ما از شروع فعالیتمون در زمینه تولید تجهیزات نگهداری طیور از جمله قفس های صنعتی و خانگی و سیستم های مکانیزه آب و دون همیشه تلاش میکنیم روز به روز کیفیت کارامون بالاتر بره.
تو این چند سال خیلی ها کنارمون بودن و هستن، با خریداشون و انتقاداشون کاری کردن که تو بازار هدف حرفی واسه گفتن داشته باشیم و از کار و تکنولوژی عقب نمونیم.

مرغ و تخم مرغ

مرغ و تخم مرغ

تخم مرغ چیست؟

تخم مرغ یک ماده غذایی مغذی است که پروتئین و ویتامین هایی با کیفیت بالا به همراه آهن و مواد معدنی نادر را در اختیار انسان قرار می دهد.
سهم تخم مرغ در رژیم غذایی شبیه مواد غذایی دیگر نظیر گوشت قرمز، گوشت سفید، ماهی، آجیل و حبوبات می باشد. دو تا سه اونس (هر اونس برابر ۳۵/۲۸ گرم است) گوشت بدون چربی، گوشت سفید یا ماهی یک وعده غذایی را تشکیل می دهند. یک تخم مرغ می تواند جایگزین یک اونس گوشت بدون چربی شود. دو عدد تخم مرغ به عنوان یک وعده غذایی کامل به جای گوشت قرمز، گوشت سفید، ماهی، دانه های خشک و گروه غلات مصرف می گردد.

چند نکته جهت بهبود کیفیت پوسته تخم مرغ:

در مرغ های تخمگذار بخصوص مرغ های مسن، مصرف آب آشامیدنی شور، از جمله آب حاوی کلرید سدیم، در غلظتی شبیه با آب­های زیرزمینی، اثرات منفی بر کیفیت پوسته تخم­ مرغ دارد در حالی که اثر کمی بر مصرف خوراک، تولید تخم­ مرغ یا وزن تخم­ مرغ دارد. لذا در فرمولاسیون جیره نمک را تقلیل نمائید.

به گونه ای برنامه ریزی کنید که بیشترین مصرف دان مرغ ها در ۴ ساعت قبل از خاموشی باشد.
و بهتر است دانخوری ها در میانه روز حدود ۲ ساعت خالی باشند تا مصرف دان در بعد از ظهر بیشتر باشد.

حدود ۵۰ درصد کلسیم دان از ذرات درشت (بین ۲ تا ۴ میلی متر) تامین شود. این مسئله باعث می شود در طول مدت تاریکی که پوسته تخم مرغ تشکیل می شود، کلسیم در دستگاه گوارش وجود داشته باشد.

سطوح بالای کلسیم و فیتات در جیره­ ی مرغ تخمگذار، قابلیت دسترسی مواد معدنی، به ویژه منگنز و روی را کاهش می­دهد. افزودن پلی ساکاریدهای غیر نشاسته­ ای و آنزیم فیتاز به خوراک، سبب بهبود کیفیت پوسته تخم ­مرغ می­شود.

جذب کلسیم در محیط های اسیدی بهتر صورت میگیرد لذا استفاده از اسیدهای آلی در دان می تواند جذب کلسیم را افزایش داده و به بهبود کیفیت پوسته کمک کند.

پوسته در بخشی از اویداکت، یعنی غده پوسته ­ساز (رحم) تشکیل می­شود. ترشحات سلول­هایی که در تولید پوسته دخالت دارند، در اثر استرس و تنش، سلولها آسیب دیده و باعث رسوب نامنظم کربنات کلسیم روی پوسته شده و در نتیجه تخم ­مرغ بدشکلی و نازکی پوسته ایجاد میکند. لذا حتی المقدور از بروز تغییرات در گله شامل تغییرات ناگهانی دان و آب، مدیریت کارگری، شوک های تهویه و هوادهی و نوردهی، استرس گرمایی، سروصدا، ورود افراد ناشناس برای مرغ ها بداخل سالن، پیشگیری نمایید و در صورت بروز استرس از تب بر ها بخصوص ویتامین های سی محلول در آب و مخلوط در دان استفاده نمائید.

در فصول گرم سال بواسطه بروز حالت پنتینگ و کاهش co2 خون جهت تامین بیکربنات پوسته استفاده از بی کربنات سدیم جهت تامین بی کربنات مورد نیاز برای تشکیل پوسته، می تواند مفید باشد.

مواد معدنی از جمله منگنز، روی و مس در تشکیل پوسته تخم مرغ نقش دارند. عناصر کمیاب نقش های ویژه ای در فعالیت سیستم های آنزیمی پوسته ساز دارند از جمله روی نقش مستقیم بر کربنیک انهیدراز دارد. در استفاده از فرم های نظیر سولفاته این مواد در دان یا فرم های کلرید در آب که قابلیت هضم بهتری نسبت به فرم اکسید دارند می تواند کیفیت پوسته را افزایش دهد. استفاده از شکل آلی یا کیلاته عناصر فوق موجب افزایش ضخامت پوسته، استحکام پوسته، درصد پوسته، درصد خاکستر پوسته، همچنین افزایش غلظت عناصر روی و مس در پوسته تخم مرغ می گردد.

میانگین قیمت تخم مرغ(ریال. کیلو)

سال ۹۰   ۲۳/۱۰۰

رشددرصدی:%۲/۱

سال ۹۱   ۲۳/۶۰۰

رشددرصدی:%۳۹/۸

سال ۹۲   ۳۳/۰۰۰

رشددرصدی؛%۰/۶-

سال ۹۳  ۳۲/۸۰۰

رشددرصدی:%۰

سال ۹۴   ۳۲/۸۰۰

رشددرصدی:%۸/۲

سال ۹۵   ۳۵/۵۰۰
میانگین رشد  %۱۰/۱۴


در پرورش مرغ مادرعلاوه برمقایسه متوسط وزن گله با وزن استاندارد، بررسی همشکلی گله حائز اهمیت است زیرا گله های همشکل

  • مدیریت آسانتر

  • اوج تولید بهتر

  • بهره دهی تخم مرغ بیشتری دارند.

برخی دلایل همشکلی در گله مرغ مادر :

  • پائین بودن سرعت پخش دان

  • تراکم بیش از حد مرغ

  • عدم نوک چینی صحیح

  • عدم توزیع بکنوانخت نور

  • نامناسب بودن میکس دان

  • استرس و بیماری ها

 همشکلی در مزارع پرورش مرغ مادر یعنی اینکه ۸۰% طیور وزن آنها بین ۱۰% بالا و ۱۰% پایین، متوسط وزنی گله باشد.

 به منظور دستیابی به حداکثر عملکرد در پرورش مرغ مادر ، جوجه ها باید در سن ۷ تا ۱۴ روزگی برابر یا بالاتر از وزن هدف باشد.

گله هایی که به وزن هدف نرسند، یکنواختی خوبی نخواهند داشت. همچنین وزن گیری گله در سنین بالاتر مشکل خواهد بود.

مطالب مرتبط :

گوشت بلدرچین www.paravar (9)

کشتار و پرکنی

روش های کشتار و سلاخی سنتی پرندگان روند کاری استفاده...

Videos-icon

ویدیو کلیپ ها

آلبوم فیلم های تبلیغاتی و آموزشی پرآور     نظر...

کمپوست لاشه مرغ

کمپوست کردن پرندگان تلف شده و ضایعات آنها

اهمیت کمپوست پرندگان مرده و ضایعات آنها کمپوست ویندرو چیست؟...

error: Content is protected !!