ما از شروع فعالیتمون در زمینه تولید تجهیزات نگهداری طیور از جمله قفس های صنعتی و خانگی و سیستم های مکانیزه آب و دون همیشه تلاش میکنیم روز به روز کیفیت کارامون بالاتر بره.
تو این چند سال خیلی ها کنارمون بودن و هستن، با خریداشون و انتقاداشون کاری کردن که تو بازار هدف حرفی واسه گفتن داشته باشیم و از کار و تکنولوژی عقب نمونیم.

پرورش غاز گوشتی

غاز88

آموزش و تکنیک های پرورش غاز گوشتی

چگونه غاز پرورش بدهیم؟

مقدمه:

غازها برای تولید تخم یا گوشت نگهداری می شوند. در اینجا بیشتر بر تولید گوشت تمرکز خواهیم کرد .گوشت غاز بیشتر در جشن ها، اعیاد و مهمانی ها مورد استفاده قرار میگیرد. بنابراین تمرکز بر تولید گوشت غاز جهت عرضه گوشت در اعیاد و هنگام جشن های ملی گزینه مطلوبی خواهد بود. جاذبه مهم غازها سیستم هاضمه ی کارآمد آن ها و عادت چرای طبیعی آن ها است. این یعنی پرنده هایی با سایز قابل فروش می توانند از سیستم های گیاه محور به خوبی تولید شوند.

گوشت غاز:

گوشت غاز غنی از پروتئین است. محتوای چربی گوشت بسته به نژاد پرنده ، روشی که مدیریت می شوند و غذایی که میخورند متغیر است. محتوای چربی بعد از پخته شدن هم تا حد زیادی به روش پخت بستگی دارد. گوشت غاز بدون پوست ، چربی بالایی ندارد. در سال های اخیر بدلیل تبلیغات تلویزیونی برای استفاده چربی ایده آل هنگام سرخ کردن سیب زمینی ها، چربی غاز هم تقاضای بالایی داشته است.

گوشت غازپرورش غاز (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

تولید:

پرنده ها معمولا در سن ۱۰ هفتگی ، بعنوان پرنده های سبک وزن، کشته می شوند. تا تقریبا ۲۴ هفته سنی نگهداری می شوند. در بین این سنین، پرنده ها سخت پرکنی می شوند چراکه نسبت بالایی از پرهای ذخیم و زمخت پیدا میکنند.

سریع ترین دوره رشد پرنده ها تا تقریبا ۱۰ تا ۱۲ هفته سنی است. بعد از آن بسیار کند رشد می کنند. بهتر است برای تولید پرنده ها جوجه های یک روزه از یک تامین کننده ی قابل اعتماد خریداری شوند. در سه هفته اول، باید در فضای بسته با حرارت و روشنایی مکمل نگهداری شوند. جوجه های یک روزه در دمای ۳۰ درجه سانتیگراد  باید نگهداری شوند این دما بصورت تدریجی در طول سه هفته با روند رشد و پر درآوردن کاهش خواهد یافت.

نژاد ها:

نژاد های اروپایی غازهای اهلی شده از نژاد پا خاکستری وحشی بدست آمده اند. دو نژاد رایج غاز جهت تولید گوشت نژاد Embden ( با پرهای سفید) و تولوز ( قهوه ای/ خاکستری مشابه به غاز پاخاکستری وحشی) هستند. با این حال نژاد های مختلف بسیاری وجود دارند. در سال های اخیرشهرت غاز آسیایی برای تولید گوشت افزایش یافته است. این غازها پاهای کوچکتری داشته و در طول فرایند پرورش قابلیت مدیریت بیشتری نشان داده اند.

غازهای نر پرنده های سنگین تری نسبت به ماده ها هستند. غازهای نر Embden حدود ۱۵kg و ماده ها حدود ۹kg وزن خواهند داشت.

آبخوری و دانخوری:

غازها حیوانات به ذاته چرا کننده ای هستند و خودبخود به دنبال علف می گردند. غازها ترجیح می دهند علف های تازه و جوان را بخورند.اگر ارتفاع علف های خوراکی از ۱۲-۱۰ سانتی متر بیشتر باشد بهتر است کوتاه شود چرا که غازها تمایل کمتری به خوردن آن ها خواهند داشت. در عمل چرا کردن ، با یک خوراک مکمل تقویت می شود. می تواند یک وعده با گندم را بعنوان خوراک اصلی اضافه کرد. مانند تمام ماکیان دیگر، ضروریست که مطمئن شوید پرنده ها به آب پاک و سالم بصورت همیشگی دسترسی خواهند داشت.

سنی که در آن پرنده به آخر کار خود میرسد حدود ۲۴ هفتگی کشتار می شوند.

محل زندگی:

پرنده های آزاد نیاز به دسترسی به یک سرپناه در حالت همیشگی دارند. باید از حیوانات درنده ای مثل روباه و سگ هم در امان باشند.

برای این منظور یک سازه ضد آب که بتواند در شب بسته شود تمام آن چیزی است که نیاز دارید. محل باید متناوبا تمیز شود. زیرا غازها بطور کلی حیوانات کثیفی هستند. یک ورق چوبی نازک می تواند ماده ی مناسبی برای کف سازی باشد.

سلامت و رفاه:

غازها بویژه هنگام چرا مقاوم بوده و به دور از مشکلات سلامتی و بهداشتی خواهند بود. اما پرنده ها هنگام چرا در معرض هجوم کرم انگلی خواهند بود که بر کیفیت گوشت بسیار تاثیر می گذارد. جوان تر ها نسبت به پرنده های بالغ بیشتر در معرض خطر هستند. مشاهده منظم پرنده ها کمک میکند تا مطمئن شوید که مشکل سلامتی وجود دارد یا خیر.

 

پرورش غاز (1)

 

 

 

 کلیه حقوق متعلق به شرکت پرآور صنعت و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع از نظر قانونی و شرعی حرام می باشد.

مطالب مرتبط :

20160328-11031569

نکات مهم فصلی در پرورش سایر ماکیان

مسائل مهمی که در هر فصل و بازه زمانی در...

Videos-icon

ویدیو کلیپ ها

آلبوم فیلم های تبلیغاتی و آموزشی پرآور     قفس...

گوشت بلدرچین www.paravar (9)

کشتار و پرکنی

روش های کشتار و سلاخی سنتی پرندگان روند کاری استفاده...

Comments (3)

باسلام وعرض ادب وتشکر
بیشترین تخم گذاری غازدرحال حاضردرایران کدام نژادودرطول سال چقدرمیباشد؟
سوال دوم آیاغازچینی که دریک دوره تخم گذاری بین۱۲۰الی۲۰۰تخم میگذارنددرایران وجودداردیانه؟

پاسخ دادن

سلام .جواب سوال اولتون که نژاد بومی تعداد ۳۰ عدد اما نژاد اصلاح نژاد شده بومی و افریقایی ک خودم دارم تا ۶۰ عدد تخم گرفتم.
سوال دوم هم نژاد چینی موجود نمیباشد در ایران
سوالی باشه در خدمتم

پاسخ دادن

با سلام،نژاد اصلاح شده گوشتی تو ایران هست؟آگاه هست از کجا میشه تهیه کرد؟

پاسخ دادن
error: Content is protected !!