ما از شروع فعالیتمون در زمینه تولید تجهیزات نگهداری طیور از جمله قفس های صنعتی و خانگی و سیستم های مکانیزه آب و دون همیشه تلاش میکنیم روز به روز کیفیت کارامون بالاتر بره.
تو این چند سال خیلی ها کنارمون بودن و هستن، با خریداشون و انتقاداشون کاری کردن که تو بازار هدف حرفی واسه گفتن داشته باشیم و از کار و تکنولوژی عقب نمونیم.

مرغ میـنا

مرغ-مینا-(1)

آیا بدنبال یاد گیری روش های پرورش و نگهداری از مرغ مینا هستید؟

راهنمای پرورش مرغ مینا

با ما همراه باشید…

مرغ میـنا :

 مرغ مینا از جمله پرندگان سخن گویی است که به سرعت با انسان خو می گیرد ولی باید در هر حال در نظر داشت که هر لحظه به دلایلی امکان فرار آن وجود دارد پس باید پیش بینی های لازم جهت جلوگیری از این امر نظیر کوتاه کردن بال ها را اندیشید .

 

حتی الامکان باید سعی کرد در اطراف مرغ مینا حیوانات دیگر نباشد زیرا ممکن است بر اثر استرسی که به مرغ مینا وارد می شود باعث ترس و در حالت حادتر پرریزی شدید مرغ مینا شود .

انتخاب مرغ مینا :

قبل از انتخاب مرغ مینا دقت کنید که هدف شما از خرید مرغ مینا چیست ؟ اگر فقط قصد گذاشتن آن را در قفس دارید و فقط برای تماشا آن را می خواهید زیاد مشکلی نخواهید داشت ولی چنانچه قصد این را دارید که با مرغ مینا کار کنید و به صحبت یباید، باید مواردی را در نظر بگیرید تا پس از چند وقتی تلاش به دلیل عدم نتیجه گیری از آن خسته و حتی متنفر نشوید .

بهترین زمان برای آموزش سخن به مرغ مینا تا قبل از ۸ ماهگی می باشد پس اگر قصد خرید مرغ مینا جهت سخنگو شدن آن را دارید هرگز مرغ مینای بالغ را در نظر نگیرید زیرا مرغ مینایی که یک سال ازعمر آن گذشته دیگر آن استعداد سخنگو شدن را ندارد و بهترین زمان برای کار با آن تا قبل از ۸ ماهگی می باشد و بهترین گزینه برای خرید شما جوجه ی مینا ۶ تا ۸ هفته است..

مورد بعدی که باید در خرید جوجه ی مینا در نظر بگیرید که جوجه ی مینا از لحاظ شنیداری و دیداری سالم باشد . برای اطمینان از این مساله جوجه را در مقابل نور خورشید قرار دهید تا چرت بزند و به خواب برود ، سپس در مقابلش بشکن بزنید اگر به سرعت از چرت پرید یک جوجه ی مرغ مینای سالم از لحاظ شنیدن را به دست آورده اید .

انواع نژاد

چگونگی آموزش صحبت کردن
چگونگی اهلی کردن مینای تازه خریداری شده
تولید مثل
توانایی تقلید صدا

لانه و مکان نگهداری :

در فرآیند ساخت لانه هر دو پرنده ی مینای نر و ماده شرکت دارند . معمولا در فضای بیرون شهر در درون سوراخ درخت ها و یا لانه ی سایر پرندگان و در درون شهرها در فضاهایی نظیر زیر لبه ی پشت بام و … لانه می گزینند .

در درون خانه مینا به دلیل روحیه ی حساسی که دارد دوست دارد تا در یک سرپناه شب ها استراحت کند و به همین علت میناها استراحت شبانه درون یک قفس مقوایی را بسیار می پسندند .

تغذیه :

تا زمانی که خود مرغ مینا بتواند شروع به تغذیه کند شما می توانید با خیساندن مقداری پلت به صورتی که خمیر شود و به اندازه ی نان بربری نرم باشد و میزان آب آن نه کم و نه بسیار زیاد باشد تا مرغ مینا بتواند به سهولت آن را ببلعد . فقط در انتخاب پلت باید از پلت مخصوص مرغ مینا استفاده کرد زیرا مقدار آهن موجود در آن صفر می باشد . جذب بیش از حد آهن و تجمع آن در کبد مرغ مینا باعث مسمومیت مرغ مینا می شود که  به آن هموکروماتوز نیز گویند . جهت جلوگیری از جذب آهن و بروز این مشکل یکی از مواردی که توصیه می شود استفاده از چای در هنگام تغذیه ی مرغ مینا می باشد . زیرا چای در درون خود دارای ماده  ی تاتن می باشد  که این ماده از جذب آهن جلو گیری می کند . نحوه ی استفاده از چای نیز بدین صورت است که چای دم کرده ی سرد شده  را به میزانی که رنگ آب به خاکستری یا تیرگی برسد به آب مرغ مینا اضافه کنید . این کار باید به صورت دوره  ی یک ماهه صورت پذیرد و یک ماه ترک شود و سپس دوباره شروع شود .

مورد  دیگری که برای جلوگیری از جذب آهن در مرغ مینا توصیه می شود این است که در هنگام تغذیه  ی مرغ مینا از میوه جات و مرکباتی که حاوی ویتامین ث می باشند استفاده نشود زیرا ویتامین ث به شدت جذب آهن را افزایش می دهد .

در این دوره می توان از غذاهایی نظیر سفید ه و زرده تخم مرغ آب پز شده  به علاوه پوره ی هویج یا سیب استفاده کرد . نکته ای که باید رعایت کرد این است که اولا فواصل غذادهی را باید کوتاه کرد و حداکثر ۲ وعده از ۵ پنج وعده را غذای مرتبط با تخم مرغ داد .

 

مرغ-مینا-(3)

در تغذیه مرغ مینا از این موارد باید پرهیز کرد :

مصرف تخم مرغ تنها ، مصرف قند ، شیرینی جات ، بیسکوئیت ، دانه ی میوه ها مخصوصا سیب ، چیپس و پفک ، شکلات ، کاکائو و غذاهای چرب و پر نمک .

تغذیه ی اصلی مرغ مینا در طبیعت از حشراتی نظیر زنبور ، ملخ و پروانه و… می باشد . خوب است بدانید که مرغ مینا در طبیعت تا کرم و حلزون و حتی موش و قورباغه و مارمولک را هم شکار می کند . اگر در یک زمین شخم صورت پذیرفته باشد پرنده در آن زمین به کرم ها و سایر حیواناتی که از خاک بیرون آمده باشند به شکار آن ها علاقه نشان می دهد . بر این اساس حتی از این پرنده می توان در کاهش آفات زمین های کشاورزی نیز استفاده کرد .

در محیط محصور و یا خانگی می توان از پلت استفاده کرد و به دلیل عدم وجود روده ای پر پیچ و خم و عدم توانایی جذب دانه های سخت از دادن دانه هایی سخت مثل گندم ، ارزن ، برنج و … کلاً استفاده نشود .

از مواردی که می شود در تغذیه مرغ مینا استفاده کرد می توان به این نکات اشاره کرد :

برنج کته ی بی روغن ، نان بدون جوش شیرین خورد شده ، گندم بصورت جوانه ی آن و یا بصورت پخته شده ، له شده و بدون آب ، انجیر و شلغم پخته شده و بسیاری موارد دیگر که با یک تحقیق می توان به آن ها دست یافت .

نکته مهم دیگر این است که حتما باید ظرف غذای مرغ مینای خود را بعد از هر وعده  ی غذایی تمیز بشویید و چنانچه مرغ مینا تکه هایی از میوه ها و یا غذای خود را در مکانی ذخیره می کند به دلیل احتمال زیاد آلوده بودن حتما آن ها را از قفس مرغ مینای خود بردارید .

نظافت :

مرغ مینا پرنده ای است که همیشه خواهان تمیزی محیط اطراف خود می باشد و آب تنی را نیز بسیار دوست دارد . پس حداقل هر روز یکبار زیر قفس مرغ مینای خود را تمیز کنید تا اولا باعث جلوگیری از بیماری مرغ مینا شوید ، ثانیا از بیمار شدن خود فرد جلوگیری کنید و ثالثا با جلوگیری از خوردن غذاهای مانده و فاسد درون قفس توسط مرغ مینا احتمال بیمار شدن مرغ مینا را کاهش دهید . درمورد آبتنی چند نکته را باید در نظر گرفت . اولین نکته که نکته ی مهمی نیز هست اینکه مرغ مینا به تغییرات دمایی به شدت حساس بوده ودر صورتی که در طی آبتنی حتی مقداری نسیم هم بوزد احتمال اینکه مرغ مینا لرزه  ی اندام بگیرد بسیار زیاد و احتمالا تا ۴۸ ساعت دیگر شما مرغ مینای خود را نخواهید داشت . برای آب تنی در تابستان مشکل پیش نخواهد آمد، ولی در زمستان باید بسیار مراقب بود تا تغییر آب و هوایی بر روی مرغ مینا تاثیر نگذارد . بدین صورت که شرایط مکان استحمام باید به صورت زیر باشد :

محیطی سرپوشیده و گرم ، عمق ظرف ۸ تا ۱۰ سانت و قطر ۱۵ الی ۲۵ سانت  و با آب ولرم متمایل به خنک .

به دلیل اینکه زمان خشک شدن مرغ مینا تا حدود ۶ ساعت طول می کشد باید نهایت دقت در حفاظت از سرماخوردگی مرغ مینا به عمل آورد .

تولید مثل :

روند جفت گیری در مرغ مینا بدین صورت است که مرغ مینای نر با برافراشتن کاکل ، بالا و پایین آوردن منقار خود ، ایجاد یک سری صداهای مخصوص و تمیز کردن بال و پر مرغ مینای ماده سعی در جلب توجه مرغ مینای ماده دارد . مرغ مینای ماده نیز با نشستن روی نشینیمنگاه و پایین آوردن بدن خود پاسخ می دهد . برای بارور شدن یک بار جفگیری کافی است و این فرآیند فقط چند ثانیه و در طول یک روز ممکن است چندین بار صورت پذیرد . هر دو پرنده ی مینای نر و ماده در بزرگ کردن جوجه ها نقش دارند .

شرایط یک قفس مناسب مینا :

اندازه متداول قفس ۵۰ در ۷۰ می باشد ولی هر چه اندازه ی آن بزرگتر باشد مرغ مینا احساس راحتی بیشتری می کند .

 

 

مطالب مرتبط :

Budgerigar2012-1_small

معرفی انواع پرندگان خانگی

معرفی انواع پرندگان خانگی بسیاری از ما به داشتن پرندگان...

error: Content is protected !!