جایگاه خود را داشته و باید تعادل نظم اصلی حفظ شود. بنابراین مطابق استاندارد های ملی و بین المللی عمل کنید.

اصول و تکنیک های اصلی برای رشد پرنده ها بصورت برابر برای اکثر گونه های پرنده های صنعتی استفاده می شود. نژاد خوب نیازهای عملیات خاص را برآورده خواهد کرد.

انتخاب پرورش در قفس ها ، سالن ها و یا آغل های رو باز:

بلدرچین ها می توانند در قفس های باطری درون ساختمان بخوبی پرورش داده شوند. حدود ۲۳٪ متر مربع در هر پرنده برای کبک و ۴۶٪ مترمربع برای بلدرچین کافی است.

سالن های تولید باید با درنظر گرفتن امکان زهکشی آب ساخته شوند. سالن ها در اندازه های مختلف می توانند باشند. اما ساخت اکثر آن ها تقریبا یکسان است.

در آغل برای تامین محافظت از باد، دیواره های کوچک تر آغل باید به ارتفاع ۵۰ تا ۶۰ سانتی متری برسند. آغل ها معمولاً از بالا با تور بسته هستند و از بیرون با دیوار و فنس پوشش یافته اند. پرورش دهنده های پرنده صنعتی از آغل ها با اندازه های مختلف استفاده می کنند. تعداد پرندگان هر آغل به اندازه آن در سطح زمین پوشاننده بستگی خواهد داشت.

جدول تراکم در آغل

اندازه آغل و تراکم پرنده ی پیشنهادی

فضای لازم برای پرورش قرقاول های تزئینی بیشتر از قرقاول های دیگر است. بخاطر رفتار آن ها و پرهای بلندتر آنها. محافظت بیشتر برای قرقاول های خوش رنگ و نگار مانند پشت آتشی ها فراهم شود.

گیاه پوششی کف فارم:

گیاه پوششی مناسب به کسب رشد مطلوب و پرهای مناسب در پرندگان صنعتی کمک می کند. این پوشش گیاهی سایه و محافظت را فراهم می کند. گیاهان سالانه بعنوان پوشش زمینی بسیار عالی عمل می کنند. استفاده از گیاهان پوششی به مقدار قابل توجهی از هزینه های خوراک کم خواهد کرد.

آبخوری ها و دانخوری ها:

آبخوری ها باید تامین مستمر آب شرب سرد و تازه را فراهم کنند. بهتر است که یک پلت فرم شبکه ای یا چاه خشک پر شده با سنگ را داشته باشید.

دانخوری ها با طراحی های بسیاری در این کار استفاده می شوند. اندازه و نوع استفاده شده به عملیات پرورش وابسته است . دانخوری هایی مناسب اند که برای انواع خوراک طراحی شده باشند.

 

کنترل بیماری ها

اکثر بیماری های تاثیر گذار بر پرندگان صنعتی بعلت ریز اندام ها یا ویروس های پخش شده از پرنده ای به پرنده دیگر مستقیم یا غیر مستقیم هستند. بیماری ها همچنین می توانند با ابزارهای مکانیکی مانند ابزارآلات، جعبه های جوجه و یا وسایل نقلیه ی موتوری پخش شوند.بزرگترین تهدید برای هر عملیات پرنده ی صنعتی بیماری است. به این دلیل باید کارهای مدیریتی زیر را همیشه انجام دهید:

از وارد کردن پرندگان زنده قبل از قرنطینه شدن خودداری کنید. پرندگان زنده ابزارهای اصلی آوردن بیماری به پرندگان در معرض هستند. اگر گله جدیدی قرار است ارائه شود تنها روش نسبتا ایمن به وسیله ی تخم یا جوجه های یک روزه است.

جوجه ها را از منابع معروف بخرید. جوجه ها را از یک پرورش دهنده مطلوب و بدون بیماری خریداری کنید.

گروه های سنی را جدا کنید . هرگونه پرنده صنعتی باید بصورت مجزا برای از بین بردن بیماری پرورش یابد. در طول فرایند کاری مراقب پرنده های جوان تر باشید . جوجه ها نسبت به بیماری نسبت به پرنده ای مسن تر مستعدتر هستند.

واکسیناسیون:

قاعده ی کلی برای واکسیناسیون پرندگان صنعتی برای بیماری های خاص وجود ندارد. عموماً نوع واکسیناسیون با انواع بیماری های شایع در منطقه ی شما مشخص می شود. هدف از واکسن معرفی گونه ی معتدل یک بیماری در پرنده و اجازه به بدن او برای ساخت آنتی بادی ها در برابر اندام ها است و بعد ایجاد ایمنی.

بهداشت:

کنترل بیماری پیشگیرانه بخش اصلی برنامه ی پرنده های صنعتی است. مشکلات بسیاری قابل جلوگیری هستند اگر کارهای مدیریتی خاص اتخاذ شوند:

 • محفظه ی جوجه کشی و سالن های پرورش را در برابر همه محدود کنید.

 • کارکنان را برای تشخیص خطر گسترش بیماری از یک بخش به بخش دیگر آموزش بدهید.

 • با دقت تمام تجهیزات و محفظه را بین گروه های پرندگان، تمیز و ضدعفونی کنید.

 • پرنده ها را بصورت سالانه در جهت مقابله با مرگ و میر جوجه های آینده تست کنید.

 • تمام ورودی ها را مجهز به حوضچه ضدعفونی کنید.

 • بعد از اتمام دوره و قبل از شروع دوره جدید سالن را نظافت و ضدعفونی نمایید.

تشخیص بیماری:

شناخت گونه های رایج بیماری ها و دانستن اینکه چطور می توانند جلوگیری یا کنترل شوند بخش مهمی از یک برنامه ی مدیریت بیماری مناسب است.

بیماری های عفونی شدید:

بادسرخ(اریسیلاس) یک بیماری عفونی است که در کبک های بالغ شایع است.مرگ های بسیاری قبل از نشان داده شدن علائم گزارش شده اند. علائم عمومی شامل ضعف، از دست دادن کنترل، و گاهی اوقات اسهال سبز یا زرد رنگ می شود.

اسهال شدید( فول کولرا)  عموما حین فصل تخمگذاری یا در پرندگان بالغ در اواخر زمستان شایع است.درمان عبارتست از پاک کردن پرنده های مرده واستفاده ی آنتی بیوتیک ها.

بیماری های ویروسی:

نیوکاسل یک بیماری ویروسی شایع است ، ابتدا برای گونه های مرغی، شامل اکثر پرندگان. از طریق آلودگی مدفوع، تخم ها و پرندگان آلوده انتقال می یابد. بیماری طحال مرمری( ماربل اسپلین) یک بیماری ویروسی در قرقاول های بزرگ شده در سالن است و با مرگ با یا بدون علائم بیماری مشخص می شود. درمان برای این بیماری وجود ندارد.

برونشیت بلدرچین یک بیماری تنفسی شدید بعلت عامل مشابه ویروس است . بیماری بر بلدرچین های جوان تاثیر گذاشته و با گسترش رایج علائم تنفسی و مرگ و میر از ۱۰ تا ۱۰۰ درصد در یک دوره ی چند هفتگی مشخص می شوند.

در تمام شرایط بیماری عفونی یا ویروسی، واکسیناسیون در نواحی جمعیتی جوجه ها بسیار پیشنهاد می شود.

 

 

 

 

پرورش-کبک-و-قرقاول-و-بلدرچین-در-آغل-(1)

 

 

 

 کلیه حقوق متعلق به شرکت پرآور صنعت، و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع قانونا پیگرد داشته و شرعا حرام می باشد.

 

مطالب مرتبط :

123

چرا بلدرچین؟

مقدمه ای بر آموزش پرورش بلدرچین Mishra Priti and Shukla...

کبک-و-قرقاولwww.paravar.ir

مطالب کلی در پرورش کبک و قرقاول

چگونه کبک و قرقاول پرورش بدهیم ؟ روش های پرورشی...

error: Content is protected !!