ما از شروع فعالیتمون در زمینه تولید تجهیزات نگهداری طیور از جمله قفس های صنعتی و خانگی و سیستم های مکانیزه آب و دون همیشه تلاش میکنیم روز به روز کیفیت کارامون بالاتر بره.
تو این چند سال خیلی ها کنارمون بودن و هستن، با خریداشون و انتقاداشون کاری کردن که تو بازار هدف حرفی واسه گفتن داشته باشیم و از کار و تکنولوژی عقب نمونیم.

چه کنیم تا بلدرچین های ما حداکثر تخمگذاری را داشته باشند؟

تخمگذاری-بلدرچین

آموزش سودآوری در پرورش بلدرچین!

آیا بلدرچین های شما از راندمان کمی برخوردارند؟

چگونه واحد پرورش بلدرچین با مشکل افت تولید مواجه میشود؟

این مقاله را دنبال کنید …

چه کنیم تا بلدرچین های ما حداکثر تخمگذاری را داشته باشند ؟

۱: اولین موردی که به ذهن می رسد این است اگر از مهارت لازم برای پرورش جوجه یک روزه بلدرچین برخورداریم، تا می توانیم از خرید بلدرچین بالغ خودداری نماییم و یا اگر به دلایلی مجبور به خرید بلدرچین بالغ هستیم از فارم هایی که مطمئن هستند خرید نمایم ، زیرا اغلب تشخیص سن واقعی بلدرچین مشکل می باشد .

 

۲: تا حد ممکن کاهش میزان استرس وارد شده به طیور را کاهش دهیم . زیرا بلدرچین نیز به طبعیت از سایر پرندگان تخمگذار به شدت به استرس و محیط پر استرس حساس می باشد . استرس می تواند ناشی از عوامل گوناگونی باشد نظیر دمای سالن ، ( ۲۲ درجه سانتیگراد ) تهویه مناسب و یا میزان روشنایی و خاموشی در طول روز که اگر میزان روشنایی به یک دفعه تغییر کند و یا در زمانی خاص از روشنایی حتی برای چند لحظه خاموشی داشته باشیم باعث ایجاد استرس در آنها می شود . یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث ایجاد استرس در بلدرچین شود به تعویق اقتادن زمان دان دهی از زمان معمول می باشد .

۳: سعی شود در حد امکان هر دو یا سه روز یکبار فضولات بلدرچین تخلیه شود تا از جمع شدن گاز خطرناک آمونیاک جلوگیری شود زیرا یکی از عوامل اصلی در کاهش تخم گذاری و حتی توقف تخم گذاری را وجود گاز امونیاک در محیط می دانند .

۴: ثبت آمار دقیق پرنده ها و سالن پرورش.

۵: کشتار به موقع بلدرچین های بدون بازده ( پرنده هایی که هر روز دان مصرف میکنند ولی تخمگذار نیستن )

۶: یکی از مهمترین مواردی که در مبحث تخمگذاری بلدرچین مطرح می شود دان بلدرچین و ترکیبات آن و کیفیت مواد اولیه به کاررفته در آن نظیر کیفیت ذرت و …. می باشد که بسیار بر درصد تخمگذاری تاثیرگذار می باشد . در مورد ترکیبات به کار رفته در خوراک بلدرچین باید به این نکته نیز توجه داشت که چه بسا در دو دستور جیره ی غذایی متفاوت ترکیباتی نظیر پروتئین ، کلسیم ، روی ، انواع و یتامین ها و … به یک میزان باشد یعنی درصد هر ترکیب در دو دستور به یک میزان باشد ولی از لحاظ تاثیر بر روی پرنده یک دستور با موفقیت کامل و دیگری با شکست روبرو شود . چرا ؟

جواب سوال را باید در اینجا جست که علاوه بر درصد املاح ، مواد معدنی ، ویتامین ها و سایر مواردی که در دان به کار میرود نوع آن ویتامین یا ماده معدنی و املاح نیز بسیار مهم می باشد . چه بسا که یک ماده معدنی به دلایلی با این که در یک جیره غذایی وجود دارد ولی بلدرچین قادر نیست تا آن را از ماده ی غذایی موجود جداسازی کند ودر دستگاه گوارش بلدرچین جذب نخواهد شد و خیلی زود دفع می شود ؛ با اینکه در جیره وجود داشته است .

در این مورد باید یا با نظر و مشورت یک متخصص تغذیه ی طیور پیش رفت و یا از کارخانجات معتبر و با پیشینه ی مثبت دان تهیه کرد . البته علاوه بر کیفیت دان در مرحله تخم گذاری ، کیفیت دان در مرحله ی قبل از تخم گذاری نیز مهم می باشد که یا باید بلدرچین را خود پرورش داد و یا از افراد مطمئن بلدرچین بالغ خریداری کرد .

 و تکمیلی :

روش صحیح و اصولی دان ریزی و تغذیه بلدرچین :

نکته اول : مقدار دانی که برای هر قطعه بلدرچین در طول روز برای تداوم زندگی وتخمگذاری مورد نیاز است بین ۲۸ تا ۳۲ گرم می باشد ولی نباید این نکته را هم فراموش کرد که هر بلدرچین توانایی مصرف تا ۶۰ گرم دان را در هر روز دارد. و اگر دان بیش از مقدار مورد نیاز به دانخوری اضافه شود فقط باعث افزایش هزینه هاست، و حتی ممکن است به دلیل تجمع بیش از حد چربی پس از چندین هفته راندمان تخمگذاری کاهش چشمگیری داشته باشد .

نکته دوم : طبق بررسی های میدانی چنانچه همین ۲۸ تا ۳۲ گرم را در فواصل زمانی معینی دان ریزی کنیم میزان تخمگذاری نسبت به ارائه یکباره همان مقدار دان در یک نوبت بسیار افزایش خواهد داشت .

در نتیجه روشی که برای دان دهی به بلدرچین توصیه میگردد ۴ وعده غذایی در یک روز می باشد، بدین صورت که براساس تعداد بلدرچین های موجود در هر قفس و یا بلدرچین های موجود در بستر به ازای هر بلدرچین بین ۷ تا ۸ گرم دان در هر وعده غذایی در اختیار پرنده گذاشته شود . زمانی که برای دان دهی توصیه می گردد ابتدای صبح بین ساعت ۷ تا ۸ ، سپس بین ساعت ۱۱ تا ۱۲ ، سپس بین ۱۵ تا ۱۶ و در انتهای روز بین ساعت ۱۹ تا ۲۰ می باشد . البته شایان ذکر است که این ساعات با توجه به ساعات خاموشی و روشنایی سالن شما متغیر می باشد و بهتر است که اولین وعده حداکثر بین ۱ ساعت تا دو ساعت پس از روشنایی انجام شود .

 

مروری کلی در عوامل تخم نکردن بلدرچین:

تغذیه نامناسب: بلدرچین برای تخم گذاری نیاز به کلسیم کافی دارد! پس باید در جیره غذایی آن کلسیم کافی وجود داشته باشد!!

کوتاه شدن طول روز: در زمستان به دلیل کوتاه شدن طول روز مقدار تخم گذاری بلدرچین کاهش میابد! این مشکل را میتوان به وسیله یک تایمر خودکار و یک لامپ آفتابی حل کرد!!

افزایش سن: میزان تخم گذاری بلدرچین پس از دوره اول تخم گذاری (۴_۵ ماهگی) رفته رفته کاهش میابد! بیشترین تولید تخم بلدرچین در سن ۲ تا ۵ ماهگی میباشد!

تولک: پرهای بلدرچین پس از دوره اول تخم گذاری شروع به ریختن میکند و پس از ریزش کامل پر ها به مدت سه هفته از تخم میرود!

بیماری: بلدرچین های بیمار، فلج و آسیب دیده قادر به تخم گذاری منظم نیستند!

استرس: بلدرچین پرنده ای حساس و استرسی است و فضای نگهداری بلدرچین باید آرام و کم رفت و آمد باشد پس باید از سر زدن مداوم به بلدرچین ها خودداری کرد!
بهتر است جمع آوری تخم ها در ساعات خاموشی بلدرچین باشد و یکبار در روز انجام شود!

 

 کلیه حقوق متعلق به شرکت پرآور صنعت، و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع قانونا پیگرد داشته و شرعا حرام می باشد.

مطالب مرتبط :

123

چرا بلدرچین؟

مقدمه ای بر آموزش پرورش بلدرچین Mishra Priti and Shukla...

گوشت بلدرچین www.paravar (9)

کشتار و پرکنی

روش های کشتار و سلاخی سنتی پرندگان روند کاری استفاده...

تخم بلدرچین

انتخاب نژاد در پرورش بلدرچین

چگونه بهترین نژاد را برای پرورش بلدرچین انتخاب کنیم ؟...

error: Content is protected !!